[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Sağlık ve refah

Sağlık ve refah

Kedinizdeki Deri Problemlerinin Kontrolü

Eğer bir kediniz varsa onların tüylerini temiz tutmak için gösterdiği çabayı görmüşsünüzdür. Bu son derece iyi bakımlı dış görünüm sayesinde onu rahatsız eden deri sorunlarını tespit etmek biraz zaman alabilir.

DEVAM

Sindirim sorunlarının belirtileri nelerdir?

Guruldayan bağırsaklar ve alt-üst olan mideler, evcil hayvanlar için hiçbir zaman iyi haber değildir. Evcil hayvanlardaki acil durumların halının üstündeki kötü sonuçlarını temizlemek zorunda olan sahipler için sindirim sorunları, bir evcilhayvana sahip olmanın nadir olumsuz yönlerinden biridir.

DEVAM

Kedi nanesi kedim için güvenli mi?

Kediler, kedi nanesini sever. Ve kedi nanesi tamamen güvenlidir - içeriğinde kedinize zarar verecek hiçbir şey yoktur.

DEVAM

Kedilerde yas

Kedilerde yas konusuna fazla ilgi gösterilmemektedir; bunun nedeni, çoğunlukla 'yabanıl' yapılarını büyük oranda koruyan bağımsız hayvanlar olarak görülmeleridir.

DEVAM

Kedinizin midesi hassas mı?

Kediler mide hassasiyeti sıkıntısı çekebilmekte ve sindirim sorunları geliştirme eğilimi göstermektedir. Kedinizde sindirim hassasiyeti olduğunu gösteren ve gözlemeniz gereken bir takım belirtiler vardır.

DEVAM

Kısırlaştırmanın yararları

Dişi ve erkek kedilerin kısırlaştırılması, kedinizin üremesini engelleyen cerrahi girişimlerdir.

DEVAM

Kediler için diş bakımı

İster inanın, ister inanmayın, kedinizin diş bakımı, sizin kendi diş bakımınız kadar önemlidir. Dolayısıyla, kediler için uygun diş bakımı, onların genel sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

DEVAM

Sindirim sorunları, bir veteriner hekime danışmanın en sık görülen nedenlerinden biridir

Hindi, Noel pudingi, bir sürü tatlı ve evin çevresinde ikram edilen yiyecekler nedeniyle, Noel kedilerin sindirim sistemi için tehlikeli bir dönem olabilmektedir; kedinizin ne alıp sessizce uzaklaştığını kolayca gözden kaçırabilirsiniz. Bir sindirim bozukluğundan kuşkulanıyorsanız ya da ishal veya kusma gibi belirtiler olduğunu fark ederseniz, kedinizi en kısa zamanda veteriner hekime götürmelisiniz. Her hayvan için - kediler, köpekler ve benzer şekilde insanlar - sindirilen besinler ve emilen besin maddeleri, genel sağlık ve refah için çok önemlidir.

DEVAM

Kedilerde gebelik

Kedinizi çiftleştirmeyi planlamıyorsanız, en iyi yöntem her zaman onu kısırlaştırmaktır. Kedilerde gebelik önemli bir olaydır ve kedinizin yavruları olmasına izin vermek gibi önemli bir karar almanız halinde, büyük bir maceraya atılmak üzeresiniz demektir.

DEVAM

Kedinizin veteriner hekime götürülmesi

Yaşamının bir döneminde kediniz, veteriner hekime huysuzluk yapacaktır. Bu huysuzluk çoğunlukla stres yaratan bir olay olmakla birlikte, bu durumu her ikiniz açısından kolaylaştırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

DEVAM

Kedinin Taranması - Hill's Pet

Kedinizin iyi durumda kalmasının önemli bir parçası, onun derisi ve tüylerinin sağlıklı olmasını sağlamaktır. Kedinizin tüyleri için gereken tarama miktarı, ırkına bağlı olarak değişecektir; ancak genellikle daha tüylü bir kedinin daha fazla fırçalanması ve taranması gerekli olmakla birlikte, iyi bir tarama programı tüm kediler için yararlı olmayacaktır.

DEVAM

Kediniz şişmanlıyor mu?

Kedisinin şişmanladığını fark ettiğinde, pek çok kedi sahibi endişelenmeye başlamaktadır. Kısırlaştırılmış olan kediler için, kısırlaştırma öncesine kıyasla üçte bir oranında daha az mama gereklidir ve dikkat etmemeniz halinde, bu kediler gerçek bir sağlık riski oluşturacak şekilde hızla aşırı kilolu olacaktır.

DEVAM

Çok fazla tuz tüketimin riskleri

Tuz, kedi beslenmesinin önemli bir bileşenidir ve onun refahında kritik önem taşıyan bir rol oynamaktadır. Tuz (ya da sodyum klorür), vücutta su tutmaktadır ve organlar ile sinir sisteminin çalışması için gereklidir.

DEVAM

Kuru bir burun, kedinin hasta olduğu anlamına gelir mi?

Kaygılı kedi sahipleri, sıklıkla kuru bir burnun kedinin hasta olduğu anlamına gelip gelmediğini sormaktadır ve bu sorunun kısa yanıtı tek bir sözcüktür: hayır! Kedinizin kuru ve sıcak bir burnu olmasının, sağlığı ile hiçbir ilişkisi olmayan pek çok nedeni vardır.

DEVAM

Kızgınlık dönemindeki kediler

Kızgınlık dönemindeki kediler için özel bakım ve dikkat gereklidir. Kediniz zaten kızgınlık dönemindeyse, onun çıkardığı ulumaya benzer sesleri ve sürekli dikkat taleplerini unutamayacaksınız.

DEVAM

[ ↑ skip to content ↑ ]