[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Kediler için dis bakimi

Ister inanin, ister inanmayin, kedinizin dis bakimini yapmak, kendi bakiminizi yapmaniz kadar önemlidir. Bu nedenle, kedilerin dis bakiminin uygun sekilde yapilmasi, onlarin genel sagligi açisindan kritik önem tasimaktadir.

Plak ve dis tasi

Salya, bakteriler ve mama kirintilari her gün bir araya gelerek plak olusturmaktadir. Plak, sabahlari uyandiginizda dislerinizde hissettiginiz film tabakasidir. Bu plak 24 saat içinde, dislerin üzerinde biriken sert sarimsi renkli bir tabaka olan dis tasina dönüsmeye baslayabilir. Plak ayni zamanda, periodontal hastaligin ilk asamasi olan gingivite de - bir dis eti iltihabi - neden olmaktadir.

Her yasta görülen bir sorun

Kedilerin %70'inde iki yasindan itibaren periodontal hastalik görülmekte, ancak diger dis eti hastaligi tipleri daha da erken bir dönemde ortaya çikabilmektedir. Dis eti hastaliginin baslica nedeni, çok sayida bakteri içeren plaklarin birikimidir. Bu bakteriler akcigerlere, karacigere, böbreklere ve kalbe yayilabilmekte ve burada enfeksiyona neden olabilmektedir. Kediniz bunu belli etmeyebilecek olsa dahi, periodontal hastalik agrilidir.

Açik belirtiler

Veteriner hekiminiz, kedinizin yillik kontrolü sirasinda tüm sorunlari saptayabilecektir; ancak kontrolün zamani gelinceye kadar dikkat etmeniz gereken bazi noktalar asagida siralanmaktadir:

  • Nefeste kötü koku
  • Disler üzerinde biriken sari ve kahverengi dis taslari - normal disler her zaman beyaz renkte görünmelidir
  • Dis eti çizgisi boyunca kirmizi bir hat (gingivit)
  • Yeme güçlügü
  • Dis eti kanamalari

Iyi bir firça

Kedinizin dis bakiminin yapilmasi üçe ayrilmaktadir:

1) Dislerin düzenli olarak firçalanmasi,

2) Dis firçasi gibi islev gören özel bir mama

3) Veteriner hekiminiz tarafindan düzenli olarak - 6 ayda ya da EN AZ yilda bir kez - yapilan kontroller

Kediniz daha küçükken baslarsaniz, firçalama daha kolay olacaktir; ancak önceden agrili dis eti hastaligi olmamasi kosuluyla, daha ileri yasta baslasaniz dahi basarili olabilirsiniz.

Insanlar için tasarlanmis dis macunu kullanmayiniz; özel olarak evcil hayvanlar için tasarlanmis, daha güvenli olan macunlar vardir. Veteriner hekiminize, önerilerini sorabilir ve onlardan nasil yapilacagini göstermelerini isteyebilirsiniz.

Kedinizi en az haftada bir kez firçalamalisiniz; ancak en iyisi günde bir kez firçalamaktir.

Özel mama

Dislerin firçalanmasina ek olarak ya da bunun yerine, özel bir mama da kullanabilirsiniz. Normal kuru mamalar, plaklari gidermemektedir.

Dis Bakimi

Bu, kedinizin dislerine her gün belirli bir formda 'firçalama' islemi uygulandigindan emin olmanin en kolay yoludur.

Veteriner hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeyi unutmayin - kedinizin dislerinin iyi durumda kalmasi, onun genel saglik durumu açisindan önemlidir.

[ ↑ skip to content ↑ ]