[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Yaşlı Kedinizi Nasıl ve Ne Zaman Beslemelisiniz?

Yaşlı kedinizi doğru miktarda mama kullanarak uygun aralıklarla beslemeniz önemlidir -- ayrıda, besin gereksinimlerinin kediler arasında çok büyük bir değişiklik gösterebildiğini de hatırlamanızda yarar var. Mama paketi üzerindeki beslenme kılavuzları yalnızca bir başlangıç noktasıdır. Fiziksel durumunun düzenli olarak izlenmesi ve besleme miktarının gerektiği şekilde ayarlanması, kedinizin sağlığı açısından çok önemlidir.

Hill’s, yaşlı kedinizin sağlığını korumaya yardımcı olmak için, bu dönemde aşağıdaki basit adımları önermektedir:

  • Kedinizi tartın
  • Onu beslenme kılavuzuna ve veteriner hekimin önerilerine dayanarak besleyin
  • Kedinizin fiziksel durumunu, ilk altı ay boyunca iki-üç haftada bir on-line büyüme takibi çizelgemizi kullanarak değerlendirin
  • Vereceğiniz mama miktarını uygun şekilde ayarlayın
  • Tekrarlayın

Mamanın Değiştirilmesi

Kedinizin mamasını Hill’s Science Plan Feline Mature Adult Active Longevity ile değiştirmeniz durumunda, bu işlemi 7 günlük bir dönem boyunca kademeli olarak gerçekleştirmeniz gereklidir. Değişikliği, Science Plan tek mama oluncaya kadar, yeni mamanın oranını arttırıp, eski mamasının oranını azaltacak şekilde karıştırarak yapmalısınız. Böylece kediniz, Science Plan Feline Mature Adult Active Longevity’nin sağladığı üstün beslenmeden yararlanabilecek ve lezzetinin tadını çıkarabilecektir. Siz ve Veteriner hekiminiz, yaşlı kedinizin sağlığı ve refahı konusunda en iyi bilgi kaynağıdır. Bir evcil hayvanın ideal kiloya ulaşması ve bu kiloyu koruması yalnızca bazı sağlık risklerini azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda kedinizin daha enerjik, daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam sürmesine de olanak sağlar. Bu nedenle kedinizin kilosu konusunda düzenli olarak veteriner hekiminizden tavsiye isteyin.

Veteriner hekiminize, yaşlı kediniz için en iyi besleme yönteminin, aşağıdaki üç yöntemden hangisi olduğunu sorun:

Sınırsız Beslenme: Kedinizin tüketimi için her zaman mama mevcuttur.
Süresi Sınırlı Beslenme: Kedinizin tüketimi için yalnızca sınırlı bir süre boyunca mama mevcuttur.
Öğün Tarzı Beslenme: Kedinizin tüketimi için her gün, belirlenmiş öğün saatlerinde ölçülü miktarda mama mevcuttur. Su: Kedinize her zaman yeterli miktarda içme suyu sağlamalısınız. Uzun bir süre boyunca içmek için su bulamaması, kedinizin sağlığına zarar verecektir. Ev yemekleri & Ödül bisküvileri: Yediklerinizden bir parça onlara da vermek cazip gelebilir fakat bu şekilde beslenme yapılması, kedinize doğru bir besin dengesi sağlamamaktadır. Çok fazla verilmesi kilo almaya ya da dengesiz beslenmeye yol açabildiğinden, ev yemeği vermekten uzak durmalısınız.

[ ↑ skip to content ↑ ]