[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Yavru kedinizin tüyleri için iyi bir bakımın sürdürülmesi

Yavru kediniz için iyi tüy bakımı kılavuzuYavru kedinizin tüyleri için iyi bir bakımın sürdürülmesi

Tüylerin taranması söz konusu olduğunda, yavru kediler titizdir; kendilerini nasıl temiz ve düzenli tutacaklarını annelerinden öğrenirler. Ancak zaman zaman biraz yardım etmenize ihtiyacı olabilir ve yavru kedinizin tüylerinin taranması, ona sevgi göstermeniz için büyük bir fırsat sağlar - her saniyesinin zevkini çıkaracaktır! Örneğin yavru kedinizin uzun tüyleri varsa, her gün taranması gerekecektir. Tüylerinin karışmasını önlemek için, bu işi yavaşça fırçalayarak yapmalısınız Veteriner hekiminiz, size yavru kedinin tüyleri için doğru fırça ve tarak konusunda tavsiyede bulunmatan mutluluk duyacaktır.

Kısa tüylü kedilerin de zaman zaman taranması gereklidir. Yavaşça çekerek, başından kuyruğuna kadar tüm vücudundaki karışmış tüyleri açmak için yumuşak bir fırça kullanın.

Kediler, ilkbahar mevsiminde ve daha düşük bir oranda yaz ve kış mevsimlerinde tüy dökme eğilimindedir. Bu nedenle yavru kedinizi başlangıçtan itibaren tüylerini düzenliolarak taramaya alıştırmanız durumunda, midesinde gerçekten sıkıntı verici olabilen tüy yumaklarının gelişmesini önleyebilirsiniz.

Kediler doğal yolla titiz bir şekilde temizlenirler; dolayısıyla banyo yapmaları gerekli olmamalıdır. Ancak gerçekten kirlenmesi durumunda, özel, yumuşak bir kedi şampuanı kullanarak kedinize banyo yaptırabilirsiniz.

Büyürken yavru kedinizi sık sık kucağınıza almanız iyi bir fikirdir; böylece korkulacak hiçbir şey olmadığını öğrenecektir. Yavru kedinizin tüylerini taramanız, onu kontrol etmeniz için de fırsat sağlar: dişlerine ve patilerine özel bir dikkat göstermelisiniz. Ayrıca, normal olmayan kir ya da iltihap olup olmadığına dikkat ederek, gözlerini ve kulaklarını da düzenli bir şekilde kontrol etmelisiniz. Böylece, veteriner hekim tarafından muayene edildiğinde sorun çıkarma olasılığı daha düşük olacaktır.

Yavru kedinizin ağız sağlığının korunması

Yavru kediniz dört aylık olduğunda yetişkin dişleri görünmeye başlayacak ve sekiz aylık olduğunda, bunların çoğu gelişmiş olacaktır. Etkili ağız hijyeni, biz insanlar için olduğu kadar kediler için de önemlidir. Daha sonraki yaşamında sorun yaşamasını önlemek için, küçük yaştan itibaren yavru kedinizi dişlerinin düzenli olarak temizlenmesine alıştırmanız iyi bir fikirdir. En az haftada üç kez dişlerini fırçalamanız , yavru kedinizin diş ve diş eti sağlığının korunmasına yardımcı olacaktır.

Kedileri için özel olarak formüle edilmiş olan özel diş fırçaları ve diş macunu veteriner kliniklerinde mevcuttur; veteriner hekiminiz, en iyi kullanma yöntemini size gösterecektir.

İster inanın ister inanmayın, diş fırçalamayı eğlenceli hale getirebilirsiniz: onu buna alıştırın ve her gün parmağınız yavru kedinizin dişleriei hafifçe sürterek başlayın. Çırpınırsa, nazik ancak kararlı olun ve sakinleştiğinde yavru kedinizi övün. Bunun ardından, özel olarak tasarlanmış bir diş fırçası kullanmadan önce, diş macununu parmağınıza sıkarak kullanmaya başlayın.

Yavru kedinizin dişlerini temiz tutmanıza yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış olan kedi mamaları da satın alabilirsiniz. Ve özel bir dikkate ihtiyaç olmaması gereken patileri ve tırnakları için de özel mamalar vardır. Ancak patilerini her gün elinize alıp incelerseniz buna alışacak ve büyüdüğünde patilerini incelemeniz daha kolay olacaktır. Bu dönemde tırnaklarının kesilmesi gerekli olmamalıdır - tırmalama ağacı, eski kabukların soyulmasını ve tırnakların kısa kalmasını sağlamalıdır. Bu, patileri ve tırnakları için iyi bir egzersiz olmasının yanı sıra, bölgesini belirleme işleminin de bir parçasıdır.

[ ↑ skip to content ↑ ]