[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Kısırlaştırma konusunda bilmeniz gereken her şey

Kısırlaştırma, kediniz için gerçekten en iyi yöntemdirYavru Kedinin Kısırlaştırılması - Hill's Pet

Kedinizden yavru almayı planlamadığınız takdirde, hayatın tadını çıkarmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz en iyi şey erkek ya da dişi kedinizi kısırlaştırmaktır. Neden? Çünkü yalnızca dişi kedilerde istenmeyen bir gebelik endişesini önlemekle kalmayacak, bir erkek kedinin, son derece çekilmez olabilen idrar püskürtme ve uluma benzeri sesler çıkarma gibi cinsel davranışlarını da engelleyecektir. Bir eş bulmak için evden uzaklara gitme isteği ortadan kalkacak, dolayısıyla kediniz size bağlı, sevecen bir kedi olarak kalacak ve yolunu kaybetme olasılığı daha düşük olacaktır. Bu aynı zamanda yolda meydana gelen trafik kazası ve diğer kedilerle kavga etme riskini de azaltmaktadır.

Kısırlaştırmanın sağlık açısından da yararları vardır. Hormonlardaki azalma, kedinizi rahim enfeksiyonları ve kanser gibi hastalıklardan koruyabilir. Ve son olarak, kısırlaştırılmış kediler daha uzun yaşama eğilimi göstermektedir.

Veteriner hekimlerin birçoğu, erkek ya da dişi kedilerin altı aylık olduklarında kısırlaştırılmasını önermektedir ve veteriner hekim, kısırlaştırma operasyonunun detaylarını tam olarak açıklamaktan mutluluk duyacaktır.

Neler olacak?

Kısırlaştırma basit bir operasyondur ve veteriner hekiminiz bu operasyonu daha önce düzinelerce kez gerçekleştirmiş olacaktır. Tedirginlik ve belki biraz da suçluluk hissedilmesi normaldir; ancak kediniz için en iyisini yaptığınızdan emin olabilirsiniz.

Veteriner hekiminiz muhtemelen operasondan önceki akşam kedinize mama vermemenizi isteyecektir. Bunun nedeni, ona genel anestezi uygulanacak olmasıdır. Ancak veteriner hekiminizi arayın ve gün boyunca kedinizi nasıl hazırlamanız gerektiğini tam olarak öğrenin.

Cerrahi girişimi uygulamadan önce, veteriner hekimin küçük bir tüylü bölgeyi traş etmesi gereklidir; bu nedenle, operasyondan sonra küçük tüysüz bir alan gördüğünüzde şok geçirmeyin. Gerek bir erkek kedinin (testislerin alınması), gerekse bir dişi kedinin (overler ve rahmin alınması) kısırlaştırılması için uygulanan prosedür basittir ve yalnızca küçük bir kesi gerektirmektedir. Bu yüzden lütfen endişelenmeyin, son derece nadir olarak komplikasyonlar gelişmektedir.

İyi haber, yavru kedinizi çoğunlukla aynı gün eve götürebilecek olmanızdır. Unutmayın ki, anesteziden sonra vücudu uyum sağlamaya çalışırken, takip eden birkaç hafta boyunca çok uyuması normaldir. Sonraki gün muhtemelen daha önce hiç olmadığı kadar hareketli olacaktır; ancak uygun şekilde iyileşebilmesi için, onu bir ya da iki gün boyunca rölatif olarak sakin tutmaya çalışın. Dikişler ya da sütürler (erkek kedilerin kısırlaştırılmasından sonra çoğunlukla gerekli olmasa da, genellikle dişiler için gereklidir), genellikle 7 ila 10 gün sonra alınır.

Kısırlaştırıldıktan sonra

Kısırlaştırıldıktan sonra hormon dengesinde meydana gelen değişiklik, kedinizin metabolizmasını biraz yavaşlatacak ve onu kilo almaya daha yatkın hale getirecektir. Ancak bu, kedinizin kilo alması için zorunlu bir neden oluşturmaz; yapmanız gereken tek şey, onun doğru miktarda doğru mamayla beslenmesini sağlamaktır. Aynı zamanda idrar sistemi sorunları tüm kedilerde sık görülmekle birlikte, kısırlaştırma sonrası bu sorunların ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Yavru kediniz kısırlaştırıldığında, mamasını değiştirerek Hill's Science Plan Sterilized Cat gibi kısırlaştırılmış kediler için özel olarak formüle edilmiş bir mamaya geçmeyi düşünebilirsiniz. Söz konusu mama doğru düzeyde enerji, dengelenmiş vitaminler, mineraller ve güvenli düzeylerde tuz içermekte ve bu da, herhangi bir sorunu önlemeye yardımcı olacağınız anlamını taşımaktadır. Kedinize ne vereceğiniz konusunda herhangi bir kuşkunuz ya da herhangi bir sorunuz varsa, veteriner hekiminiz size tavsiyede bulunmaktan mutluluk duyacaktır.

[ ↑ skip to content ↑ ]