[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Yavru kedinizin evin yakınında kalmasını sağlama

Evin dışındaki harika dünyaya çıkmasına izin verilen kediler pek çok eğlenceli deneyim yaşamanın tadına varır; ancak çok sayıda riskle de karşılaşır: trafik, köpekler, başka kediler, üzerine toplanan pireler ya da kötü bir rahatsızlığa yakalanması … bu listenin bir türlü sonu gelmez. Anlaşılır bir şekilde, kedinizin o kocaman dünyaya adım atmasına en son izin verdiğinizde sinir bozucu bir deneyim yaşamış olabilirsiniz. Neyse ki, kedinizin güvende kalmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz bir şeyler var.

 

Ne zaman?

Yavru kedilerin aşıları yapılıncaya kadar, başka kedilerin arasına karışmak için dışarıya çıkmalarına izin verilmemelidir. Ayrıca serbestçe dışarıya çıkmasına izin verkecen önce kedinizi kısırlaştırmanız çok daha iyi olacaktır. Kısırlaştırılmayan erkek kediler, daha geniş bir bölgede başıboş dolaşma ve başka erkek kedilerle kavga etme eğilimi gösterir. Bu durum sıklıkla bir kedi ısırığında abse gelişmesine yol açar ve hatta kedinizin viral bir hastalığa yakalanmasına neden olabilir. Bir kedi aşıları tamamlandığında ve kısırlaştırıldığında yaklaşık 6 aylık olacak ve kendisiyle çok daha fazla ilgilenebilecektir.

 

Zamanlama

Kedinizi, görüş mesafesinin yetersiz olması nedeniyle bir trafik kazasına karışma olasılığının daha yüksek olduğu gece saatleri yerine sabah saatlerinde dışarıya bırakmanız çok daha iyidir. İdeal olarak, kedinizin dışarıya çıkmasına izin vermeden önceki birkaç hafta boyunca, sınırsız beslenme yerine planlanmış öğün zamanları benimseyin ve kedinizin beslenme saatinden önce kısa bir süre dışarıda kalmasına izin verin. Aç olması, kedinizi öğün saatinde geri dönmeye teşvik edecektir. Kedinizi, öğünlerden ya da besin içeren ödülleri vermeden önce zil, clicker ya da gürültülü ses çıkaran anahtarlar gibi bir ses kullanarak da eğitebilirsiniz. Bu sesin çıkması, evcil hayvanınıza sizin besin içeren bir ödülle birlikte yakınlarda olduğunuzu bildirir. Yalnızca mama paketinin sallanması, pek çok kedinin koşarak gelmesine yol açabilir! Mamayı dışarıya koymak işe yarayabilir; ancak komşu kedilerin onu kortutabilecek olan saldırıları kedinizin eve gelme olasılığını azalttığından her zaman yardımcı olmaz.

 

Önlemler

Zil takılmış olan bir tasma, kedinizin küçük kuşları yakalamada gösterdiği başarıyı önemli ölçüde azaltacaktır ve kediniz yaklaşırken onu duymanıza yardımcı olabilir. İletişim bilgilerinizi kaydederek, size kedinizin tasmasına yerleştirilmek üzere kodlanmış bir evcil hayvan isimliği verecek olan birkaç kuruluş bulursanız, mikroçip takılması, kedinizin size geri dönme olasılığını arttıracaktır. Bu yalnızca görülebilir bir tanımlama yöntemi değildir; aynı zamanda iletişim bilgilerinizi korumanın daha güvenli bir yolu da olabilir. Adres yazılmış evcil hayvan isimlikleri kullanan bazı kedi sahipleri, kedisini bulduğunu, yalnızca geri vereceğini iddia eden bir kişi tarafından belli bir noktaya çekilmiş ve evlerini soyulmuş olarak bulmuştur.

Ev ve bahçe sınırlarınızın evden gelen kedi kokularıyla işaretlenmesi de, kedinizin geri gelmesine yardımcı olabilir: kedinizin evden çok uzun süre uzak kaldığı bir acil durumda, yatak örtüsünün bir parçası, tüy ya da kum kabının içeriği, kullanılabilir.

 

Yüksek Risk Taşıyan Durumlar

Evin taşınması stresli bir dönem olabilir ve isteyeceğiniz son şey, bir de kedinizin kaybolmasıdır. Yeni evde dışarıya çıkmasına izin vermeden önce kedinizi en az iki hafta boyunca evin içinde tutun; kedinizin yeni evde kendini emniyette ve rahat hissetmesini desteklemek için prize takılan bir feromon difüzörü kullanmayı düşünebilirsiniz. Sonuncu, ancak bir o kadar önemli olarak, kaybolması durumunda posterlerde ve benzer malzemelerde kullanmak için, her zaman kedinizin yeni bir fotoğrafını el altında bulundurun.

 


[ ↑ skip to content ↑ ]