[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Özel bir ırk mı?

Özel bir ırk mı?

 

İstediğiniz köpek cinsi konusunda bir fikre büyük bir bağlılık gösteriyor olabilirsiniz. Ancak sizin için en uygun ırkın hangisi olduğu konusunda tam bir kararsızlık içindeyseniz, aralarından seçim yapabileceğiniz 400’den fazla ırk olduğundan, ev ödevinizi iyi yapmalısınız.

 

İnternet: Araştırmanız için mükemmel bir başlangıç noktasıdır; özel köpek ırklarına ayrılmış düzinelerce web sitesi bulunmaktadır. Hatta sizin için en iyi olacak ırkı seçmenize yardımcı olacak küçük testler sunan siteler de vardır. Ayrıca, daha önce sizin aklınızdaki ırktan bir köpek edinmiş olan kişilerle de konuşabilirsiniz. Ve veteriner hekiminiz, size tavsiyelerde bulunabilecek ve hatta ücretsiz danışmanlık hizmeti sunabilecektir. Veteriner hekiminiz, istediğiniz ırkın bazı kalıtsal rahatsızlıkları olup olmadığını konusunda da bilgi verebilecek ve bu ırk için herhangi bir sağlık tarama testi yapılmasının gerekli olup olmadığına ilişkin tavsiyelerde bulunabilecektir. İstediğiniz ırk hakkında daha fazla bilgi edindiğinizde, ona gerekli bakımı sağlayabileceğiniz konusunda kendinizden daha emin olabileceksiniz.

Doğru soruları sorun: Veteriner hekiminiz, aşağıdaki tarama testleri ve bunların köpeğinizin ırkı için uygun olup olmadığı konusunda doğru soruları sormanız açısından size önerilerde bulunabilecektir:

  • Büyük ırk köpeklerde, displazi açısından kalça kontrolü yapılmalıdır; bu kontrol kalça skorunun belirlenmesi olarak adlandırılmakta ve daha düşük skor, kalçanın daha iyi durumda olduğunu ifade etmektedir

  • Collie, Labrador ve İrlanda Seteri gibi bazı ırklarda özel göz testleri yapılmalıdır

  • Bazı ırklarda özel rahatsızlıklar için kan testleri yapılmalıdır (örneğin Dobermanlar için von Willebrand Hastalığı).

Karar vermenize yardımcı olması için: Küçük çocuklarınız varsa, arkadaş canlısı ve hatta iyi huylu bir ırkı seçmeli ve doğa ile iç içe olduğunuz bir yaşam tarzınız varsa, bu koşullara uyum sağlayabilecek ve aktif yaşamınızın bir parçası olabilecek bir ırka yönelmelisiniz Öte yandan, sakin bir yaşamı tercih ediyorsanız ya da küçük bir bahçeniz varsa, iç mekanlarda sizinle birlikte huzurlu ve daha mutlu olabilecek küçük bir ırkı düşünebilirsiniz. Yetişkin döneminde köpeğinizin hangi büyüklüğe ulaşacağını göz önünde bulundurmanız da önemlidir; şu anda yavru köpek için odanız var, peki ya daha sonra? Ve bazı köpeklerin, diğerlerinden daha fazla bakıma ihtiyacı vardır. Uzun tüylü bir ırkın her gün temizlenmesi ve fırçalanması gerekecek, Dalmaçyalı gibi hareketli tipteki köpeklerin ise bol bol egzersize ihtiyacı olacaktır.

 

[ ↑ skip to content ↑ ]