[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Bir yavru köpeğin bulunması ve seçilmesi

Size ait yavru köpeğin bulunması

Özel bir ırk mı?

İstediğiniz köpek cinsi konusunda bir fikre büyük bir bağlılık gösteriyor olabilirsiniz. Ancak sizin için en uygun ırkın hangisi olduğu konusunda tam bir kararsızlık içindeyseniz, aralarından seçim yapabileceğiniz 400’den fazla ırk olduğundan, ev ödevinizi iyi yapmalısınız.

Devam

Erkek mi, Dişi mi?

Köpeğinizin hangi ırktan olacağına karar verdiniz; şimdi erkek mi, yoksa dişi mi olacağına karar vermelisiniz. Dişilerin çoğu, erkeklere kıyasla daha sessiz ve daha az hakimiyet kurma eğilimindedir; ancak dişilerin yaklaşık olarak yılda iki kez çiftleşme, yani ‘kızgınlık’ dönemine gireceği ve iki ya da üç hafta boyunca tüm erkek köpeklerden uzak tutulmaları gerekeceği unutulmamalıdır.

Devam

Yavru köpeğiniz kaç haftalık olmalı?

Bir yavru köpek annesinden ya da kardeşlerinden çok erken dönemde ayrılırsa, davranış ve duygusal gelişimin önemli aşamalarında mahrumiyet yaşayabilir. Genel olarak, bir yavru köpeğin yedi ila dokuz haftalıkken satın alınması ideal durumdur. Ancak ikinci aşısının uygulanmasından sonra yedi gün geçmeden, yani yaklaşık 13 haftalık oluncaya kadar, yeni yavru köpeğinizi kocaman dünya ile tanıştırmamalısınız.

Devam

[ ↑ skip to content ↑ ]