[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Yavru kediniz artık neredeyse bir yetişkin

Bir yaşına geldiğinde, yavru kediniz yetişkin bir kedi olacaktır. Hala yaramaz bir yavru kedi gibi davranıyor olabilir; ancak gereksinimleri değişecektir. Tam olarak büyüdüğünde, gereksinim duyduğu besin maddelerini, vitaminleri ve mineralleri sağlayan bir yetişkin mamasına ihtiyacı olacaktır.

Yetişkin kediler, yavru kediler kadar fazla enerji kullanmazlar; dolayısıyla bir yavru kedi mamasıyla beslenmeye devam etmesi, kedinizin şişmanlamasına neden olabilir. Veteriner hekiminiz, memnuniyetle evcil hayvanınızın beslenmesine ilişkin tavsiyelerde bulunacak ve uygun bir yetişkin maması önerecektir. Bu yeni lezzete ve kıvama alışması için, yavru kedi mamasından yeni yetişkin mamasına yavaş yavaş geçmek ve değişikliği kademeli olarak 5-7 günlük bir dönemde yapmak iyi bir fikirdir.

Kedinizden yavru almayı planlamıyorsanız, onu kısırlaştırmayı düşünmelisiniz. Kısırlaştırma , yavru kedinizin sağlığı açısından pek çok yarar sağlar; ona sağlayacağı avantajlar konusunda veteriner hekiminizle konuşun. Bununla birlikte, kısırlaştırılmış olan kedilerde kilo alma riski daha yüksektir. Kediniz kısırlaştırıldığında metabolizması yavaşlama eğilimi gösterir ve bu da, onun artık fazla kaloriye ihtiyacı olmadığı anlamını taşır. Hills™ Science Plan™ SterilizedCat gibi, kısırlaştırma sonrası kilo almasını önlemeye yardımcı olabilen özel mamalar mevcuttur. Veteriner hekiminiz, kedinizin hastalığa karşı bağışıklığının devam etmesini sağlamak için, 14 aylık olduğunda yavru kedinize bir pekiştirme aşısı uygulanmasını da önerecektir.Bu ayrıca, yavru kedinizin eksiklerinin tamamlanması ve pire tedavisi ve kurt dökücü preparatlar sayesinde parazitlerden korunup korunmadığının incelenmesi için de iyi bir zamandır.


[ ↑ skip to content ↑ ]