[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Altıncı ay sağlık kontrolü

Sağlık kontrolü zamanı

Altı aylık olduğunda, kapsamlı bir sağlık kontrolünden geçebilmesi için, yavru köpeğinize bir veteriner hekim randevusu almanız uygun olacaktır. Veteriner hekiminiz, yavru köpeğinizin büyüme ve gelişiminin yolunda gittiğinden emin olmak isteyecek ve bu nedenle onu tartarak genel bir sağlık değerlendirmesi yapacaktır.

Sakin yavru köpek

Veteriner hekime gitmek için yola çıkmadan önce, yavru köpeğinize güvenli bir tasma ve tasma kayışı takın. Ve otomobil ile gidiyorsanız, güvenli bir koşumu olması gerektiğini unutmayın. Yola çıkmadan önce, yavru köpeğinizi tuvalet ihtiyacını gidermesi için teşvik edin ve her ihtimale karşı, yanınıza bir dışkı toplama küreği ve bir torba alın.

Yavru köpeğiniz şimdiye kadar tüy bakımı, eğitim ve oyun yoluyla onunla ilgilenmenizin keyfini çıkarmış olacaktır; ancak veteriner hekime iyi davranmaya teşvik etmek için yanınıza bir miktar lezzetli ödül bisküvisi de almalısınız. Bu, ona güven verecek ve veteriner hekime gitmenin kendisi ve sizin için olumlu bir deneyim olabileceğini öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Neler olacak?

Veteriner hekiminiz, doğru hızda büyüdüğünden emin olmak için yavru köpeğinizi tartacak ve beslenme miktarında herhangi bir değişikliğin gerekli olup olmadığı konusunda size tavsiyede bulunacaktır. Veteriner hekiminiz yavru köpeğinizin gözlerini, kulaklarını, patilerini ve dişlerini dikkatle inceleyecektir. Yaşı itibariyle, yavru köpeğinizin yetişkin dişleri çıkıyor olmalıdır. Bebek dişleri çoğunlukla yeni gelen dişlere yer açmak için doğal olarak dökülecektir; ancak bunun gerçekleşmemesi durumunda, veteriner hekiminiz yapmanız gerekenler konusunda öneride bulunacaktır. Ayrıca uyguladığınız parazit ve pire kontrol rejimi konusunda da bilgi isteyecek ve gelecekte gerekli olabilecek herhangi bir tedavi konusunda öneride bulunacaktır.

Onu neyle beslemeliyim?

Veteriner hekiminiz, yavru köpeğinize verdiğiniz mamayla ilgilenecek ve gerekli olabilecek ya da önerebileceği herhangi bir değişiklik konusunda size tavsiyede bulunacaktır. Veteriner hekiminiz, kısırlaştırılmış evcil hayvanlar için formüle edilmiş, yüksek kaliteli bir mamaya geçmenizi önerebilir. Bu, yavru köpeğinizin uzun dönemdeki sağlığı için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Yavru köpeğiniz erkekse, çevrede dolaşma isteği ve başka köpeklerle kavga etme eğilimi de dahil olmak üzere, bölgesiyle ilgili alışkanlıkları önleyecktir. Dişi yavru köpeklerde, kısırlaştırma, rahim enfeksiyonları ve meme tümörleri riskinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Mikroçip yerleştirme

Düşünebileceğiniz bir başka yöntem de mikroçip takılmasıdır. Gözle görülmeyecek kadar minik olan bu cihaz kolayca takılmaktadır ve yavru köpeğinizin kaybolması durumunda kolayca bulunacağı konusunda içinizin rahat olmasını sağlayacaktır.

Evcil hayvan sigortası

Henüz yaptırmadıysanız, şimdi evcil hayvan sigortası yaptırmayı düşünmenizin tam zamanı. Yavru köpeğinizin gelecekte ortaya çıkabilecek herhangi bir sağlık sorunu açısından sigorta kapsamında olduğunu bilmek güven verici olabilir. Yalnızca, sigortayı satın almadan önce, satır aralarındaki önemli noktaları okuduğunuzdan emin olmalı ve bunun sizin için doğru poliçe olduğunu kontrol etmelisiniz.

[ ↑ skip to content ↑ ]