[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Yavru kedinizin formunun korunması

Tıpkı insanlar gibi, formlarını ve sağlıklarını korumak için kedilerinde egzersize ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, muhtemelen onların düzenli olarak çevrelerindeki bir jimnastik salonuna gitmeleri güçtür.

Evin dışına çıkan yavru kediler

İkinci grup aşılarının tamamlanmasından birkaç hafta sonra, yavru kedinizin dışarıya çıkmasına izin vermeye başlama kararına varabilirsiniz. Bu kararı verirseniz, yeterince egzersiz yapıp yapmadığı konusunda endişelenmeyeceksiniz. Bu süre içinde içgüdüsel bir şekilde kendini büyük ölçüde egzersize vererek dolaşacak, avlanacak, tımanacak ve keşfedecektir.

Evin içinde yaşayan yavru kediler

Giderek daha fazla insan, kedilerini tamamen evin içinde yaşayan evcil hayvanlar olarak beslemeye karar vermektedir. Bunun nedeni muhtemelen, örneğin bahçesi olmayan bir apartman dairesinde ya da trafiğin özellikle tehlikeli olduğu bir bölgede yaşamalarıdır.

Yavru kediniz için ev içinde geçecek bir yaşam seçtiyseniz, avlanma, tırmanma ve tırmalama gibi doğal yırtıcı içgüdüleri için dışarıya çıkmasını sağlamak biraz daha fazla çaba harcamak zorunda kalacaksınız. Formunu ve sağlığını korumak için egzersize ihtiyacı vardır. Şanslısınız ki, bu gereksinimlerin her ikisi de oyun yoluyla karşılanabilmektedir. Tüm kediler oyun oynamayı sever, ancak evin içinde yaşayan kediler için oyun oynamak yaşamsaldır.

En iyi oyunlar ve oyuncaklar, yavru kedinizi güvenli bir şekilde objeleri sessizce takip etmeye, üstüne atlamaya, kovalamaya ve patileriyle onlara vurmaya teşvik edecek olanlardır. Hareket eden oyuncakları sevecektir; bir ipin ucundaki her şey muhtemelen en çok sevdiği oyuncak olacaktır. Kovalaması için ona mekanik oyuncaklar da alabilirsiniz. Ya da kedi nanesiyle doldurulmuş bir oyuncağa ne dersiniz? Bazı kediler bu oyuncaklar için deliye döner. Yavru kediniz tırmanmayı ve gizlenmeyi sevecektir ve bir kedi aktivite merkezi satın alarak bu davranışı teşvik edebilirsiniz. Bununla birlikte, bütçenizi fazla zorlayamıyorsanız, karton kutular daha hesaplı bir alternatiftir. Tırmalama ağacını da unutmayın. Bunu kullandığında yavru kedinizin omuzları ve sırtındaki kaslar güçlenecektir ve hatta mobilyalarınızı da koruyabilir!

Kedilerin akıllı olduğunu ve dolayısıyla kolayca sıkıldığını unutmayın. Yavru kediniz için hazır bulundurduğunuz oyuncakları değiştirmek iyi bir tavsiyedir.

Harekete geçirici oyuncaklar sağlamaya ek olarak, her gün en az 20 dakika boyunca yavru kedinizle etkileşimli bir oyun oynamayı hedefleyin. Bu oyunlar kaslarının güçlü ve eklemlerinin esnek olmaya devam etmesini sağlar. Aynı zamanda aranızda bağ oluşturmanın harika bir yoludur.

Şişman kediler

Kedinizin formunu ve sağlığını koruma açısından bir başka önemli faktör, onun aşırı kilolu olmamasını sağlamaktır. Birleşik Krallık'daki hayvanlar giderek daha fazla şişmanlamakta ve bazı uzmanlar, ülkedeki kedi popülasyonunun %50 gibi büyük bir bölümünün olması gerekenden daha kilolu olduğunu düşünmektedir. Kısırlaştırılmış olan kediler, kilo almaya özellikle yatkın hale gelmektedir. Yavru kedinizin bu üzücü istatistiklere eklenmesini önlemek için, yalnızca birkaç basit ilkeyi uygulamalısınız:

Her şeyden önce, Hill's Science Plan Kitten ya da Hill's Nature's Best Kitten gibi bir mama kullanarak, yavru kedinize dengeli bir beslenme sağlamalısınız. Doğru miktarları belirlemek için yalnızca ambalajın üzerindeki talimatlara uymanız yeterlidir.

Yavru kedinize ödül bisküvisi vermeyin. Bir kediye verilen bir bisküvi aynen bizlerdeki gibi tüm paketin bitmesine sebep olabilir...(Hill's Pet araştırması). Yavru kedinize ödül bisküvileri vermek istiyorsanız, evcil hayvanınız için uygun olanları kullanın ve onun günlük beslenme miktarlarını da göz önünde bulundurun.

Yavru kedinizin bol bol egzersiz yapmasını sağlayın.

Son olarak yavru kedinizin kilosuna çok dikkat edin ve sürünerek yürüdüğünü fark ederseniz, veteriner hekiminize danışın. Veteriner hekiminiz, Hill's Prescription Diet gibi özel bir mama tavsiye edebilir.

Yavru kedinizin kalbiniz üzerindeki etkisi

Sağlık ve egzersiz konusuna gelmişken, bir kediye sahip olmanın sağlığınız ve esenliğiniz için gerçekten yararlı olduğunu biliyor musunuz? Örneğin yapılan araştırmaların sonuçları, bir evcil hayvanı okşamanın kan basıncınızı gerçekten düşürdüğünü göstermektedir.

Elbetteki bu size pek şaşırtıcı gelmeyebilir. Her şeyden önce, bilim insanlarının size yavru kedinizin kendinizi ne kadar iyi hissetmenizi sağladığını söylemesine gerek yok, öyle değil mi?

[ ↑ skip to content ↑ ]