[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Kediler karanlıkta görebilir mi?

Yanlış bilgi veren kedi efsaneleri

Bir yavru kediniz olduğunda, yıllar boyunca kediler hakkında duyduğunuz her şey aniden daha önemli görünmeye başlar. Ancak büyürken size anlatılan efsaneler ve batıl inançların iç yüzünü anlamak zor olabilir. Bu liste, gerçekleri masallardan ayırmanıza yardımcı olacaktır.

Kediler her zaman dört ayağının üstüne düşer mi?

Ne yazık ki bu sorunun yanıtı da kulaklarınızda çınlayan bir 'hayır'dır. Kediler oldukça çeviktir ve içgüdüsel olarak ilk aşamada dört ayaklarının üzerine düşme eğilimi gösterirler; ancak her yıl meydana gelen düşmelerde önemli sayıda kedi yaralanmakta ve hatta bu düşüşler ölümle sonuçlanmaktadır. Pencerelere ve balkonlara tel veya parmaklık taktırarak kedinizi korumak üzere önlem almanızı tavsiye ederiz. Ve sakın bu teoriyi test etmeye kalkışmayın!

Kediler için bir kap sütten daha iyi hiçbir şey yoktur.

Bu da bir başka efsanedir. Yavru kediniz iyi besleniyorsa ve ona bir hazır mama veriyorsanız, içmesi gereken tek şey sudur. Gerçekten de, sütü sevebilmesine karşın, çok fazla süt içmesi onun için iyi değildir. Pek çok kedi, inek sütünde bulunan laktozu güç sindirir ve bu da ishal olmalarına yol açabilir.

Kedilerin patilerine yağ sürülmesi, kaybolduklarında evlerinin yolunu bulmalarına yardımcı olur

Mobilyalarınızın her tarafındaki yağlı pati izlerinin peşinden koşturacaksanız, hemen işe koyulun ve yavru kedinizin patilerine yağ sürün. Ancak yalnızca onun evin yolunu bulduğundan emin olmak istiyorsanız, ona bir mikroçip taktırabilirsiniz. Bu şekilde, yavru kediniz kaybolur ve veteriner kliniğine ya da bir barınağa bırakılırsa, buradaki kişiler bilgileri kontrol edebilir. Daha sonra, siz de onu tekrar sağ salim eve götürebilirsiniz.

Kediler karanlıkta görebilir

Tamamen karanlık bir ortamda yavru kedinizin görmesi mümkün olmayacaktır. Bu efsane muhtemelen kedilerin çok düşük ışık düzeylerinde daha iyi görebilmeleri nedeniyle ortaya çıkmıştır. Görme yeteneği, mevcut olan tüm ışığın büyük bölümünü kullanılır hale getirmek için gözbebeklerinin büyümesi ile artmaktadır.

Hamile kadınlar kedilerle temastan tamamen kaçınmalıdır

Kedilerin hamilelerde düşük yapmaya sebep olan toksoplazma taşıma riski vardır, ancak evinizdeki uzun süre temas kurduğunuz ve veteriner hekim bakımını düzenli yaptırdığınız kedi için geçerli değildir. Burada önerilen yalnızca, hamile kadınların, daha önce karşılaşmadıkları kediler konusunda dikkatli olması gerekliliğidir. Bu şekilde tanımadığınız bir kedi ile temasınız olursa ellerin temizlenmesi tavsiye edilir.


[ ↑ skip to content ↑ ]