[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Fare Yakalama

Kediler fare yakalamayı sever. Ve doğal avcılar oldukları için, bu işte son derece başarılıdırlar. Kedinizin avlanma nedeni aç olması değildir - son derece iyi besleniyor! Bunu gerçekten doğal bir içgüdü sonucu olarak yapar.Kedi ve fare

Bu sizin için bir sorun oluşturmamalıdır; ancak onu, rahatsız edici olan bahçedeki yabanıl yaşamdan vazgeçirmelisiniz. Çıngıraklı bir tasma, hiçbir şeyden kuşkulanmayan kuşlar için bir uyarı işareti olarak işlev görecek ve onlara, kedi çok yakılarına gelmeden önce uçup gitme şansı verecektir.

İstenmeyen hediyeler

Kediniz arada sırada hediye olarak kapınızın önüne sizin için bir fare ve bazen büyük bir şeyler de bırakabilir. Kediler konusunda araştırma yapan kişiler, kedilerin neden öldürdükleri hayvanları sahiplerine bıraktıklarından kesin olarak emin değildir; ancak bu davranışın iki nedene bağlı olduğu düşünülmektedir:
  • Sahibine olan sevgisinin bir göstergesi olarak.
Bununla birlikte, onlar kovalamayı, öldürmeyi ve ölü bir fareyle oynamayı severler; o halde neden olmasın?
  • Ebeveynlik içgüdüsünün bir sonucu olarak.
Anne kediler, 'uygulama' yapmaları için yavrularına ölü ya da yaralı hayvanları getirerek yavru kedilere avlanmayı öğretecektir.

O halde, kediniz aslında nasıl avlanacağını öğrenmeye çalışıyor olabilir!

Kedilerin avın etrafında dolaşma şekli de bir etken oluşturabilir. Avladıkları ne olursa olsun, bitkin düşünceye kadar kurbanlarını yıpratmaktan, sinsice izlemekten ve kovalamaktan hoşlanırlar. Ve genellikle, bunu kendi mekanlarında oldukları zaman yapmayı tercih ederler.

Önleme

Kedinizin avlanmasını önlemenin tek etkili yolu, onu evinin içinde tutmaktır. Elbette ki bu uygulama her zaman pratik olmayabilir - özellikle dışarıda kalıp dolaşmaya alışmışsa!

Evde daha fazla oyun oynayarak onu harekete geçirmeyi deneyebilirsiniz. Oyuncakları kovalama ya da başka kedilerle oyun oynama gibi avlanmaya benzeyen aktiviteler, kedinizin bu gereksinimini 'karşılamasını' sağlayarak onun dışarıda avlanmasını engelleyebilir.

Avlanmış olan bir şeyi derhal imha etmeyi unutmayın. Onun avlayarak getirdiği ödülleri imha etmezseniz, bunları getirmeye devam etmesini onayladığınızı düşünecektir. Bu özel iş için ellerinize bir çift lastik eldiven takabilirsiniz!

[ ↑ skip to content ↑ ]