[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Yaşlanan köpekler

Bir köpek sahibi olmanın üzücü gerçeklerinden biri, köpeğinizin muhtemelen sizden uzun süre önce yaşlanacak olmasıdır. Yaşlanan köpeklerin biraz daha fazla ilgiye ihtiyacı olacaktır; ancak bu köpekler yaşamlarının son yıllarını yine de sağlıklı, eğlenceli ve dolu dolu geçirebilir.

Köpeğiniz için yapabileceğiniz en önemli şey, yaşlanmadan önce ona iyi bir bakım sağlamaktır. Veteriner hekimin düzenli olarak ziyaret edilmesi, ileri yaşta belirgin hale gelebilen herhangi bir tıbbi bozukluğun erken dönemde saptanmasına yardımcı olacaktır.

Köpeğinizin yaşamı boyunca iyi bir diş bakımı yapılması, köpeğinizde gingivit ve dişeti hastalıkları ortaya çıkma olasılığının çok daha düşük olacağını ifade edecektir. Çok az sayıda insanda bir köpeğin dişlerinde olduğu kadar hızlı bir şekilde plak ve diş taşı oluşur; bu yüzden iyi bir diş bakımı çok önemlidir.

Düzenli egzersiz, köpeğinizin yaşlanmaya başladığında da vücut şeklini korumasını sağlayacak ve aşırı kilo alma olasılığını azaltacaktır.

Yaşla ilişkili rahatsızlıklar

İleri yaşta, insanlarda da görülen aynı rahatsızlıkların pek çoğu köpeklerde de ortaya çıkar; dolayısıyla yaşlı köpeklerin pek çoğu, artrit ya da genel kas sertliğine yatkın olacaktır. Yürüyüşe çıkarmadan önce, kaslarının gevşemesi için biraz zaman tanıyarak ona yardımcı olabilirsiniz. Köpeğinizin güzel, yumuşak bir yatağı olması, yatmasını ve kalkmasını da biraz daha kolaylaştıracaktır.

Bir köpek yatağı, uyurken köpeğinize fazladan bir miktar sıcaklık da sağlayacaktır. Köpek yaşlandıkça, vücut sıcaklığını kontrol etme yeteneği biraz azalır. Köpeğinizin çok sıcak ya da çok soğuk olabilen herhangi bir yerde bırakırken dikkatli olmalısınız.

Düzenli tüy bakımı

Vücudunda, derisi ve tüylerinin esnek ve nemli kalmasına yardımcı olan doğal yağlar daha az üretildiğinden, köpeğinizin derisi ve tüyleri bozulabilir. Köpeğinizi fırçalamaya devam etmeniz, derinin kendi yağ salgısını oluşturmak üzere uyarılmasına yardımcı olacaktır. Veteriner hekiminizle, derisinin nemlenmesine yardımcı olacak ve herhangi bir tahrişi hafifletecek olan bir şampuan ya da deri tedavisi konusunda da konuşmalısınız.

Bir köpeğin işitme ya a görme duyusu yaşla birlikte bozulmaya başlayabilir. Başlangıçta bunun saptanması güç olabilir. Tüm köpekler, çevrelerine kendileri alışırlar ve bu duyularını kaybettikçe, kademeli olarak uyum sağlayacaklardır. Köpeğiniz görme duyusunu kaybederse, evin yerleşim planında radikal değişiklikler yapmaktan kaçınmalısınız. Yaşlı bir köpek, çevresini koklayarak ve belleği yardımıyla yolunu bulma konusunda oldukça usta olabilir. İyi görememesi durumunda tehlikeli olabileceğinden, köpeğinizin merdivenleri kullanmasını sınırlandırmanız gerekebilir.

Ağır işitme

Köpeğiniz işitme duyusunu kaybediyorsa, sesli komutlar yerine el işaretleriyle iletişim kurmaya başlamak zorunda kalabilirsiniz. Bu, köpeğinizin ilk eğitimi kapsamında yer almamışsa, biraz takviye eğitiminin zamanı gelmiş olabilir. Genel inanışın aksine, yaşlı köpekler yeni numaralar öğrenebilir ve dikkatinin ve zihninin uyarılmasından zevk alır.

Köpeğinizin kasları güçsüzleşmiş olduğundan, idrarını tutamaz hale gelebilir. Biraz daha acil ve sık olarak idrara çıkması gerekeceği için, köpeğinize daha fazla dikkat göstermelisiniz.

Köpekler yaşlandıkça iyi beslenmek için daha az kaloriye gereksinim duyarlar ve fiziksel aktivitelerinin azalması nedeniyle, kilo alma açısından daha hassastırlar. Yaşlı köpeğiniz için uygun olan ve yıllara meydan okumasına yardımcı olacak bir köpek maması belirlemek için de veteriner hekiminizle konuşun.


[ ↑ skip to content ↑ ]