[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Köpeklerle etkileşim

Kopeğinizin başka köpeklerle etkileşiminin ya da sosyal uyumun anahtarı alışkanlık ve deneyimdir. Köpeğinizin, sağlayabildiğiniz kadar fazla sayıda farklı insan, yer ve hayvanla, olabildiğince fazla olumlu deneyim yaşamasını istersiniz.

Köpeğiniz, başka köpeklerle ya da insanlarla etkileşim içinde olduğunda sakin, güvenli ve kontrol edilebilir durumda mı? Bazı köpekler, tuhaf kişilik özellikleri gösterir. Eldiven giyen insanlardan ya da sakallı erkeklerden korkarlar. Başka bir köpeği gördüklerinde oldukça hırçın bir şekilde havlarlar ya da dehşete düzerek otomobile kaçarlar.

Sosyalleşmenin amacı, köpeklerdeki bu davranışı düzeltmektir. Sosyalleşme, köpeğiniz küçükken başlaması, ancak yetişkin yaşamı boyunca devam etmesi gereken bir süreçtir. Sosyalleşme eğitimi, yetişkin olduğunda sahiplenilmiş olan bir köpeğe bile yarar sağlayabilir.

Alışkanlık başarı sağlar

Sosyal uyumun anahtarı alışkanlık ve deneyimdir. Köpeğinizin, sağlayabildiğiniz kadar fazla sayıda farklı insan, yer ve hayvanla, olabildiğince fazla olumlu deneyim yaşamasını istersiniz.

Yalnızca aynı durumu tekrar tekrar yaşaması yeterli değildir; deneyim için zorunlu olan, köpeğinizin bu yeni durumlarla karşılaştığında olumlu davranmasıdır. Bu nedenle, köpeğinizi çekiştirmeleri ve dürtüklemeleri ya da onu korkutmaları halinde, köpeğinizin alışmasını sağlamak için bir arkadaşınızın çocuklarını davet etmeniz yararlı olmayacaktır.

Onları küçükken bulun

Köpeğiniz henüz küçükken, eğitim okulu ve evinizdeki ve veteriner kliniğindeki yavru köpek partileri, köpeğinizin başka köpeklerle arkadaş olması için harika bir fırsattır. Sinirli köpekleri şımartma ya da fazlasıyla gürültücü ve kavgacı olanları azarlama isteğine karşı koyun. Köpekler sosyal hayvanlardır ve birbirleriyle etkileşim içinde olmayı öğrenmeleri gereklidir; bunu sağlamanın en iyi yolunun da etkileşim olması hiç şaşırtıcı değildir!

Her şekil, her büyüklük ve her yaştan insanla tanışmasına izin verin ve iyi davranışı ödüllendirmenize yardımcı olması için bir miktar ödül bisküvisini hazır bulundurun. Köpeğinizi küçük çocuklar ya da bebeklerle asla yalnız bırakmamanız gerektiğini unutmayın. Çok küçük çocuklar bilinçsiz olarak ona zarar verebilir ya da ürkütebilir; köpeğiniz korkar ya da rahatsızlık hissederse, onlara saldırabilir.

Günlük yürüyüş yolunuzu değiştirin ve köpeğinizi alışık olmadığı yerlere götürün. Daha fazla deneyim kazanması, olağan olmayan durumlarda daha rahat olmasını sağlayacaktır.

Lider sizsiniz

Köpeklerin içgüdüsel olarak güçlü bir hiyerarşi anlayışı vardır ve siz daima en üstte yer almalısınız. Korkusuz davranabilmesi için, önce sizin güvenilir ve korkusuz olduğunuzu öğrenmesi gerekir.

Köpeğinizi çevrede daha büyük hayvanların olmasına alıştırmaya çalışyorsanız ve kendiniz sinirliyseniz, durmalısınız. Devam etmeniz, yarar sağlamaktan çok zarar verecektir; ta ki, bu koşullar altında rahat olduğunuzu gösterebilecek duruma gelinceye kadar.

Köpeğinizin sosyalleşmesine yardımcı olmanın kolay, ancak etkili bir yolu, emin olmadığı bir durumda kaldığında, dikkatini canlı tutmaktır. Güçlü ve becerikli olmanız nedeniyle ve liderin sorunları çözeceği düşüncesi ona rahatlık sağlayacağından, köpeğiniz sizi ekip lideri olarak kabul eder.

Profesyonel yardım

Köpeğiniz saldırgan davranış gösteriyorsa, tereddüt etmeden profesyonel yardım isteyin. Saldırgan reaksiyonun, kötü huylu bir köpeğin göstergesi olması şart değildir; ancak hemen ele alınması gereklidir. Bir davranış uzmanı önerebilecek olan veteriner hekiminizle konuşun.

[ ↑ skip to content ↑ ]