[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Köpekler ve gök gürültüsü

Köpekler gök gürültüsünden korkarBoxer ırkı yavru köpek

Gök gürültüsü korkusu, köpeklerde sık görülen bir fobidir. Bu korku çoğunlukla saklanma, inilti, havlama, pençeleme ve hatta idrarını yapmayla kendini gösterir. Hiç kimse, gök gürültüsünde köpekleri korkutanın şeyin ne olduğundan tam olarak emin değildir. Bazı ırklarda, diğerlerine kıyasla daha sık görülmektedir.

Gök gürültüsüne karşı duyulan endişenin tedavisi güçtür; ancak yaşın ilerlemesiyle birlikte endişenin de giderek daha belirgin hale gelmesi nedeniyle tedavi edilmeye çalışılması önemlidir. Gök gürültüsü korkusu olan köpekler, gök gürültüsü başlamadan çok önce endişeli davranışlar göstermeye başlayabilir. Evin çatısına düşen yağmur, parlak şimşekler ve hatta fırtınadan önce hava basıncının düşmesi, endişeli bir tepkiyi tetiklemek için yeterlidir. Gök gürültüsünden korkan köpeklerde havai fişek korkusu da sık görülmektedir.

Azarlamayın ya da fazla üzerine düşmeyin

Bu fobinin üstesinden gelmeye çalışırken, sorunu ciddileştirebilmesi nedeniyle, endişeli olduğu için köpeğinizi azarlamamanız ya da çok fazla üstüne düşmemeniz önemlidir. Yalnızca gök gürültüsü ile korku arasında değil, aynı şekilde gök gürültüsü ile azarlama arasında da bağlantı kuracağından, azarlanan köpek daha fazla korkacak ve endişesi daha da artacaktır.

Köpeğinize çok fazla sarılmanız ya da ona çok fazla rahatlık sağlamanız da yanlıştır; çünkü bu davranış ona, saldırgan davranışın uygun olduğunu ve sizin hoşunuza gittiğini öğretecektir.

Güvenlik ve ses

Gök gürültüsünden korkan bir köpek için ilk yapmanız gereken şeylerden biri, ona fırtına sırasında gidebileceği güvenli bir yer sağlamaktır. Köpek taşıma çantaları (köpekleri taşımak için kullanılan), bir yatağın ya da koltuğun altı, köpeklerin sık olarak seçtikleri saklanma yerleridir. Köpeğiniz, koruma altında olduğunu hissettiği ve onu korkutan sesi boğduğu için bu sığınakları seçer. Köpeğiniz hala bir yer seçmemişse, ona bir yer gösterin. Bir fırtına sırasında gösterdiğiniz yere gitmeye teşvik etmek için, oraya birkaç ödül bisküvisi bırakmanız gerekebilir.

Köpeğinize fırtına sırasında gideceği güvenli bir sığınak sağlamanız bazı anksiyete belirtileri için yardımcı olabilir, ancak sorunun kökeninde yatan nedeni çözümlemez. Bu daha güç bir iştir ve sorunu belirlemek için muhtemelen veteriner hekiminizin ya da bir davranış uzmanının yardımına ihtiyacınız olacaktır. Anahtar unsur, köpeğinizin gök gürültüsü sesine ya da gök gürültüsüyle bağlantılı diğer uyaranlara karşı hassasiyetini azaltmaktır. Tedaviye daha erken dönemde başlamanız, olumlu sonuçlarla karşılaşmanızı hızlandıracaktır.

Alışkanlık, rahatlık sağlar

Hassasiyeti azaltma çalışması kademeli olarak yapılmalıdır. Aslında, köpeğinizin gök gürültüsü sesine alışmasını ve bunu normal olarak görmesini istiyorsunuz. Bu, çoğunlukla kaydedilmiş gök gürültüsü sesini kısa aralıklarla ve alçak sesle çalarak yapılmaktadır.

Gök gürültüsü sesi, gerçek gök gürültüsüne benzer şekilde düzensiz olarak gelmelidir. Bunu yaparken köpeğinizin davranışını gözlemelisiniz. Bu ses mevcutken, git getir oynayarak ya da hoşlandığı başka bir aktiviteyle meşgul ederek dikkatini başka bir yöne çekmeye çalışın. Köpeğiniz katılamayacak kadar çok korkmuşsa, bu durumda gök gürültüsü uyarımının yoğunluğunu azaltarak daha sonra tekrar denemeniz gereklidir. Bu, oldukça fazla sabır gerektiren uzun bir süreç olabilir; ancak sonunda, köpeğiniz fırtına sırasında çok daha huzurlu olacaktır.


[ ↑ skip to content ↑ ]