[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Sağlıklı deri ve sağlıklı tüyler

Kedinizin iyi durumda kalmasının önemli bir parçası, onun derisi ve tüylerinin sağlıklı olmasını sağlamaktır. Kedinizin tüyleri için gereken tarama miktarı, ırkına bağlı olarak değişecektir; ancak genellikle daha tüylü bir kedinin daha fazla fırçalanması ve taranması gerekli olmakla birlikte, iyi bir tarama programı tüm kediler için yararlı olmayacaktır. Kediler kendi tüylerini taramak için dillerini ve dişlerini kullanırlar; ancak bu, onların tüy yutmasına neden olur. Yutulan bu tüyler sindirilmez ve tüy yumakları oluşturabilir. Tüy yumakları dışkıyla ya da kötü bir sürpriz oluşturabilen kusma yoluyla atılmaktadır. Ancak en kötü durum, bunların kedinin bağırsaklarında, cerrahi girişim gerektirebilen bir blokaja neden olabilmesidir. Tüy yumaklarını azaltmanın en etkili yollarından biri kedinin tüylerini düzenli olarak taramak ve uygun düzeyde lif içeren bir mama vermektir.

Tarama işini kendiniz yapın

Bu, kedinize zaman ayırmak ve sizinle onun arasında bir bağ kurmak için büyük bir fırsattır. Bazı kediler tüylerinin fırçalanmasından hoşlanırken, bazılarının da biraz teşvik edilmeye ihtiyacı vardır. Fırçalamaya başlarken, zaman zaman sakin davrandığı için bir ödül olarak verebileceğiniz (kedinizi çok fazla miktarda beslemeden) bir miktar ödül maması ya da mama taneciğini yakınınızda bulundurmanız iyi bir fikir olacaktır. Bazı kediler için, kucağa alınarak fazladan okşanmak yeteri bir ödül olabilmektedir. Kedinizin tüylerini evde taramak için doğru ekipmana ihtiyacınız olacaktır. Fırça ve tarakların pek çok tipi vardır; bu nedenle, veteriner hekiminizden ya da tüy bakımını yapan kişiden kedinizin tüyleri için en uygun olacak fırça konusunda tavsiye istemelisiniz.

Düzenli fırçalama

Tüylerinin iyi durumda kalmasına yardımcı olmak, açılması güç ve acı verici olabilen karışıklıkları önlemek için, uzun tüylü ırkların düzenli aralıklarla - ideal olarak her gün - fırçalanması gerekli olacaktır. Kediniz kısa tüylü de olsa, tüylerini fırçalamanız, onun deri sağlığını desteklemenize yardımcı olur ve size, derisindeki tahriş ya da şişlik belirtilerini kontrol etme olanağı sağlar. Bu işe, tüylerin çıkış yönünde yumuşak bir şekilde fırçalayarak başlamalısınız. Düğümlenmiş tüy tutamlarını parmaklarınızla ya da dikkatli bir şekilde makas kullanarak açmanız gerekebilir. Kedinizin huzursuzluk ya da stres belirtileri göstermesi durumunda, onu buna zorlamamalısınız. Kedinizi fırçayı göstererek korkutmanıza yol açabilecek bir mücadeleye girişmek yerine, kedinizin huzurlu olduğu anlarda birkaç kısa tarama seansı gerçekleştirmek daha iyi bir yöntemdir!

Banyo zamanı

Kendini temiz tutmak, kedilerin iyi yaptığı bir iştir; bu nedenle, çoğunlukla düzenli olarak yıkanmaları gerekli değildir. Bununla birlikte, belirli bazı deri rahatsızlıklarının tedavisi için ya da özellikle kedinizin kendini kirletmesi durumunda, onu yıkamanız gerekli olabilir. Her zaman özel olarak formüle edilmiş olan bir kedi şampuanı kullanmalı ve suyun çok sıcak ya da çok soğuk olmadığından emin olmalısınız. Kedilerin çoğu banyo yapmaktan hoşlanmadığından, başka bir kişinin yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz. Mümkün olduğunca sakin olmalı ve bu işi nazik bir şekilde başından aşağıya, kuyruğuna doğru yapmalısınız. Şampuanı iyice durulamalı ve daha sonra onu yumuşak bir havluya sararak, tüylerinin iyice kurumasını sağlamalısınız - ve bitirdiğinizde, ona büyük bir ödül vermeyi de unutmamalısınız!

Doğru beslenme

Tüy sağlığının korunması açısında bir diğer önemli konu ise beslenmedir. Tüyler çoğunlukla proteinden oluşmaktadır ve kedinizin daha iyi beslenmesi, tüylerinin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Yüksek kaliteli protein içermesinin yanı sıra vitaminler, mineraller ve esansiyel yağ asitleri (yani omega-3 yağ asitleri ve omega-6 yağ asitleri) açısından zengin olan mamalar, kedinizin tüy ve deri sağlığı açısından özellikle yararlıdır. Kedinizin tüyleri mat ya da yağlı ise veya derisi kuruysa ve pullanma gösteriyorsa, bunun sorumlusu beslenme olabilir. Veteriner hekiminizle, kedinizin deri ve tüy sağlığı için önereceği mama konusunda mutlaka konuşmalısınız.
[ ↑ skip to content ↑ ]