[ ↓ skip to navigation ↓ ]

İmdat, evcil hayvanımın midesi bozuldu!

Evcil hayvanların çoğunda, zaman zaman mide sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu konudaki ayrıntılı bilgileri okumak bazen hiç hoş olmasa da, ne bekleyeceğinizi bilmeniz için bu bilgiler önemlidir.

Belirtileri kontrol edin

Bir evcil hayvanın her an kusacakmış gibi sesler çıkardığını duyarsanız, hızla harekete geçin ve evcil hayvanınızı hemen temizlenmesi daha kolay olan bir yere götürün. Bu sayede halılarınızı da korumuş olacaksınız. Benzer biçimde, dışarıya çıkmak için kapıda sızlanan bir köpek ya da kapıyı tırmalayan bir kedi, bunu ishal nedeniyle yapıyor ve bağırsak hareketlerini normalde olduğu gibi kontrol edemiyor olabilir. Bazı evcil hayvanlar dolanıp durarak huzursuz bir görüntü verebilir ve hatta, karın ağrısı çekmeleri durumunda çukurlar kazmaya başlayabilirler ya da yalnızca kıvrılırlar ve perişan görünürler. Dikkat etmeniz gereken diğer belirtiler, kilo kaybı, iştah değişiklikleri, mide gazı, mide gurultusu ya da harekete geçerken zorlanmayı içermektedir.

Tetikleyen nedir?

Mide sorunları çoğunlukla evcil hayvanların çok fazla yemesinden, yanlış bir şey yemesinden (bozulmuş besinler gibi), bir reaksiyona neden olan bir şey yemesinden ya da mamasını çiğnemeden yutmasından kaynaklanmaktadır. Biraz yardımla, evcil hayvanların çoğu bu tür mide sorunlarını rölatif olarak hızla atlatır; bu nedenle, veteriner hekiminizden ilk aşamada yapmanız gerekenler konusundaki tavsiye isteyin.

Ancak bazı evcil hayvanlarda, hiçbir zaman tam olarak iyileşmeyecekmiş gibi görünen ya da çeşitli zamanlarda şiddetlenen daha uzun süreli bozukluklar ortaya çıkmaktadır. Daha uzun süren bu mide sorunlarının nedenini saptamak için, veteriner hekimin çoğunlukla çeşitli testler yapması gerekecektir. Tanıya yardımcı olmak için, evcil hayvanınızın sorunları olduğunda, gösterdiği belirtileri ve bir atağın ortaya çıktığı günlerde ne yediğini kaydedeceğiniz bir günlük tutun.

Önemli İpuçları
  • Evcil hayvanınızda kusma ya da ishal ortaya çıktıysa, mamasını ulaşamayacağı bir yere kaldırın ve 24 saat boyunca yalnızca küçük yudumlar halinde su verin.
  • Evcil hayvanınız kötü görünüyorsa, kusmaya devam ediyorsa ya da kustuğunda kan geliyorsa veya ishalse, veteriner hekiminizle iletişim kurun.
  • Kusma ve ishal 24 saat sonra hafiflerse, veteriner hekiminize az miktarda kolay sindirilebilen evcil hayvan maması verip veremeyeceğinizi sorun. Evcil hayvanlar için çoğunlukla, veteriner kliniklerinden temin edilen Hill’s™ Prescription Diet™ i/d™ evcil hayvan maması önerilmektedir.
  • Yaklaşık 5 gün boyunca ya da veteriner hekiminizin talimatına uygun olarak, önerilen evcil hayvan mamasını vermeye devam edin.
  • Evcil hayvanınızın normal mamasını yavaş yavaş ve az miktarda ilave edin; normal beslenmeye geçinceye kadar, 7 gün boyunca bu miktarı kademeli olarak arttırıp, Prescription Diet™ miktarını aynı oranda azaltın.

Evcil hayvanınızın sağlığından endişe ediyorsanız, her zaman veteriner hekiminizin tavsiyelerine başvurmalısınız.

[ ↑ skip to content ↑ ]