[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Altıncı ay kontrolü

Yavru kedinizin 6. ay sağlık kontrolü

Altı aylık olduğunda, kapsamlı bir sağlık kontrolünden geçmesi için yavru kedinize bir veteriner hekimden randevu almanız tavsiye edilmektedir. Veteriner hekiminiz, yavru kedinizin büyüme ve gelişmesinin yolunda gittiğinden emin olmak isteyecek ve bu nedenle kilosunu kontrol ederek genel bir sağlık değerlendirmesi yapacaktır.

Yavru kedinizin sakinleştirilmesi

Yavru kediniz evcil hayvan taşıma çantası içinde seyahate çıkmaya alışıksa, mutlulukla içine atlamalıdır. Sıcak bir battaniye ve sevdiği bir oyuncak, onun sakinleşmesine yardımcı olacaktır. Özellikle heyecanlı görünüyorsa, taşıma çantasına özel sakinleştirici feromon spreyinden sıkmanız, harikalar yaratabilir.

Şimdiye kadar, tüylerini taramanız ve onunla oyun oynamanız, yavru kedinizi taşınmaktan zevk alması konusunda teşvik etmiş olacaktır; ancak veteriner kliniğinde iyi davranmaya teşvik etmek için yanınızda o lezzetli ödül bisküvilerinden bulundurmalısınız. Bu onun güven kazanmasını sağlayacak ve veteriner hekime gitmenin olumlu bir deneyim olabileceğini öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Neler olacak?

Veteriner hekiminiz, doğru oranda büyüdüğünden emin olmak için yavru kedinizi tartacak ve yediği mama miktarında herhangi bir değişikliğin gerekli olup olmadığı konusunda size tavsiyede bulunacaktır. Kontrol sırasında veteriner hekiminiz, kedinizin gözleri, kulakları, patileri ve dişlerini dikkatle inceleyecektir. Bu yaşa kadar, yavru kedinizin yetişkin dişleri başarıyla çıkmalıdır. Süt dişleri, yeni gelen dişlere yer açmak için genellikle doğal bir şekilde yerinden çıkacaktır; ancak bu gerçekleşmezse, veteriner hekiminiz yapılması gerekenler konusunda bir öneride bulunacaktır. Veteriner hekiminiz, uygulamanız gereken kurt dökme ve pire kontrol rejimi konusunda da size bilgi verecek ve gelecekte uygulanması gerekebilecek herhangi bir tedavi konusunda öneride bulunacaktır.

Onu neyle beslemeliyim?

Veteriner hekiminiz, yavru kedinizi hangi mama ile beslediğinizle de ilgilenecek ve gerekli olabilecek ya da önerdiği değişiklikler konusunda size tavsiyede bulunabilecektir. Veteriner hekiminiz, Hill's™ Science Plan™ Kitten ya da yavru kediniz daha önce kısırlaştırılmışsa Hill's Science Plan SterilizedCat gibi ürünler önerebilir.

Soru sormaktan çekinmeyin

Altıncı ay kontrolü, aklınıza gelmiş olabilecek, yanıtını merakla beklediğiniz soruları veteriner hekiminize sormak için büyük bir fırsattır.Altı aylık olduğunda operasyon için tam uygun yaşa geldiğinden, veteriner hekiminizle kedinizin kısırlaştırılması konusunda konuşabilirsiniz.Kısırlaştırma, yarru kedilerin sağlığı için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.Yavru kediniz erkekse, kısrlaştırıldığında idrar püskürtme gibi bölgesiyle ilgili alışkanlıkları yok olmalıdır.Ayrıca başka kedilerle kavga etme ya da aylak aylak dolaşma olasılığı da daha düşük olacaktır.Dişi kedilerde kısırlaştırma, rahim enfeksiyonları ve meme tümörleri riskinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Düşünebileceğiniz başka bir şey de mikroçip taktırmaktır. Gözle görülmeyen bu minik cihaz kolayca takılmaktadır ve kediniz kaybolursa kolayca bulunacağı konusunda içinizin rahat olmasını sağlayacaktır.

Evcil hayvan sigortası

Henüz yaptırmadıysanız, şimdi evcil hayvan sigortası yaptırmayı düşünmenizin tam zamanı. Kedinizin gelecekte ortaya çıkabilecek herhangi bir sağlık sorunu açısından sigorta kapsamında olduğunu bilmek güven verici olabilir. Yalnızca, sigortayı satın almadan önce, satır aralarındaki önemli noktaları okuduğunuzdan emin olmalı ve bunun sizin için doğru poliçe olduğunu kontrol etmelisiniz.

[ ↑ skip to content ↑ ]