[ ↓ skip to navigation ↓ ]

SSS

Burada, köpeklerdeki mide bozuklukları, ishal, pankreatit ve diğer sindirim bozuklukları konusunda sık sorulan ve uzman veteriner hekimlerimiz tarafından yanıtlanmış olan soruları bulacaksınız. Köpeğinizin bireysel durumu konusunda veteriner hekiminizle konuşmayı unutmayın.

Evcil hayvanımdaki mide bozukluğunu tetikleyen nedir?

Mide sorunları çoğunlukla evcil hayvanların çok fazla yemesinden, yanlış bir şey yemesinden (bozulmuş besinler gibi), bir reaksiyona neden olan bir şey yemesinden ya da mamasını çiğnemeden yutmasından kaynaklanmaktadır. Biraz yardımla, evcil hayvanların çoğu bu tür mide sorunlarını hızla atlatır; bu nedenle, veteriner hekiminizden ilk aşamada yapmanız gerekenler konusundaki tavsiye isteyin. Ancak bazı evcil hayvanlarda, hiçbir zaman tam olarak iyileşmeyecekmiş gibi görünen ya da çeşitli zamanlarda şiddetlenen daha uzun süreli bozukluklar ortaya çıkmaktadır. Bu tür durumlarda, veteriner hekiminize danışmalısınız.

Devam

Evcil hayvanımda kusma ya da ishal ortaya çıktığında ne yapmalıyım?

Evcil hayvanınızda kusma ya da ishal ortaya çıktıysa, mamasını geçici olarak ulaşamayacağı bir yere kaldırın ve kusması duruncaya kadar yalnızca küçük yudumlar halinde su verin. Evcil hayvanınız kötü görünüyorsa, kusmaya Devam ediyorsa ya da kustuğunda kan geliyorsa veya ishalse, veteriner hekiminizle iletişim kurmalısınız. Kusma ve ishal 24 saat sonra hafiflerse, veteriner kliniklerinden alınabilen Hill's™ Prescription Diet™ i/d™ gibi kolayca sindirilebilen bir köpek mamasının küçük miktarlarda verilmesi konusunda veteriner hekiminizden bilgi isteyin.

Devam

Köpeğim çok rahatsız görünüyor ve hiçbir şey yemiyor. Ne yapmalıyım?

Evcil hayvanınız yemeyi sürekli olarak reddediyor ve güçsüz ya da bitkin görünüyorsa, bu daha ciddi bir gastrointestinal bozukluğun bir belirtisi olabilir; bu nedenle derhal veteriner hekiminize danışmalısınız.

Devam

Köpeğim arada bir atıştırmalıklar yemeyi sever. Bunlar sık sık yaşadığımız "halı kirlenme vakalarına" neden olabilir mi?

Arada bir evcil hayvanınıza ödül maması vermeye karşı koyamadığınızı biliyoruz.; ancak "insan" besinleri ya da ev yemeklerinde çoğunlukla yağ ve baharat miktarı fazladır ve bu da evcil hayvanınızın sindirim sistemini altüst ederek, halının istenmeyen bir şekilde kirlenmesine neden olabilir. Köpeğinizi uygun olmayan atıştırmalıklarla ödüllendirmekten ve/veya orta miktarda özel köpek bisküvileri kullanmaktan kaçınmanız daha iyi olacaktır. Köpeğinizi her zaman düzenli olarak kullandığınız mama tanecikleriyle ödüllendirebilirsiniz - elinizden beslenmenin eğlencesi onun hoşuna gidecektir!

Devam

Veteriner hekimim, köpeğimi sindirim sorunları için özel bir mamayla, Prescription Diet i/d ile beslememi önerdi. i/d'nin köpeğimin normal mamasından farkı nedir?

Hill's™ Prescription Diet™ i/d™, evcil hayvanınızın sindirim sisteminin düzelmesine yardımcı olmak üzere özel olarak formüle edilerek etkinliği klinik olarak kanıtlanmış, veteriner hekimler tarafından önerilen bir mamadır. Ayrıca:
  • Kolay sindirilir ve dolayısıyla evcil hayvanınızın rahatsız olan sindirim sisteminde besin maddelerinin emilimine yardımcı olur
  • Kusma ve ishal ile bağlantılı kayıpların azaltılmasına yardımcı olmak üzere, yüksek elektrolit düzeyleri içerecek şekilde formüle edilmiştir
  • Eşsiz lezzeti nedeniyle, köpeğiniz sindirim sistemi iyileşirken i/d ile beslenmekten zevk alabilir

Devam

Pankreatiti ya da başka bir gastrointestinal rahatsızlığı düzeldiğinde, köpeğime günde ne kadar i/d vermeliyim?

Hill'sTM Prescription Diet TM paketinizin üzerinde evcil hayvanınızın kilosuna göre günlük tavsiye edilen ortalama beslenme miktarlarını gösteren kullanımı kolay bir tablo bulacaksınız. Veteriner hekiminiz köpeğinizin ideal ağırlığına ve vücut kütle skoruna göre günlük besleme miktarlarınızın ayarlamalarını yapabilir.

Devam

Köpeğime i/d'nin yanı sıra normal mamasını da vermem gerekiyor mu?

Hayır. Hill’s™ Prescription Diet™ i/d™, evcil hayvanınızın sindirim sorunlarına yönelik olarak veteriner hekiminiz tarafından önerilen yüksek kaliteli, eksiksiz bir mamadır. Köpeğinize en uygun formu seçebilmeniz için, eşsiz bir lezzete sahip çıtır çıtır kuru mama tanecikleri ve iştah açıcı konserve mama olarak sunulmaktadır.

Devam

Köpeğimi halen kullandığımız mamadan i/d'ye nasıl geçirmeliyim?

i/d™'ye geçişinizi 7 günlük bir dönemde gerçekleştirmelisiniz; i/d tek mama oluncaya kadar, i/d miktarını kademeli olarak arttırıp, köpeğinize halen vermekte olduğunuz mama miktarını aynı oranda azaltmalısınız. Bununla birlikte, özellikle evcil hayvanınızda akut bir sindirim bozukluğu olduğunda, veteriner hekiminiz evcil hayvanınızın gereksinimleri için spesifik bir geçiş planı önerecektir.

Devam

Veteriner hekimim köpeğime ilaç reçete etti. Onu aynı şekilde i/d ile beslemem güvenli mi?

Köpeğinizi ilaçla birlikte ya da tek başına i/d™ ile beslenmesi tamamen güvenlidir. Her zaman köpeğinizin ilacını ya da mamasını değiştirmeden önce, veteriner hekiminizle konuşmalısınız.

Devam

[ ↑ skip to content ↑ ]