[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Yavru kedinize, arkadaş canlısı bir kedi olması için yardım edilmesi

Yavru kedinizin sosyalleşmesi

Yavru kedinizin insanlarla iyi geçinmesini ve bir arkadaş ve can yoldaşı olarak büyümesini isteyeceksiniz. Bunu sağlamak için, kedilerin sosyalleşme döneminin çok kısa olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle, yaşamının ilk dört ila 16 haftası, davranış ve sosyal gelişim için çok önemli bir dönemdir.

 

Yavru kedinizin ilk deneyimleri

Yavru kediniz sizinle birlikte yaşamaya başlamadan önce, annesi, kardeşleri ve insanlarla etkileşimde bulunmuş olacaktır.

Tek bir bakıcıyı kabul etmeyi hemen öğrenmemeleri nedeniyle, yavru kedilerin başlangıçta insanlar tarafından, tercihen birkaç kişi tarafından kucağa alınmaya alışması gereklidir. Aynı zamanda günlük yaşamın görüntülerine, kokularına ve seslerine de alışmaları gerekir.

 

İyi davranışların sürdürülmesi

Yavru kediniz, muhtemelen yaklaşık sekiz ila 12 haftalıkken evinize gelecektir. Daha önce insanlarla pek çok teması olduğunu kabul edersek, tüm iyi davranışlarını pekiştirmek ve onun arkadaş canlısı, mutlu, kendine güvenen bir kedi olarak büyümesine yardımcı olmak, sizin için fazla güçlük oluşturmamalıdır.

Yavru kediniz sizinle birlikte eve ilk geldiğinde, onun için her şeyin biraz fazla büyük olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, ona sessiz, güvenli bir yer hazırlayın ve mama ve kum kaplarının yerini gösterin. Ona bol bol sevgi ve güven verin ve yumuşak, sakin bir sesle konuşarak onu nazikçe okşayın.

Oyun oynamanız, aynı zamanda size bağlanması için zevkli ve etkili bir yöntemdir ve yavru kediniz hemen katılmak isteyecektir.

 

Çocuklar ve yavru kediler

Yavru kediniz, çocuklarla mümkün olduğunca çabuk arkadaş olmalıdır; çünkü başlangıçta alışmaması halinde, daha sonra onları reddedebilir ya da ısırabilir.

Çocuklarınız varsa, yeni bir yavru kedinin gelişi, doğal olarak onları çok heyecanlandıracaktır. Onların, yavru kedinin bir oyuncak olmadığını ve dikkatle davranılması gerektiğini öğrenmelerini sağlamalısınız. Oyun zamanı, yavru kedi yeterli bulduğunda sona ermelidir. Çocukları, yavrı kedinin tırmalayabileceği ya da oyun olarak ısırabileceği konusunda uyarmanız da iyi olacaktır.

 

Ailenin dışındaki insanlar


Küçük yavru kedinizi mümkün olduğunca çok sayıda insanla tanıştırmak iyi bir fikirdir. Bu şekilde, daha sonraki yaşamında yabancılara karşı bir korku geliştirmesini önlemeniz olasıdır.

 

Yavru kediniz ve diğer evcil hayvanlar


Elbette ki, yavru kediniz yalnızca insanlarla arkadaşlık kurmayabilir. Başka evcil hayvanlarınız varsa, yavru kedinizin onlara da alışması gerekecektir. Büyük bir kafes, yavru kedinizi evde yaşamakta olan bir kedi ya da köpekle tanıştırırken çok yararlı olabilir. Bu şekilde yavru kediniz, 'sizi tanımaya çalışma' süreci gerçekleşirken kendini güvende hissedecektir. Acele etmeyin ve bir aradayken güvende olduklarından tam anlamıyla emin oluncaya kadar, yavru kednizi başka bir kedi ya da bir köpekle yalnız bırakmayın.

 

Yavru kedinin ayrılık kaygısı


Tamam, iyi haber, yavru kedinizi insanlarla iyi geçinecek şekilde yetiştirerek harika bir iş başardınız. Kötü haber, o artık size bağımlı, dışarıya çıkmanızdan hoşlanmayacak.

Daha önce yalnızca köpeklerde tanımlanmış olan ayrılık kaygısının, kedilerde de ortaya çıktığı artık kabul edilmektedir.

Dışarıya çıkmanız nedeniyle gergin görünüyorsa, bu, yavru kedinizin ayrılık kaygısı yaşıyor olabileceğini gösteren bir belirtidir. Siz yokken belki çok fazla bağırabilir ya da eve dışkısını yapabilir.

Ayrılık kaygısının üstesinden gelinmesine ilişkin ipuçları, yavru kedinizi tek başına bıraktığınız zamanı olabildiğince sınırlı tutmanızı ve evde kalmayı fazla karmaşık hale getirmemeye çalışmanızı (10 dakikalık 'anahtarları arama rutini' yardımcı olmayacaktır!) içermektedir. Yavru kediniz eve dışkısını yaparsa, onu cezalandırmayın. Kediler cezayı anlamaz ve davranışı bir stresten kaynaklandığından, aslında sorunu kötüleştirmiş olacaksınız.

Veteriner hekiminiz size daha fazla tavsiyede bulunabilir.

 


[ ↑ skip to content ↑ ]