[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Üriner sistem enfeksiyonları için kontrol

Üriner sistem rahatsızlıkları - bilmeniz gerekenler

 

Yavru kediniz kendini kötü hissederse sizi çağıramaz; bu nedenle, ortaya çıkabilecek herhangi bir sağlık sorunu açısından onu dikkatle gözlemeniz gereklidir. Kedi alt üriner sistem rahatsızlığı (FLUTD) bu tür bir sorun olabilmektedir. İşte dikkat etmeniz gereken belirtiler:

 

  • İdrar yapma sırasında ağrı. Zorlanma, çığlık atma ya da açıkça görülen başka bir rahatsızlık.

  • Davranış değişiklikleri. Daha sık idrara çıkma (muhtemelen az miktarda idrar), kazara idrar kaçırma ya da alışılmamış yerlere idrarını yapma.

  • İdrarda kan. Kum kabında pembe noktalar şeklinde görünür.

Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, vakit geçirmeden yavru kedinizi veteriner hekime götürmelisiniz. FLUTD ağrılı olabilmekte ve oluşan idrardaki taşlar blokaja neden olabildiğinden, tedavi edilmemesi halinde yaşamı tehdit edici olabilmektedir.

 

 

Yavru kedinizin formunun zirvesine geri dönmesi

 

Endişelenmeyin. Kedi Alt Üriner Sistem rahatsızlığı, pek çok durumda kolayca tedavi edilebilmektedir ve yavru kediniz, hızla eski formuna kavuşacaktır. Yavru kedinizde yukarıda sıralanan semptomlardan herhangi birinin olduğunu düşünüyorsanız, onu veteriner hekiminize götürünüz. Yavru kedinize basit bir idrar testi yapılabilir (veteriner hekiminiz, kliniğe gelirken yanınızda yeni alınmış bir örnek getirmenizi isteyebilir). Bunun ardından tanı konacak ve tedavi reçete edilecektir; bu tedavi antibiyotik kullanımını ve beslenme değişikliğini içerebilmektedir.

 

 

Özel bir mama büyük bir fark yaratabilir

 

Veteriner hekiminiz muhtemelen yavru kedinizin düzelmesine yardımcı olmak üzere özel olarak formüle edilmiş olan bir mamaya geçmenizi de önerecektir. Hill’s yavru kedi mamasının FLUTD riskini azalttığı kanıtlanmıştır İdrar kesesindeki rahatsızlıkları ve böbrek sorunlarını azaltmak üzere tasarlanmış olan Hill's Prescription Feline c/d ve Feline k/d gibi spesifik mamalar da mevcuttur; ancak bunlar yetişkin kedilere yöneliktir.

Özel bir mama, yavru kedinizin iyileşme yoluna girmesi için gerçek bir fark yaratabilir. Veteriner hekiminize, en iyi beslenme şekline ilişkin tavsiyelerini sorun.

 

 

Yavru kedinizin su tüketiminin arttırılması

 

FLUTD riskini azaltmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, yavru kedinizi daha fazla su içmeye teşvik etmektir. İşte birkaç ipucu:

 

  • Evin farklı yerlerine daha fazla sayıda su kabı bırakın.

  • Daha büyük su kapları kullanın. Yavru kedilerin bıyıkları son derece hassastır ve bazıları, bıyıklarının kenarlarına değdiği kaplardan su içmekten hoşlanmaz.

  • Kapları ağzına kadar doldurun. Yavru kediler, yansıyan kendi görüntülerini hayranlıkla izleme eğilimindedir. Su kabında kendi yansımalarını görmeleri, bazen onları daha fazla su içmeye teşvik eder.

  • Verdiğiniz sırada suyun tadının değişmemiş olduğunu kontrol edin. Yeni bir su filtresi almanın harika bir fikir olduğunu düşünebilirsiniz; ancak yavru kediniz aynı fikirde olmayabilir! Yavru kedilerin son derece gelişmiş tat alma duyuları vardır ve içtikleri suda aniden herhangi bir değişiklik olması canlarını sıkabilir. Evinizden taşınmış olmanız halinde de aynı şey gerçekleşebilir.

Yavru kedinizin daha fazla su içmesini sağlamaya çalışıyor olabilirsiniz; ancak onun su içmesini istemeyeceğiniz yer klozettir. Burada kullandığınız temizlik ürünleri tuvalet için iyi olabilir, ancak bu ürünler yavru kediniz için kesinlikle iyi değildir.

[ ↑ skip to content ↑ ]