[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Yaşlı Kedilerin Bakımı

Yaşlı kediler için pratik tavsiyeler ve ipuçları - 7 yaşından büyük

Evcil hayvanınızın mide sorunlarıyla nasıl başa çıkacaksınız?

Evcil hayvanların çoğunda, zaman zaman mide sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu konudaki ayrıntılı bilgileri okumak bazen hiç hoş olmasa da, ne bekleyeceğinizi bilmeniz için bu bilgiler önemlidir.

DEVAM

Kusma ve İshal: acil bir durum mu?

Birinci adım, evcil hayvanızda kusma ya da ishal varsa, mama vermeyi bırakmak ve yalnızca sık sık ve az miktarda küçük yudumlar halinde su vermektir...

DEVAM

Evcil hayvanınızda sindirim sorunları ortaya çıktığında ne yapacaksınız

Sindirim sorunu ya da daha uzun süren bir bağırsak bozukluğunun ardından, evcil hayvanın sindirim sistemini hassas hale gelebilir ve doğru mama seçimi söz konusu olduğunda, daha fazla özen gösterilmesi gereklidir.

DEVAM

Sindirim sorunlarının belirtileri nelerdir?

Guruldayan bağırsaklar ve alt-üst olan mideler, evcil hayvanlar için hiçbir zaman iyi haber değildir. Evcil hayvanlardaki acil durumların halının üstündeki kötü sonuçlarını temizlemek zorunda olan sahipler için sindirim sorunları, bir evcilhayvana sahip olmanın nadir olumsuz yönlerinden biridir.

DEVAM

Kediler ve hava durumu değişikliği

Hava durumunun değişmesi, kedinizin ihtiyaçlarının da değişmesi demektir - yaz ve kış ayları, kediler için özellikle sorun oluşturur. Kedinizi evin içinde tutuyorsanız (veya yalnızca kış boyunca içeride kalıyorsa), sıcaklığın düşmesinden ya da soğuk havanın neden olduğu tehlikelerden etkilenmeyecektir.

DEVAM

Kedinizin tüylerinin taranması

Kediler son derece temiz hayvanlardır; ancak tüylerinin temizlenmesi için biraz yardım edilmesi, en titiz kedi için bile yararlı olacaktır. Özellikle de uzun tüyleri varsa. Kedinizin tüylerini taramanız, aranızda bir bağ oluşturmak için de mükemmel bir yöntemdir. Kedinizi küçük yaştan itibaren fırçalanmaya ve taranmaya alıştırmak iyi bir fikirdir.

DEVAM

Tüy yumaklarının üstesinden gelme

Neredeyse tüm kedi sahipleri bir tüy yumağı görmekte ya da öksürmeye çalışırken kedilerinin sesinin bozulduğunu duymaktadır. Kendine özgü silindirik (tüp şeklinde) tüy kütleleri şeklini aldıklarından, tüy yumakları kolayca tanınmaktadır.

DEVAM

Kedinizle birlikte ev taşıma

Evin taşınmasından daha stresli bir şey varsa, o da evinizi kedinizle birlikte taşımaktır. Ancak biraz dikkatli bir planlamayla, her şey sorunsuz bir şekilde yürümelidir. Kediler çevreleriyle güçlü bağlar oluştururlar; dolayısıyla evin taşınması potansiyel olarak stres kaynağıdır.

DEVAM

[ ↑ skip to content ↑ ]