[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Veteriner hekimle görüşme

Yeni yavru kedinize uygun bir veteriner hekimin bulunması

Yavru kediniz için en iyisini istemek zorundasınız ve yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, mükemmel bir veteriner hekim bulmaktır. Her şeyden önce, gelecek yıllar boyunca ona güveneceksiniz. Ailenizin ya da arkadaşlarınızın önerisi, iyi bir veteriner hekim bulmanın bir yoludur; aksi takdirde yalnızca içgüdülerinize güvenirsiniz. Personel samimi, yardımsever ve bilgili görünüyor mu? Klinik hangi saatlerde hizmet veriyor ve yavru kedinizin bu saatler dışında rahatsızlanmasına karşı bir önlem var mı? Günümüzde pek çok veteriner hekim, yalnızca tıbbi ya da cerrahi bakımdan çok daha fazla hizmet sunmaktadır. Örneğin artık pek çoğu, evcil hayvan mamasından kum kaplarına kadar her şeyin satışını yapmaktadır.Bunu yararlı bulabilirsiniz.

Veteriner hekimler yalnızca rahatsız evcil hayvanlar için değildir

Bir evcil hayvanı yalnızca rahatsız olduğu zaman veteriner hekime götürdüğünüz günler geride kaldı. Yavru kedinizin yaşamının ilk aylarında yapılan düzenli sağlık kontrolleri, herhangi bir sorunun, ciddileşmeye fırsat bulamadan fark edilebileceği anlamına gelecektir. Pek çok klinik, tasmadan eğitime kadar her konuda tavsiye de sağlayacaktır. Veteriner hekime formunda ve sağlıklı bir yavru kedi götürmenin kazandırdığı ek ikramiye, yavru kedinizin oraya gitmeye alışacak olmasıdır. Kediler akıllıdır ve yalnızca enjeksiyonlar gibi 'kötü' şeyler yapılacağı zaman giderlerse, veteriner hekime yapılan korkutucu ziyaretleri hemen öğreneceklerdir.

Hazırlanma

Yavru kedinizin veteriner hekimi ilk ziyaretinden önce sinirli olmanız doğaldır; ancak endişelenmeyin, güvenli ellerde olacak. Küçük bir hazırlık, bu ziyaretin olumlu ve güven veren bir deneyim olmasına yardım edecektir.

İlk randevunuzu alırken, ilk ziyaret için hazır bulundurmanızı istedikleri bir şey olup olmadığını sormalısınız. Bu, veteriner hekiminize bağlı olacaktır. Yavru kediniz için tutulmuş olabilecek tıbbi kayıtları yanınızda götürmeniz kesinlikle iyi bir fikirdir. Ve evcil hayvanınız için sağlık sigortanız ya da tanıma çipi bilgileri varsa, bu belgeleri de yanınızda bulundurmalısınız.

Yavru kediniz için rahat bir taşıma çantası hazırlayın; kedi taşıma çantalarını evcil hayvan mağazalarında ve hatta bazı veteriner kliniklerinde bulabilirsiniz. Taşıma çantasına rahat bir battaniye yerleştirin ve hatta yavru kedinizin rahat ve sakin hissetmesine yardımcı olması için biraz özel feromon spreyi de kullanabilirsiniz.

Yavru kedinizin şimdiye kadarki yaşamına ilişkin soruları yanıtlamaya hazır olun. Yavru kedinize hangi tip mama veriyorsunuz? Yavru kediniz tembel ve yavaş mı, yoksa aktif ve oyuncu mu? Önceki sahibiyle beraberken herhangi bir aşı yapılmış, bağırsak kurdu, pire kontrolü ya da tedavileri uygulanmış olabilir mi? Unutmayın ki, bu sizin için de veteriner hekime soru sorma fırsatıdır. Açıklamanız gereken herhangi bir şey var mı, emin değil misiniz? Veteriner hekiminiz, size güvence vermekten ve tavsiyede bulunmaktan mutluluk duyacaktır.

Neler olacak?

Randevu saatinden biraz daha önce ulaşmaya çalışın. Dolduracağınız formlar gibi bazı evrak işleri olabilir. Bunun ardından, personelden bir kişi sizi ve yavru kedinizi, muhtemelen yavru kedinizin vücut sıcaklığı ve kilosundan oluşan ilk ölçümlerinin yapılacağı bir muayene odasına götürecektir

Daha sonra veteriner hekiminiz, yavru kedinizin fiziki muayenesini yapacaktır. Veteriner hekimlerin çoğu yavru kedilerle dostluk kuracak ve onu okşayıp yumuşak bir sesle konuşarak, kontrollerine başlamadan önce rahatlamasına yardımcı olacaktır. Veteriner hekiminiz, bunun ardından onun tüm vücudunu kontrol edecek, herhangi bir rahatsızlık ya da anormallik belirtisi olup olmadığını araştıracaktır. Bu aşamada muhtemelen size bazı rutin sorular soracaktır ve herhangi bir sorunuz varsa, siz de ona sorabilirsiniz. Araştırma sonuçları doğru mamanın yavru kedinizin sağlıklı gelişimi açısından yaşamsal önem taşıdığını gösterdiğinden,yavru kedinizin beslenme alışkanlıkları ve gereksinimlerini de anlatabilirsiniz.Sohbetiniz, veteriner hekimin yavru kedinizi tanımasına, kedinizin yaşamı boyunca sürmesi gereken güvene dayalı bir ilişki kurmasına yardımcı olacaktır. Ayrılmadan önce, yavru kedinizin yeni tıbbi kayıtlarını ve veteriner hekimin reçete etmiş olabileceği herhangi bir mama ya da ilacı almayı unutmayın.Artık yavru kedinizi eve götürme zamanı.Tamamen hakettiği uykuya dalmadan önce, ona bir ödül bisküvisi vermekten ve kucağınıza alıp okşamaktan çekinmeyin - oldukça uzun bir gündü!

Evcil Hayvan Sigortası

Yavru kediniz rahatsızsa, endişelenmelisiniz ve isteyeceğiniz son şey, tıbbi bakımın maliyeti konusundaki endişenin neden olduğu ek strestir. Bu nedenle, pek çok evcil hayvan sahibi evcil hayvan sigortası yaptırmayı tercih etmektedir.

Poliçeleri ve fiyatları karşılaştırarak biraz araştırma yapmak önemlidir ve erişiminiz varsa, internet bunun için çok iyi bir kaynaktır.

Evcil hayvan sigortasının rutin sağlık bakımını kapsamadığını ve herhangi bir şey imzalamadan önce 'satır aralarını' okumanın çok önemli olduğunu unutmayın.


[ ↑ skip to content ↑ ]