[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Yavru kedi eğitimi ve davranışı

Yavru kedinizin eve getirilmesine ilişkin tavsiyeler

Yavru kedinizin tuvalet eğitimi

Kediler doğal olarak çok temizdir ve şanslısınız ki, yavru kediniz kum kabını nasıl kullanacağını zaten annesinden öğrenmiş olacaktır. Yapmanız gereken tek şey, yavru kedinizin içinde rahat hareket edebileceği kadar büyük ve tabanını tamamen kumla kaplayabilecek kadar da küçük bir plastik kum kabı satın almak olacaktır. (şayet aldığınız yerde kullanılan kum kabı ile benzer özellikler taşıyan bir kum kabu alırsanız; yavru kediniz tanıdık koku ve dokuyu beğenecektir).

DEVAM

Ev arkadaşlarıyla tanışma

Evde zaten bir kediniz varsa, yeni yavru kediniz geldiğinde, evdeki kediniz muhtemelen kendi bölgesine düşkün hale gelecektir. Yeni evcil hayvanınızın kediniz tarafından kabul edilmesini istemeniz normaldir. Ancak evdeki kedinizin rakip olarak görebileceği yeni geleni kabul etmek için biraz ikna edilmesinin gerekli olması da doğaldır.

DEVAM

Yavru kedinize, arkadaş canlısı bir kedi olması için yardım edilmesi

Yavru kedinizin insanlarla iyi geçinmesini ve bir arkadaş ve can yoldaşı olarak büyümesini isteyeceksiniz. Bunu sağlamak için, kedilerin sosyalleşme döneminin çok kısa olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle, yaşamının ilk dört ila 16 haftası, davranış ve sosyal gelişim için çok önemli bir dönemdir.

DEVAM

Yavru kedi psikolojisi

Yavru kedinin düşünme tarzını ve bu şekilde davranmasının nedenini anlamak için çaba göstermeye değer. Bu şekilde, onunla daha da yakın bir bağ kurabileceksiniz. Ayrıca bu çaba, ona zararlı davranışlardan uzak durma eğitimi vermenize yardımcı olacak, dolayısıyla onu evinizi paylaşmayı sevdiğiniz bir kedi haline getirecektir.

DEVAM

Çocuklarla oyun oynama zamanı

Oyun zamanı geldiğinde, yavru kediniz için bu doğaldır ve her şey bir oyuna dönüşecektir. Buruşturularak topa dönüştürülmüş bir parça kağıt ya da alüminyum folyo, bir kalem kapağı ya da bir parça ipe bağlanıp sarkıtılan herhangi bir küçük obje; yavru kediler, baştan çıkaran bir oyun çağrısına kolay kolay direnemez.

DEVAM

Kediler eğitilebilir mi?

Yavru kedinizi eğitmek için, onun nasıl düşündüğünü ve davrandığını öğrenmelisiniz. Kediler, köpekler gibi değildir. Köpekler, 'liderlerini' (sizi) mutlu etmek isteyen ekip üyeleridir.

DEVAM

Yavru kedinizi anlamanız

Kediler, çıkardıkları seslerle ya da vücutlarıyla ne istediklerini anlamanızı sağlama açısından iyidir. Yavru kedinizin size ne anlatmaya çalıştığını anlamanız uzun sürmeyecektir. Miyav. Büyüdükçe, yavru kedinizden daha az 'miyav' duyacaksınız; ancak bunun yerine, daha yetişkin, ayırt edici 'miyavlarını' anlamayı öğreneceksiniz.

DEVAM

Yavru kediniz niçin tırmalıyor

Kediniz büyüdükçe, tırnakları da büyüyecektir. Ve onların sivri kalmasını sağlamak için de tırmalayacaktır. Tırmalama, bölgeyi belirlemenin doğal bir yöntemi ve iyi bir gerginik kazanmanın mükemmel bir yoludur.

DEVAM

Kediler karanlıkta görebilir mi?

Bir yavru kediniz olduğunda, yıllar boyunca kediler hakkında duyduğunuz her şey aniden daha önemli görünür. Ancak büyürken size anlatılan efsaneler ve batıl inançların iç yüzünü anlamak zor olabilir. Bu liste, gerçekleri masallardan ayırmanıza yardımcı olacaktır.

DEVAM

Kedi çılgınlığı

Kedi nanesi, kediler ve aynı şekilde kedi seven kişiler için son derece etkileyicidir. Nepeta cataria'nın 250'den fazla türü vardır ve kedi nanesi ya da kedi otu olarak çeşitli şekillerde tanımlanmaktadır.

DEVAM

Yavru kedinizin evin yakınında kalmasını sağlama

Evin dışındaki harika dünyaya çıkmasına izin verilen kediler pek çok eğlenceli deneyim yaşamanın tadına varır; ancak çok sayıda riskle de karşılaşır: trafik, köpekler, başka kediler, üzerine toplanan pireler ya da kötü bir rahatsızlığa yakalanması … bu listenin bir türlü sonu gelmez. Anlaşılır bir şekilde, kedinizin o kocaman dünyaya adım atmasına en son izin verdiğinizde sinir bozucu bir deneyim yaşamış olabilirsiniz. Neyse ki, kedinizin güvende kalmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz bir şeyler var. Yavru kedilerin aşıları yapılıncaya kadar, başka kedilerin arasına karışmak için dışarıya çıkmalarına izin verilmemelidir.

DEVAM

Yavru kediniz maması konusunda fazla titiz bir kedi mi oluyor?

Değişim, yaşamın kaçınılmaz bir gerçeğidir - kediler için bile! Örneğin ilk doğum gününü ele alalım. Yavru kedi olmaktan çıkıp yetişkinliğe geçişini belirten bu gün, bir kedi için gerçek bir dönüm noktasıdır.

DEVAM

Fare Yakalama

Kediler fare yakalamayı sever. Ve doğal avcılar olarak, bu işi son derece iyi yaparlar.

DEVAM

Mevsimlerle İlgili Tavsiyeler

Mevsimlerin değişmesi, yavru kediniz için yalnızca yeni maceraları değil, bazı tehlikeleri de beraberinde getirir. Aşağıdaki adımları takip ederseniz, takviminizdeki önemli olaylardan sizin kadar zevk alacaktır.

DEVAM

[ ↑ skip to content ↑ ]