[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Sağlık ve refah

Sağlık ve refah

Köpeğinizle Koşmak: Başlarken

Egzersiz tıpkı sizin olduğu gibi köpeğinizin de fiziksel ve zihinsel sağlığının önemli bir parçasıdır. Katılabileceğiniz birçok sağlıklı yaşam aktivitesi olmasına rağmen köpeğinizle koşmak her ikiniz için de kalori yakmanın ve stresten kurtulmanın mükemmel yoludur.

Devam

Köpekler için egzersiz önerileri – Onları forma sokmak

En iyi kalitede beslenmenin yanı sıra düzenli egzersizlerin teşvik edilmesi, köpeğinizin fit ve sağlıklı kalmasını sağlayarak doğru kilosuna ulaşması ve bunu korumasına yardımcı olmanın harika bir yoludur.

Devam

İmdat, evcil hayvanımın midesi bozuldu!

Evcil hayvanların çoğunda, zaman zaman mide sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu konudaki ayrıntılı bilgileri okumak bazen hiç hoş olmasa da, ne bekleyeceğinizi bilmeniz için bu bilgiler önemlidir.

Devam

Köpeğinizin veteriner hekime götürülmesi

Gerek düzenli bir kontrol, gerek aşılama için, gerekse köpeğiniz rahatsız olduğu veya yaralandığı için, er ya da geç, köpeğinizi veteriner hekime götürmeniz gerekecektir. Veteriner hekime gitmesi, köpeğiniz için stresli bir deneyim olabilmektedir. Çevresinde pek çok yabancı görüntü, koku, ses, insanlar ve hayvanlar vardır. Bununla birlikte, veteriner kliniğine gerçekleştireceğiniz ziyaretin hem siz, hem de köpeğiniz için rahat ve stressiz olmasını sağlamak için birkaç şey yapabilirsiniz.

Devam

Köpek pirelerinin üstesinden gelme

Köpek sahipleri için köpek pireleri kadar fazla sinir bozucu olabilecek çok az şey vardır. Pire ısırıkları acı verici olabilir ve bazı durumlarda hastalık bulaşmasına neden olur. Pire istilası sinir bozucu olmakla birlikte, kontrol altına alınabilir ve biraz çabayla, bunlar tedavi edilebilir ve önlenebilir.

Devam

Sindirim sorunları, bir veteriner hekime danışmanın en sık görülen nedenlerinden biridir

Noel, köpeklerin sindirimi için tehlikeli bir dönem olabilir - evde hindi, Noel pudingi, bir sürü şekerleme ve hediye olması nedeniyle, köpeğinizin bir şeyler alıp hiç dikkat çekmeden uzaklaştığını kolayca gözden kaçırabilirsiniz. Bir sindirim bozukluğundan kuşkulanırsanız ya da ishal veya kusma gibi belirtiler gösterdiğini fark ederseniz, köpeğinizi mümkün olan en kısa sürede veteriner hekime götürün. Her hayvan - kediler, köpekler ve benzer şekilde insanlar - için, besin sindirimi ve besin maddelerinin emilimi, genel sağlık ve refah açısından çok önemlidir.

Devam

Çok fazla tuz tüketimin riskleri

Tuz, köpeğinizin beslenmesinde önemli bir bileşendir ve onun refahında önemli bir rol oynamaktadır. Tuz (ya da sodyum klorür), vücutta sıvı tutulmasını sağlar ve sinir sistemi ile organların çalışması için gereklidir.

Devam

Aşırı kilolu köpeğim için ne yapmalıyım?

İnsanlarda olduğu gibi, köpekler de kolayca istenmeyen kilolar alabilir. Üzülerek söylemeliyiz ki, aşırı kilolu köpeklerin beklenen yaşam süresi daha kısadır ve aşırı kilo, mutluluklarının azalmasına yol açmaktadır.

Devam

Köpeklerin diş bakımı

İster inanın, ister inanmayın, köpeğinizin diş bakımı, kendi dişlerinizin bakımı kadar önemlidir. Uygun diş bakımı, evcil hayvanınızın genel sağlığı açısından kritik önem taşımaktadır. Plak ve Diş Taşı. Salya.

Devam

Deri alerjileri

Evcil hayvanlarda deri alerjileri nadir görülen bir sorun değildir ve insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olan polenler ve ev tozu, köpekler üzerinde de aynı etkiyi gösterebilmektedir. Alerjik dermatit bir deri yangısıdır ve pek çok şey alerjik dermatit gelişimine neden olabilmektedir, ancak ortaya çıkan sonuç genellikle aynıdır; yalanmayı ve kaşınmayı bir türlü bırakamayan huzursuz bir köpek!

Devam

Yaz sıcağı

Uzun bir kış mevsiminden sonra güzel bir yaz sıcağı ve güneş ışığı hepimizi canlandırır; ancak sıcak havanın tadını güvenli bir şekilde çıkarmasını sağlamak için, pek çok evcil hayvanın özel bir bakıma ihtiyacı vardır. Güneş yanığı. Tüy örtüsünün ince olduğu herhangi bir deri bölgesi, güneş yanığı riski altındadır. Evcil hayvanınızın mantıklı davranacağını düşünmeyin - çok sıcak olduğunda, pek çoğu gölge dahi aramayacaktır.

Devam

Sağlıklı deri ve sağlıklı tüyler

Köpeğinizin iyi durumda kalmasının önemli bir bölümü, derisi ve tüylerinin sağlıklı olmasını sağlamaktır. Köpeğinize yaptığınız bakımın miktarı değişiklik göstermekle birlikte, tüm köpekler için iyi bir tüy tarama programı uygulanmalıdır. Çeşitli tüy bakımı hizmetlerini düşük fiyatlarla sunan pek çok yer bulabilirsiniz.

Devam

Bal arısı ve yaban arısı sokmaları

Tüm köpekler meraklıdır ve sevdikleri yalnızca koşarak bir şeyleri kovalamaktır… böcekler de dahil! Bal arısı ve yaban arısı sokmaları, köpeğinizde çoğunlukla yalnızca hafif bir ağrıya ve tahrişe neden olacaktır. Ancak birkaç kez sokulması ya da ağzının içi ve boğazından sokulması tehlikeli olabilmektedir ve bir veteriner hekime götürülmesi gerekecektir. Sokmanın ağrısına neden olan küçük bir delik şeklindeki yara değil, iğneden püskürtülen küçük miktardaki zehirdir.

Devam

Burnunun kuru olması, köpeğin rahatsız olduğu anlamına gelir mi?

Endişeli köpek sahipleri, sık sık burnunun kuru olmasının bir köpeğin rahatsız olduğu anlamına gelip gelmediğini sormaktadır ve bu sorunun yanıtı kısaca 'hayır'dır. Köpeğinizin kuru ve sıca bir burnu olmasının, sağlığıyla hiçbir ilgisi olmayan pek çok nedeni vardır.

Devam

Çikolata köpekler için zehirli mi?

Doğru olabilir mi? Çikolata köpekler için zehirli mi? Bu soruların yanıtı 'evet'tir. Bununla birlikte, köpeğiniz için oluşturduğu tehlike, çikolatanın tipine, köpeğinizin büyüklüğüne ve yediği çikolata miktarına bağlıdır.

Devam

Köpeklerde gebelik

Köpeğinizden yavru almayı planlamadığınız takdirde, yapabileceğiniz en iyi şey onu kısırlaştırmaktır. Bununla birlikte, köpeğinizin yavruları olmasına izin vermek gibi önemli bir karar almanız halinde, büyük bir maceraya atılmak üzeresiniz demektir - işte, köpeklerde gebeliği gösteren birkaç belirti.

Devam

Kızgınlık dönemindeki köpekler

Dişi köpekler, üreme döngülerinin doğurganlık aşamasına geldiklerinde "kızgınlık" dönemine girmektedir. Kızgınlık dönemi ortalama olarak 3 hafta sürmektedir ve bir köpek çoğunlukla 6 ila 8 ayda bir kızgınlık dönemine girecektir. Pek çok ırkta, köpekler yaklaşık 6 aylık olduklarında ilk kızgınlık dönemine girmektedir; ancak bunun daha erken ya da daha geç olması da mümkündür.

Devam

Sizinki seçici bir köpek mi?

Köpeğinize, satın alabileceğiniz en besleyici ve en lezzetli mamayı veriyorsunuz ve o, mamayı yalnızca koklayıp yalıyor. Bir sonraki öğün zamanı geldiğinde ise yemiyor. Güç beğenen bir köpek gibi görünüyor! Köpeğinizin beslenmesinde çeşitlilik istediğini ya da çeşitliliğe ihtiyacı olduğunu düşünebilirsiniz.

Devam

İlk yardım ile ilgili ipuçları

Umarız ki, köpeğiniz kendisini asla ciddi şekilde yaralamaz; ancak enerji düzeylerinin yüksek olması, bazen birkaç yara almalarına ve dolayısıyla yararlı temel İlk Yardım bilgileri edinmenize neden olmaktadır. Acil durumlar için, birkaç temel malzemeyi her zaman elinizin altında bulundurmalısınız: pamuklu bandajlar; hidrofil pamuk ya da temiz sargı bezleri; yaraları yıkamak için havan dostu hafif bir antiseptik ve batan iğneleri ya da objeleri ağzından çıkarmak için cımbız.

Devam

Alerjileri olan insanlar ve köpekler

Bir köpeğiniz olmasını istiyorsunuz; ancak sizde ya da ailenizin başka bir üyesinde bulunan alerjiler konusunda endişelisiniz. Belki de zaten bir köpeğiniz var ve alerjinizin sorun oluşturduğunu fark ettiniz. Size iyi bir haberimiz var: Alerjileri olan insanlar ve köpekler birlikte yaşayabilir! Köpeklere karşı alerji, derilerinden salgılanan yağlarda ve salyalarında bulunan belirli bazı proteinlere gösterilen reaksiyondan kaynaklanmaktadır - alerjilere neden olan tüyün kendisi değildir.

Devam

[ ↑ skip to content ↑ ]