[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Pratik ipuçları

Kedilerde sık rastlanan sorunlar için pratik ipuçları

Bir Kedi Severin Bir Kedi Delisi Olduğu Nasıl Belli Olur

Tutkulu kedi severler kedileriyle olan ilişkilerinden öylesine gurur duyar ki, "Kedi Delisi" tabirini benimserler. Kendisine “kedili deli kadın” diyen Sycamore, Illinois’den Tara Wilkins için bu durum bir yaşam biçimi.

Devam

Kedinizin Miyavlamasının Arkasındaki Anlam: 5 Farklı Kedi Sesi ve Gürültüsü

Evinizi bir kediyle paylaştığınız zaman, gün boyunca birçok farklı kedi sesi duyarsınız. Bazı seslerin anlamı kolaylıkla anlaşılabilir olsa da (örneğin size bakarak, yemek kabının etrafında daireler çizerken) bazı seslerin anlamı her zaman o kadar da açık değildir.

Devam

Kedinizin Bayılacağı Türden Kendin Yap (DIY) Kedi Oyuncakları

Kedilerin oyun oynamaya bayıldığı sır değildir fakat aynı zamanda eğlence seçimi anlamında da çok zor beğenirler. Kediler çok çabuk sıkıldıklarından, onu sürekli canlı ve heyecanlı tutabilmek için oyun düzenini arada bir değiştirmeniz gerekir.

Devam

İyi bir kedi sahibi olma yolunda atılacak 4 adım…

Kedi sahibi mi olmak istiyorsunuz? Bir hayvan barınağını ziyaret edin! Burada kendilerine kalıcı yuva arayan o kadar çok sevimli yavru ve yetişkin kedi var ki başka bir kaynaktan yavru kedi edinmeyi düşünmeye bile gerek yok. Özel olarak sevdiğiniz bir kedi cinsi varsa bölgenizdeki hayvan barınakları ile iletişim kurun.

Devam

Yılın bu tatil döneminde kedinize güzel bir hediye verin!

Yeni yıl tatili sevgili kedinize ekstra sevgi gösterisinde bulunmak için harika bir dönemdir - İşte, tatil zamanlarını kediniz açısından harika dönemler haline getirmek için bazı ipuçları!

Devam

Kedilerin mobilyaları tırmalamayı bırakması için beş ipucu

Bazen bir kediniz olmasının - en azından mobilyalar açısından - biraz zararlı bir şey olduğunu düşünüyor musunuz? O halde yalnız değilsiniz. Kediler tırmalamayı sever; bu nedenle, birlikte yaşayan herkes, yani kediler, sahipleri ve kanepeler için en iyi yolu bulmak zorundasınız.

Devam

Kusma ve İshal: acil bir durum mu?

Birinci adım, evcil hayvanızda kusma ya da ishal varsa, mama vermeyi bırakmak ve yalnızca sık sık ve az miktarda küçük yudumlar halinde su vermektir...

Devam

Evcil hayvanınızda sindirim sorunları ortaya çıktığında ne yapacaksınız

Sindirim sorunu ya da daha uzun süren bir bağırsak bozukluğunun ardından, evcil hayvanın sindirim sistemini hassas hale gelebilir ve doğru mama seçimi söz konusu olduğunda, daha fazla özen gösterilmesi gereklidir.

Devam

"Gülümse!" Kedinizin mükemmel bir fotoğrafını nasıl çekersiniz

Her kedi benzersizdir ve her 'evcil hayvan ebeveyninin' gözünde, dünyaya gelmiş en güzel hayvandır. Ve olması gereken de budur. Fakat sizin için her zaman bir hazine olacak olan bu fotoğrafta, bu ruhu, bu kişiliği, kedinizdeki bu 'özel şeyi' nasıl yakalayabilirsiniz? O halde size iyi bir haberimiz var: ekonomik dijital kameraların kullanıma sunulması, bu işi her zamankinden daha kolay hale getirdi... Kedinizin baş döndürücü bir görüntüsünü elde etmek için kullanacağınız bu teknik, diğer tüm yabanıl yaşam fotoğraflarını çekmek için kullandığınız teknikle neredeyse aynıdır - büyük bir sabır; ışık ve pozlandırmada esneklik; hayvanın duygularının farkına varma ve bir sürü ama bir sürü çekim!

Devam

Alerjileri olan insanlar ve kediler

Bir kediniz olmasını istiyorsunuz; ancak sizde ya da ailenizin başka bir üyesinde bulunan alerjiler konusunda endişelisiniz. Belki de zaten bir kediniz var ve alerjinizin sorun oluşturduğunu fark ettiniz. Size iyi bir haberimiz var: Alerjileri olan insanlar ve kediler birlikte yaşayabilir! Kediye karşı alerji, derilerinden salgılanan yağlarda ve tükürüklerinde bulunan belirli bazı proteinlere gösterilen reaksiyondan kaynaklanmaktadır.

Devam

Kedinizle birlikte seyahat

Kedilerin çoğu yolculuk yapmaktan hoşlanmaz - çünkü onlar kendi ortamlarına bağlanırlar ve bu ortamdan uzaklaştıklarında kendilerini çok savunmasız hissederler. Aile ile birlikte olma sonrası verilen ödüller ya da yolculuğun sonunda yeni bir yeri keşfetme veya yeni bir yerde dolaşma potansiyeli, köpekleri olduğu kadar kedileri heyecanlandırmaz.

Devam

Yetişkin Bir Kediyi Sahiplenme

Yetişkin bir kedi söz konusu olduğunda, kedinin mizacı konusunda hemen ve çok iyi bir şekilde fikir edineceksiniz. Yavru bir kedinin küçükken gösterebileceği davranış şekli, büyüdükçe önemli ölçüde değişir (ve her zaman iyi yönde değişiklik göstermez!).

Devam

Evin İçine Dışkılama

Kediler çoğunlukla tuvalet alışkanlıkları konusunda çok titizdir ve tutarlı bir şekilde, varsa evin içindeki kum kabını kullanacak ya da bahçeye dışkılayacaktır. Bu nedenle, dışkısını içeriye yapıyorsa, bu durum endişe verici olabilir. Kediniz rahatsızsa, bir odada kapalı kalmışsa ya da aniden korkmuşsa, bazen bu durum bir defaya mahsus bir kaza olarak gerçekleşebilir.

Devam

Kedinizle birlikte ev taşıma

Evin taşınmasından daha stresli bir şey varsa, o da evinizi kedinizle birlikte taşımaktır. Ancak biraz dikkatli bir planlamayla, her şey sorunsuz bir şekilde yürümelidir. Kediler çevreleriyle güçlü bağlar oluştururlar; dolayısıyla evin taşınması potansiyel olarak stres kaynağıdır.

Devam

Tüy yumaklarının üstesinden gelme

Neredeyse tüm kedi sahipleri bir tüy yumağı görmekte ya da öksürmeye çalışırken kedilerinin sesinin bozulduğunu duymaktadır. Kendine özgü silindirik (tüp şeklinde) tüy kütleleri şeklini aldıklarından, tüy yumakları kolayca tanınmaktadır.

Devam

Yaz sıcağı ve sıcak hava için ipuçları

Sıcak, güneşli günler geldiğinde, tıpkı biz insanlar gibi kediler için de özel bir dikkat gereklidir. Güneş yanığı, güneş çarpması ve su kaybı, evin dışında yaşayan kediler kadar evin içinde yaşayan kedileri de etkileyebilir; bu nedenle, siz ve kediniz, mutlaka yaz sıcağına tamamen hazırlıklı olmalısınız.

Devam

Kedinizin tüylerinin taranması

Kediler son derece temiz hayvanlardır; ancak tüylerinin temizlenmesi için biraz yardım edilmesi, en titiz kedi için bile yararlı olacaktır. Özellikle de uzun tüyleri varsa. Kedinizin tüylerini taramanız, aranızda bir bağ oluşturmak için de mükemmel bir yöntemdir. Kedinizi küçük yaştan itibaren fırçalanmaya ve taranmaya alıştırmak iyi bir fikirdir.

Devam

Kedinizin tüylerini nasıl taramalı ve ona nasıl banyo yaptırmalısınız

Kedisi olan herkes, kedilerin çok titiz bir şekilde yalanarak temizlendiğini bilir. Kedilerin çoğu, günün büyük bir bölümünü tüylerini yalayarak temizlemeye ayıracaktır; ancak bazen, örneğin yaralanmaları halinde ya da daha uzun olan tüyleri dolaştığında, fazladan bir yardıma ihtiyaçları olabilir.

Devam

[ ↑ skip to content ↑ ]