[ ↓ skip to navigation ↓ ]

İyi bir sağlık bakımı evde başlar

Kedinizin patilerinin kontrol edilmesiYavru kedinizin sağlığı açısından neden bir veteriner hekim kadar önemlisiniz?

Yavru kediniz için iyi bir sağlık bakım rutini evde başlar. Tıpkı insanlar gibi, önlemek iyileştirmekten daha iyidir. Yavru kedinizi herkesten daha iyi tanıyan kişi olduğunuzdan veteriner hekiminizin 'gözü' ve 'kulağı' olmak için sizden daha üstün nitelikli biri bulunamaz.

 

İyi alışkanlıklar küçükken başlar

Yavru kedinizin düzenli olarak sizin tarafınızdan kucağa alınmaya ve kontrol edilmeye alışması önemlidir. Bu, hayatı herkes için çok daha kolay hale getirecektir. İşte dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

 

Kediniz şişmanlıyor mu?

Kedinizin çok şişman olmasını istemezsiniz. Ancak çok zayıf olması da iyi değildir ve bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Veteriner hekiminiz, yavru kedinizin kilosu ve büyümesini kaydetmelidir. Kendiniz kayıt tutmak istiyorsanız, buradan Hill's Büyüme Çizelgesi'ni bilgisayarınıza indirin ve yavru kedinizin büyüme hızını grafik şekilde gözlemek için kullanın.

Yavru kedinizin kilosu konusunda çok endişeliyseniz, veteriner hekiminizden bir randevu alın.

 

Yavru kedinizin tüyleri sağlıklı görünüyor mu?


Yavru kedinizin tüyleri sağlıkla parlamalıdır.Kabarcıklar, pullanmalar ya da kesikler olup olmadığını kontrol edin.Pire ya da pire kiri belirtisi var mı?Tüyleri donuk ya da matlaşmış mı - bu durum besin eksikliğini ya da bir rahatsızlığı gösterebilir.Endişe ediyorsanız, veteriner hekiminizle konuşun.

 

Yavru kedinizin göz ve kulak kontrolü

Yavru kedinizin gözlerine yakından bakın. Herhangi bir akıntı var mı? Göz aklarında herhangi bir kızarıklık var mı? Alt göz kapağını hafifçe aşağıya doğru çekin - bu bölge pembe olmalıdır.

Şimdi kulaklarına bakın. Kulakları temiz, pembe renkte olmalı, kir ve hiçbir güçlü koku olmamalıdır. Kulak akarları ya da enfeksiyon belirtisi olabilen kulak kirlerini ve özellikle koyu renk kulak kirlerini kontrol edin.

Yavru kedinizin gözleri ya da kulakları konusunda var olan tüm endişelerinizi veteriner hekiminizle konuşmalısınız.

 

Yavru kedinizin diş ve dişeti kontrolü

Yavru kedinizin ağzını nazikçe açın. Diş etleri pembe ve sağlıklı görünüyor mu? Dişlerinde, diş taşı oluşumu yok mu (sarı mı yoksa kahverengi mi görünüyor)? Yavru kedinizin dişlerinde, çoğunlukla herhangi bir diş taşı birikimine rastlamamalısınız. Nefesindeki koku normal mi?

Kedilerde diş sorunları çok sık görülür. Yavru kedinizin dişlerini haftada üç kez temizlemeyi alışkanlık hale getirerek yardımcı olabilirsiniz. Et ve balık aromalı kedi diş macunu, pek çok veteriner hekimden ve evcil hayvan maması mağazalarından satın alınabilir. Küçük ve yumuşak bir çocuk diş fırçası kullanmanız iyi olacaktır; yalnızca bunu aile bireylerinize ait diğer fırçalardan tamamen ayrı bir yerde saklamanız gerektiğini unutmayın. Alternatif olarak, veteriner hekiminizden özel kedi diş fırçaları satın alabilirsiniz.

Yavru kediniz bir yetişkin olduğunda, veteriner hekiminiz Hill"s Prescription Diet t/d kullanmanızı önerebilir. Bu mamanın plak, diş taşı ve leke oluşumunu anlamlı ölçüde azalttığı gösterilmiştir.

 

Yavru kedinizin pençelerini ve ayak yastıklarını inceleyin

Kesikler ve çatlaklar var mı?

Tırnaklarının kısaltılması gerekiyor mu?

 

Yavru kediniz için normal olan şeyleri öğrenin

Evde yapılan herhangi bir sağlık kontrolünün belki de en önemli kısmı, yalnızca yavru kediniz için 'normal' olan şeyleri öğrenmenizdir. Örneğin olağandışı herhangi bir yumru ya da şişlik var mı? Sizi endişelendiren herhangi bir şey varsa, derhal veteriner hekiminizi arayın.

 

 

 


[ ↑ skip to content ↑ ]