[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Büyüyor

Yavru kediniz büyüyor

 

Altı aylık olduğunda, yavru kediniz yetişkin kedi büyüklüğünün dörtte üçüne ulaşmış olacaktır. Ancak görünüş sizi yanıltmasın - bir yetişkin gibi görünebilmesine karşın, bir yetişkin gibi davranmayabilir (ergenlik dönemine ne kadar benziyor!) Oyun ve yaramazlık, gündemin en önemli konusudur.

Yine de yavru kedinizi özel olarak formüle edilmiş yavru kedi maması ile beslemelisiniz. Görünüş aldatıcı olabilir ve bu dönemde henüz 'yetişkin' maması için hazır olmayabilir.

Altı aylık olduğunda, yavru kediniz bağırsak kurdu dökücü dozunu son olarak ayda bir kez kullanmalıdır. Bundan sonra, yaşamının geriye kalan bölümünde parazitlerden korunması için bağırsak kurdu dökücü ilacını üç ayda bir (ya da evinizde yalnızca bir kedi varsa altı ayda bir) vermelisiniz. Kedinizin üzerinde pire bulursanız, bağırsak kurtları açısından da tedavi edilmesinin önemli olduğunu unutmayın.

Düşünmeniz gereken bir başka konu da, yavru kedinizin dişlerinin fırçalanmasıdır. Artık bu işi haftada birkaç kez yapmayı alışkanlık haline getirdiğinizi umuyoruz. Yanıtınız hayırsa, şimdi başlayın. Yavru kediniz artık tüm yetişkin dişlerine sahiptir ve bu dişler uzun bir süre boyunca onun olmaya devam edecektir. Bu nedenle, dişlerinin fırçalanmasına daha erken alışması daha iyi olacaktır.

Yavru kediniz altı ila 10 aylıkken kademeli bir şekilde cinsel olgunluğa ulaşacaktır; bu nedenle, ondan yavru almayı planlamıyorsanız, yavru kedinizi kısırlaştırmalısınız.

Yavru kediniz bir yaşına geldiğinde, artık resmen bir yetişkindir. Uygun şekilde geliştiğinden emin olmak için, veteriner hekiminize koruyucu ergen sağlık kontrolü hakkında sorular sorun.

 

Yetişkin beslenmesine geçiş

 

Yavru kediniz yaklaşık altı aylıktan itibaren bir yetişkin gibi görünecek olsa da, ilk doğum gününe kadar özel olarak formüle edilmiş yavru kedi mamasıyla beslenmeye devam etmesinin doğru olacağını unutmayın. Daha sonra kademeli olarak Hill's Science Plan Feline Adult ve Hill's Science Plan Nature's Best Adult gibi bir 'yetişkin' mamasına alıştırmaya başlayabilirsiniz.Bununla birlikte, kediniz kısırlaştırılmışsa, 6 aylık olmasından itibaren, onu Hill’s Science Plan Neutered Cat ile besleyebilirsiniz.

 

 

 

[ ↑ skip to content ↑ ]