[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Davranış

Köpek davranışı

Köpek Parkı Etiketi: Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Köpek parkı gezintileri köpek sahiplerine ve evcil hayvanlarına birlikte bağ kurmak, sosyalleşmek ve birikmiş enerjilerini boşaltmak için büyük imkanlar sunar ama bütün bu eğlence aynı zamanda sorumluluk gerektirir.

Devam

Yaygın Köpek Davranışları ve Ruh Hallerinin Arkasındaki Anlamları Yorumlamak

Köpeğinizin davranışları size ruh hali hakkında çok şey anlatır. Köpek dilini akıcı biçimde konuşamasanız da örneğin salya akıttığında bunun anlamını bilmeseniz de köpek davranışlarını yorumlamayı öğrenmelisiniz. Köpeğinizin özellikle bazı kumaşları yaladığına veya önünüzde aynı nokta etrafında daireler çizdiğine tanık oldunuz mu?

Devam

Köpeğinizin Yemek Masasının Kenarında Dilencilik Yapmasını Önlemek

Her gün yemek yerken bir yandan köpeğinizin sıcak nefesini hissediyor ve minik pençelerini masanın üzerinde görüyorsanız bu acındırıcı duruma müdahale etme zamanı gelmiş demektir.

Devam

Köpeklerin gök gürültüsü korkusu

Gök gürültüsü korkusu, köpeklerde sık görülen bir fobidir. Bu korku çoğunlukla saklanma, inilti, havlama, pençeleme ve hatta idrarını yapmayla kendini gösterir.

Devam

Kazı yapan köpekler

Köpeğiniz bahçenizi yavaş yavaş kraterlerle dolu bir ay manzarasına dönüştürüyorsa, umutsuzluğa kapılmanın; çünkü kazı yapmak, onlara doğal gelen bir davranıştır. Atmanız gereken ilk adım, köpeğinizin yerleri kazmasının nedenini belirlemeye çalışmaktır. Köpekler, yırtıcı bir içgücü nedeniyle ya da kemikleri veya oyuncakları gömmek için yeri kazıyor olabilir.

Devam

Köpek Dışkısı Yeme

Köpeğinizi yürüyüşe çıkardınız; tam komşunuza onun ne kadar iyi davrandığını anlatmayı bitirmiştiniz ki, aniden onu köpek dışkısı yerken yakaladınız. Iııığğğğ! Köpeğinizi bunu yapmaya iten şey ne olabilir? Kaprofaji (dışkı yeme için kullanılan teknik terim), kötü, ancak köpekler arasında hiç de nadir görülmeyen bir davranıştır. İyi haber, dışkı yemesi genel olarak köpeğinize zarar vermeyecektir.

Devam

Doğru tipteki köpek oyuncakları

Köpekler, hem sahipleriyle, hem de kendi kendilerine oyun oynamayı sever. Oyun zamanı, egzersiz, eğlenceli zihinsel uyarım ve size olan bağlılığı için önemli bir fırsattır. Bu nedenle, onların eğlencesi ve güvenliği için doğru tipte köpek oyuncaklarınız olmasını sağlamanız elzemdir.

Devam

Çiğnerken zararlı olabilir

Köpekler, aynı bizim ellerimizi kullandığımız gibi, ağızlarını çok iyi kullanırlar - bir keşif aracı olarak. Bu, onların ilgi çekici buldukları her şeyi çiğneyerek ve kemirerek keşfettikleri anlamını taşır. Ne yazık ki, bazı köpeklerde bu çiğneme zararlı hale gelmekte ve sorun oluşturmaktadır.

Devam

Köpekler niçin çim yer?

Köpeğiniz, heybetli bir avcı ve kanıtlanmış bir etobur ve güçlü bir kurdun akrabasıdır. Ona mümkün olan en kaliteli besinleri veriyorsunuz; o halde niçin çim yemekte ısrar ediyor? Hiç kimse köpeklerin çim yemesinin nedeninden tam olarak emin olmamakla birlikte, evcil hayvan sezgileri alanında uzman olan kişiler, bunun normal ve kesinlikle endişe gerektirmeyen bir köpek davranışı olduğundan oldukça emindir.

Devam

[ ↑ skip to content ↑ ]