[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Veteriner hekim ziyaretlerinin en sik görülen sebeplerinden biri, sindirim sorunlaridir

Özellikle bayramlarda bir sürü sekerleme ve evdeki ikramlar nedeniyle, bu dönem kedinizin sindirim sistemi için oldukça tehlikeli bir dönem olabilmektedir. Kedinizin kasla göz arasinda asirdiklariyla sessizce uzaklastigini gözden kaçirmak kolaydir. Bir sindirim bozuklugundan kuskulaniyorsaniz ya da ishal veya kusma gibi belirtiler oldugunu fark ederseniz, kedinizi mümkün olan en kisa sürede veteriner hekime götürmelisiniz.

Her hayvan - kediler, köpekler ve benzer sekilde insanlar - için, besin sindirimi ve besin maddelerinin emilimi, genel saglik ve refah açisindan çok önemlidir. 'Sindirim bozuklugu' terimi, sindirimin uygun sekilde gerçeklesmesini engelleyen ya da besinlerin sindirim kanalindan geçis hizini degistiren herhangi bir durumu tanimlamaktadir.

Sindirim bozukluklari, bir veteriner hekime danismanin en sik görülen nedenlerinden biridir. Gözleyeceginiz baslica iki belirti kusma ve ishaldir. Ancak kilo kaybi, istah degisikligi, mide gazi, mide guruldamasi ve ani aktivite kaybi gibi, bunlar kadr belirgin olmayan baska belirtiler de vardir.

Bu türden herhangi bir degisiklik fark ederseniz, mümkün olan en kisa sürede veteriner hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Bir sindirim bozuklugu tanisi konmasi halinde, veteriner hekiminiz, olasiligi en yüksek olan nedeni size anlatacaktir. En sik görülen nedenler asagida siralanmaktadir:

• Midedeki bir yangi ya da tahris (gastrit)

• Bir besine karsi olumsuz bir reaksiyon gelismesi ya da köpeginizin yalnizca kendisine 'dokunan' bir sey yemesi

• Ince bagirsakta yangi ya da asiri bakteri üremesi (Ince Bagirsakta Asiri Bakteri Üremesi ya da SIBO) mevcut olabilir

• Diskida çogunlukla kan ya da mukusun görüldügü, sik ishale yol açan kalin bagirsak yangisi (kolit)

• Pankreasta yangi mevcut olmasi (pankreatit) mümkündür ya da besinleri uygun sekilde islemek için yeterli miktarda sindirim enzimi üretmiyor olabilir

Sonuç olarak, veteriner hekiminiz kedinizin mamasini degistirmenizi önerebilir ya da sagligina daha hizli bir sekilde yeniden kazanmasina yardimci olacak bir ilaç reçete edebilir. Bunun nedeni, kusma ve ishalin sivi kaybinin (dehidratasyon) yani sira vitamin ve mineral kaybina yol açabilmesidir. Ayrica siklikla bagirsak duvarinda yangi olusacak ve hizli bir iyilesme için dogru besinlerin kullanilmasi gerekecektir.

Veteriner hekiminizden, kedinizin daha etkili bir sekilde düzelmesi ve iyilesmesine yardimci olmak üzere özel olarak formüle edimis olan Hill's™ Prescription Diet™ Feline i/d™ isteyebilirsiniz.

Hill's Prescription Diet Feline i/d, asagidaki nedenlerden dolayi veteriner hekimler tarafindan önerilmektedir:

  • Kedinizin tekrar yemeye baslamasina yardimci olmak için hosa giden bir lezzeti vardir
  • Bagirsagin düzelmesine yardimci olacak sekilde hafif, tahris edici olmayan bir yapisi vardir
  • Yasamsal besin maddelerinin emilimine yardimci olan orta düzeydeki yag içerigi sayesinde son derece kolay sindirilebilen bir mamadir
  • Kusma ve ishal yoluyla kaybedilen minerallerini yerine koymak için dogru düzeyde yasamsal mineraller içerir
  • Saglikli bir bagsiklik sistemini destekleyen Üstün Antioksidan Formülümüzü içerir
  • Kisa dönemde düzelme ve bunun yani sira uzun dönemde beslenme için uygundur
  • Yavru kediler ve yetiskin kediler için idealdir
  • Konserve ve kuru mama olarak kullanima sunulmaktadir

Sindirim bozuklugunun altta yatan nedenine tani kondugunda, veteriner hekiminiz, köpeginizin mamasini Hill's ürün yelpazesinde bulunan baska mamalarla degistirmenizi önerebilir. Bununla birlikte, yalnizca veteriner hekiminizin önerdigi mamayi kullanin - ev yemeği ile beslemeyi ya da önerilen mamayi baska bir markayla karistirmayi düsünmeyin. Veteriner hekiminizden, evcil hayvaninizi günde birkaç küçük ögün halinde besleme ve bol miktarda temiz, taze su verme konusunda da tavsiye isteyebilirsiniz.

Veteriner hekiminizin önerilerine uyarak, kedinizin hizla iyilesme yoluna girmesine yardimci olabilirsiniz. Bununla birlikte, düzelme belirtisi yoksa (ya da düzelme olur ve sonra tekrar kötülesirse), veteriner hekiminizi aramalisiniz.

[ ↑ skip to content ↑ ]