[ ↓ skip to navigation ↓ ]

"Gülümse!" Köpeğinizin mükemmel bir fotoğrafını nasıl çekersiniz

Her köpek benzersizdir ve her 'evcil hayvan ebeveyninin' gözünde, dünyaya gelmiş en güzel hayvandır. Ve olması gereken de budur. Fakat sizin için her zaman bir hazine olacak olan bu fotoğrafta, bu ruhu, bu kişiliği, köpeğinizdeki bu 'özel şeyi' nasıl yakalayabilirsiniz? O halde size iyi bir haberimiz var: ekonomik dijital kameraların kullanıma sunulması, bu işi her zamankinden daha kolay hale getirdi…

Köpeğinizin baş döndürücü bir görüntüsünü elde etmek için kullanacağınız bu teknik, diğer tüm yabanıl yaşam fotoğraflarını çekmek için kullandığınız teknikle neredeyse aynıdır - büyük bir sabır; ışık ve pozlandırmada esneklik; hayvanın duygularının farkına varma ve bir sürü ama bir sürü çekim! Dijital bir kamera ile, kaç tane fotoğraf çektiğiniz önemli değildir; bu yüzden gönlünüzün dilediği kadar fotoğraf çekebilirsiniz - daha fazla fotoğraf çekmeniz, mükemmel bir görüntü yakalama şansınızı arttırır. Yine de, hazırlık yapmak iyi bir fikirdir ve burada, göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz bazı yararlı ipuçları sunuyoruz…

Odaklanın

Köpeğinizin fotoğrafını çekmek için kameranızı almadan önce dahi, gelecek kuşaklar için gerçekten hangi fotoğrafı çekmek istediğinizi düşünün. Uyurken halının olabilecek en büyük bölümüne boylu boyunca yayılmayı nasıl başardığı mı? Yoksa, servis edilmekte olan akşam yemeğinin sesini duyduğunda bir ceylan gibi sıçrama şeklini mi? Belirli bir amacınız varsa, 'fotoğraf çekiminizin' zamanını buna göre planlayın ve o anın gelmesini bekleyin.

Odağınız, en hızlı hareketi yakalama açısından da önemlidir. Kameranın otomatik odaklama sisteminin, katı ve hareketsiz bir nesneye (bir göz küresi ya da tasma gibi) kilitlenmede sağladığı başarının bir tüy kümesine kıyasla daha yüksek olacağını unutmayın. Ve köpeğiniz hareket edip kameraya olan uzaklığını değiştiriyorsa, bunu telafi etmek için her zaman odaklama ve tekrar odaklamayı sürdürmeyi unutmayın; böylece o mükemmel an geldiğinde, 'iğne keskinliğindeki' çözünürlükte o anı yakalayabilirsiniz.

Sabırlı olun

Köpeğiniz, onun fotoğrafını çekmeye çalıştığınızı anlamaz - "kıpırdamadan dur, tam orada!" ya da"şimdi biraz sola kay" gibi komutlara uymayı reddetmesinin nedeni de budur. Bu yüzden, onun iyi bir zamanında mükemmel bir poz yakalayıp çekmek için yalnızca onu beklemeniz gerekecek. Haydi rahat olun, onun peşinde koşmayın. Kameraya bakmasını istiyorsanız, dikkatini çekmek için kameranızın üzerine sevdiği bir oyuncak koymayı deneyin.

Parlaklık verin

Genel bir kural olarak, fotoğraf makinesinin flaşı ile hayvanlar pek iyi geçinemez. Bazı köpekler ani ışık parlamasında paniğe kapılır ve flaş, bir hayvanın belirgin özelliği olan zengin renkleri 'zayıflatma' eğilimindedir. Doğal ışık - dışarıdaki ya da içeride bir pencereden gelen - köpek için yalnızca çok daha az 'travmatik' olmakla kalmayıp, aynı zamanda renklerin oluşumu açısından çok daha iyi sonuçlar verir. Ve yeterince fazla ışık yoksa, dijital fotoğrafın iyi yönü, fotoğraf karesine daha sonra bilgisayarınızda yapay olarak parlaklık kazandırabilmenizdir.

Hazırlığınızı yapın

Çekime başlamadan önce, doğru mercek kullandığınızdan ve kameranızı doğru 'çekim moduna' ayarladığınızdan emin olmalısınız. Bir SLR kamera kullanıyorsanız, köpeğinizin gözüne görünmeden uzak bir mesafeden ayrıntılı 'yakın' çekimler yapmanızı sağlayacak daha yüksek bir büyütme kapasitesi olan zoom objektif mercekleri kullanmak isteyebilirsiniz.

Hayvanlar çok hızlı hareket ettiğinden, kameranızı hızlı bir pozlandırma süresine ayarlamalısınız; aksi takdirde, köpeğiniz başını her oynattığında, bir dizi hareket bulanıklığı elde edersiniz. SLR kamerada 'örtücü öncelik' (shutter priority) modunu ve hızlı kamera çekimi opsiyonunu - saniyede 1/200 ya da daha hızlı - seçin ve kamerayı kendi pozlandırma ayarlarıyla çalışmaya bırakın. Veya 'doğrult ve çek' türü bir kamera kullanıyorsanız, hızlı hareket olaylarını yakalamak için önceden programlanmış olabilecek 'spor modunu' (sports mode) seçin. Sürekli çekim özelliği varsa, kameranızı aynı şekilde bu seçeneğe ayarlayın - şansınız yaver gidebilir ve hareket halindeki köpeğinizin tüm hareket dizisini içeren olağanüstü fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Kompozisyonunuzu oluşturun

İyi bir fotoğraf yalnızca objektifi modelinize çevirerek çekilmez. Köpeğinizin yanı sıra, fotoğrafta olmasını istediğiniz her şeyi düşünmelisiniz. Fon ne olacak? Bir kanepe mi, bahçedeki bir ağaç mı, yoksa köpeğinizin en sevdiği yatak mı? Belki de yalnızca hayvan üzerinde odaklanmak istersiniz. Kameranızın merceği geniş bir diyafram açıklığına ayarlanabiliyorsa (düşük bir f-durağı ayarıyla, belki 4 ya da daha düşük bir değerde), köpeğinizin arkasındaki her şeyin flu görüneceği 'alan derinliğini' kullanarak son derece sanatsal bir etki oluşturabilirsiniz.

Kamera açıları üzerinde düşünün. Köpeğinizin dalgın bir şekilde göründüğü profilden çekilmiş; sürekli olarak uzaklara baktığı arkadan çekilmiş ya da doğrudan objektife baktığı bir fotoğrafı olsun ister misiniz? Yere oturup onun düzeyine indirin - bu yalnızca köpeğinizin başının üstünden aşağıya doğru çekim yapmaya kıyasla daha iyi bir perspektif sağlamakla kalmayacak, onun rahatlamasına da yardımcı olacaktır.

Kapsayıcı olun

Fotoğraf karesinde insanların olması sizi yıldırmasın. Sevdiğiniz başka özellikler de taşıyorsa, bu fotoğraf gelecekte daha da özel olacaktır. Bazen, kareye yalnızca köpeği sarıp sarmalayan bir çift kolun girmesi, görüntüye gerçek bir duygusal bir sıcaklık katmak için yeterlidir ve aşırı hareketli köpeğinizi, fotoğrafı çekmenize yetecek kadar uzun süre hareketsiz tutmanın 'gizli' bir yolu da olabilir!

İnsanlar ve köpeğin birbirleriyle nasıl bir etkileşim içinde olduğunu izleyin. Şanslıysanız, bakışların onlar arasında gidip geldiği ya da köpeğin gevşediği ve neşeli bir şekilde gülümsemeye başladığı samimi, mükemmel bir anı yakalayabilirsiniz.

Son olarak, her şey için en iyi ipucu…

İlk denemede başarıya ulaşamazsanız, denemeye devam edin. Böylece köpeğiniz, siz ve kameranızın etrafında olmasına daha fazla alışacak, bunu umursamayıp doğal davranmayı daha iyi öğrenecektir.

Ve işte o zaman, gelecekte her baktığınızda daima kalbinizi yumuşatacak olan bir fotoğraf çekeceksiniz!

[ ↑ skip to content ↑ ]