[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Sizinki seçici bir köpek mi?

Köpeğinize, satın alabileceğiniz en besleyici ve en lezzetli mamayı veriyorsunuz ve o, mamayı yalnızca koklayıp yalıyor. Bir sonraki öğün zamanı geldiğinde ise yemiyor. Güç beğenen bir köpek gibi görünüyor!

Köpeğinizin beslenmesinde çeşitlilik istediğini ya da çeşitliliğe ihtiyacı olduğunu düşünebilirsiniz. Aslında, geriye kalan tüm yaşamı boyunca her gün aynı mamayı seve seve yiyecektir - elbette ki lezzetli ve besleyici bir mama olması koşuluyla.

Köpeğinizin, ulaşabildiği her an, bulabildiği her şeyi avlamaya alışmış olan avcı soyundan geldiğini unutmayın.

Kötü alışkanlıklar

Köpeklerde yeme seçiciliği sorunu onların değil, bizim davranışlarımızdan kaynaklanır. Köpeğinizi masadaki ev yemekleriyle ya da çok fazla ödül bisküvisiyle beslemeniz, seçicilik davranışını teşvik edebilir. Köpeğiniz, kabında duran mamadan daha etkileyici yiyeceklere ulaşma ümidiyle, mamasını yemekten kaçınmayı öğrenecektir. Bu yüzden, köpeğinize masadaki ev yemeklerinden vermeyi bırakın ve ödül bisküvilerini kesin.

Köpeğiniz küçükken, 'neyi sevdiğini görmek' için ona birkaç farklı mama alternatifi vermeyi denediyseniz, bu denemeniz onda daha iyi bir şey almak için bekleyebileceği izlenimini uyandırmış olabilir. Her öğünde birkaç mama dener ve onu, bir şeyler yemesi için ikna etmeye çalışırsanız, bu durumda köpeğiniz sizi eğitmiş olur.

Bu davranışı düzeltmenin en etkili yolu, köpeğinizin başka seçeneği olmadığını anlamasına yardımcı olmaktır. Bir buçuk saat boyunca mamasını kabında bırakın ve yemezse, mamayı kaldırın. Köpeğinizin bir sonraki mama saati geldiğinde, mamasını koyun ve bir buçuk saat sonra yine kaldırın. Bir ya da iki gün bunu tekrarlamanızdan sonra, köpeğiniz fazladan ödül bisküvisilerini aramaya başlayabilir. Ödül bisküvisi vermeyin ve planınıza bağlı kalın. Köpeğiniz açlıktan ölmez. Acıkırsa, yiyecektir. Bazı sızlanmalara tahammül etmek zorunda kalabilirsiniz; ancak bu teknik, seçici yeme davranışının bırakılmasında son derece etkilidir.

Kademeli değişiklik

Köpeğinizin beslenmesini değiştiriyorsanız, bu değişikliği kademeli olarak yapmalısınız. Biraz yeni mamayı eski mamaya karıştırarak başlayın, yeni mamayı kademeli olarak arttırın ve eski mamayı aynı oranda azaltın. Bu, köpeğinizin yeni mamaya alışması açısından çok yararlı olacak ve bir açlık grevi yapmasını önleyecektir. Yaş mamadan kuru mamaya geçiyorsanız, kuru mamayı az miktarda sıcak suyla karıştırmayı deneyin. Özellikle sıcak havalarda olmak üzere, bozulabilmesi nedeniyle yaş mamanın uzun süre kalmamasına dikkat edin.

Köpeğiniz, daha önce bu tür bir davranış göstermediği halde, daha sonra aniden güç beğenir hale geldiyse, tıbbi bir rahatsızlık ortaya çıkmış olabilir. Kusma, diyare, cansızlık ya da kilo kaybı gibi belirtileri izleyin ve rahatsız olduğunu düşünüyorsanız, hiç duraksamadan köpeğinizi veteriner hekime götürün.


[ ↑ skip to content ↑ ]