[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Sağlık ve refah

Sağlık ve refah

Yavru kedinizin formunun korunması

Tıpkı insanlar gibi, formlarını ve sağlıklarını korumak için kedilerinde egzersize ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, muhtemelen onların düzenli olarak çevrelerindeki bir jimnastik salonuna gitmeleri güçtür.

DEVAM

Yavru kedinizin tüyleri için iyi bir bakımın sürdürülmesi

Tüylerin taranması söz konusu olduğunda, yavru kediler titizdir; kendilerini nasıl temiz ve düzenli tutacaklarını annelerinden öğrenirler. Ancak zaman zaman biraz yardım etmenize ihtiyacı olabilir ve yavru kedinizin tüylerinin taranması, ona sevgi göstermeniz için büyük bir fırsat sağlar - her saniyesinin zevkini çıkaracaktır! Örneğin yavru kedinizin uzun tüyleri varsa, her gün taranması gerekecektir.

DEVAM

Veteriner hekimle görüşme

Yavru kediniz için en iyisini istemek zorundasınız ve yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, mükemmel bir veteriner hekim bulmaktır. Her şeyden önce, gelecek yıllar boyunca ona güveneceksiniz. Ailenizin ya da arkadaşlarınızın önerisi, iyi bir veteriner hekim bulmanın bir yoldur; aksi takdirde yalnızca içgüdülerinize güvenirsiniz.

DEVAM

Yavru kedinizin aşılanması

Yeni yavru kediniz, hastalıklara karşı annesinden aldığı doğal bir bağışıklıkla yaşamına başlayacaktır; ancak bu bağışıklık zamanla yok olduğundan, sağlığını korumak için ona aşı yaptırmanız gerekecektir. Onu yaşamı tehdit eden hastalıklardan koruması nedeniyle, yavru kedinizin aşılanması kesinlikle zorunludur. Veteriner hekimlerin çoğu, 8-9 ve 11-12 haftalık olduğunda bir karma aşı uygulanmasını önermektedir.

DEVAM

Pireler ve bağırsak kurtları

Yavru kediniz sizin, ailenizin ve arkadaşlarınızın ona bol bol gösterdiği özen ve ilgiden hoşlanacak, ancak parazitlerin gösterdiği ilgiden hiç hoşlanmayacaktır. Pireler, bağırsak kurtları ve akarlar son derece yaygındır; dolayısıyla, yavru kediniz belli bir yerde onlara yakalanmamışsa, bu durum oldukça olağan dışıdır. İyi haber, parazitlerin zararlı olmaması ve kolayca temizlenmesidir.

DEVAM

Yavru kedinizin mükemmel tüyleri

Yeni bir yavru kedi sahibi olan herkes, yeni sevimli arkadaşının sağlıklı, mutlu bir kedi olara büyümesini ister. Bu nedenle, yavru kedinizin sağlığını korumada oynadığınız rol önemlidir. Örneğin doğru beslenme ve ilk grup aşılarının tamamlanması, onun gelişimi için zorunludur.

DEVAM

Kısırlaştırma konusunda bilmeniz gereken her şey

Kedinizden yavru almayı planlamadığınız takdirde, hayatın tadını çıkarmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz en iyi şey erkek ya da dişi kedinizi kısırlaştırmaktır. Neden? Çünkü yalnızca dişi kedilerde istenmeyen bir gebelik endişesini önlemekle kalmayacak, bir erkek kedinin, son derece çekilmez olabilen idrar püskürtme ve uluma benzeri sesler çıkarma gibi cinsel davranışlarını da engelleyecektir.

DEVAM

Altıncı ay kontrolü

Altı aylık olduğunda, kapsamlı bir sağlık kontrolünden geçmesi için yavru kedinize bir veteriner hekimden randevu almanız tavsiye edilmektedir. Veteriner hekiminiz, yavru kedinizin büyüme ve gelişmesinin yolunda gittiğinden emin olmak isteyecek ve bu nedenle kilosunu kontrol ederek genel bir sağlık değerlendirmesi yapacaktır.

DEVAM

Büyüyor

Altı aylık olduğunda, yavru kediniz yetişkin kedi büyüklüğünün dörtte üçüne ulaşmış olacaktır. Ancak görünüş sizi yanıltmasın - bir yetişkin gibi görünebilmesine karşın, bir yetişkin gibi davranmayabilir (ergenlik dönemine ne kadar benziyor!) Oyun ve yaramazlık, gündemin en önemli konusudur.

DEVAM

İyi bir sağlık bakımı evde başlar

Yavru kediniz için iyi bir sağlık bakım rutini evde başlar. Tıpkı insanlar gibi, önlemek iyileştirmekten daha iyidir. Yavru kedinizi herkesten daha iyi tanıyan kişi olduğunuzdan veteriner hekiminizin 'gözü' ve 'kulağı' olmak için sizden daha üstün nitelikli biri bulunamaz.

DEVAM

Toksik saksı bitkileri

Son yıllarda pek çok kedi sahibi, kedilerinin bakımını evin içinde sürdürmeyi tercih etmiştir. Hem kırsal bölgelerde hem de kent ortamında yoldaki trafik kazası tehlikeleri fazlasıyla gerçek olduğundan, bu anlaşılabilir bir durumdur.

DEVAM

Kötü davranışın yok edilmesi

İdrar püskürtme tamamen doğal bir kedi davranışıdır ve kendileri hakkındaki bilgileri içeren bir yeri belirleme yöntemidir. Oturma odanıza yapılırsa, özellikle hoş bir şey olduğu söylenemez. İdrar püskürtme sorununu çözmeye çalışmadan önce, yavru kedinizin gerçekten idrar mı püskürttüğünü, yoksa idrarını mı yaptığını belirlemeniz önemlidir.

DEVAM

Tüy yumaklarının atılması

Kediler çok temiz yaratıklardır ve yavru kediniz, günde yaklaşık beş saatini kendini yalayarak temizlemeye ayıracaktır. Bunu yaparken, yerinden kopmuş olan tüyleri de toplayacaktır. Bu tüyleri tükürmesi onun için çok güçtür ve dolayısıyla muhtemelen onları yutacaktır.

DEVAM

Üriner sistem enfeksiyonları için kontrol

Yavru kediniz kendini kötü hissederse sizi çağıramaz; bu nedenle, ortaya çıkabilecek herhangi bir sağlık sorunu açısından onu dikkatle gözlemeniz gereklidir. Kedi alt üriner sistem rahatsızlığı (FLUTD) bu tür bir sorun olabilmektedir. İşte dikkat etmeniz gereken belirtiler: İdrar yapma sırasında ağrı.

DEVAM

Yavru kediniz artık neredeyse bir yetişkin

Bir yaşına geldiğinde, yavru kediniz artık yetişkin bir kedi olacaktır. Hala yaramaz bir yavru kedi gibi davranıyor olabilir; ancak ihtiyaçları değişecektir.

DEVAM

Veteriner hekimi ne zaman aramalısınız

Kedinizi herkesten iyi tanıyan kişi sizsiniz; bu yüzden, çok endişelenmeniz halinde, hiç duraksamadan veteriner hekiminize telefon etmelisiniz. Güvende olmak, daima özür dilemekten daha iyidir ve hiçbir veteriner hekim yanlış alarmı önemsemeyecektir. Veteriner hekimi ne zaman aramalısınız? Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, veteriner hekiminizi aramalısınız: İştah kaybı; Kusma; İshal ya da kabızlık; Öksürük, hışıltı ya da nefes darlığı; Kanama; Topallama; Kirli gözler ya da kulaklar; Cansızlık, yorgunluk ya da aktivitede azalma; Çok fazla tırmalama ya da deride fazla kızarıklık; Susama artışı; İdrar yapma güçlüğü; Acıyla bağırma ya da miyavlama; Bacaklar ya da eklemlerde şişme; Bunların dışında sizi endişelendiren herhangi bir şey.

DEVAM

Yeni bir mamaya başlama

Bir yavru kediniz olduğunda, yıllar boyunca kediler hakkında duyduğunuz her şey aniden daha önemli görünür. Ancak büyürken size anlatılan efsaneler ve batıl inançların iç yüzünü anlamak zor olabilir. Bu liste, gerçekleri masallardan ayırmanıza yardımcı olacaktır.

DEVAM

Tam olarak büyüdü ve turp gibi

Bir yaşına geldiğinde, yavru kediniz artık yetişkin bir kedi olacaktır. Hala yaramaz bir yavru kedi gibi davranıyor olabilir; ancak ihtiyaçları değişecektir.

DEVAM

[ ↑ skip to content ↑ ]