[ ↓ skip to navigation ↓ ]

İlk yardım

Yavru köpek için ilk yardımBandaj uygulanmış yavru köpek

Umarız ki, yavru köpeğiniz kendisini asla ciddi şekilde yaralamaz; ancak enerji düzeylerinin yüksek olması, bazen birkaç yara almalarına ve dolayısıyla yararlı temel İlk Yardım bilgileri edinmenize neden olmaktadır.

 

İlk Yardım Çantası

Acil durumlar için, birkaç temel malzemeyi her zaman elinizin altında bulundurmalısınız: pamuklu bandajlar; hidrofil pamuk ya da temiz sargı bezleri; yaraları yıkamak için havan dostu hafif bir antiseptik ve batan iğneleri ya da objeleri ağzından çıkarmak için cımbız.

 

Kemikler, Sopalar, Toplar

Kemikler, sopalar ve toplar, köpeğin ağzında ya da damağında takılıp kalabilir. Bunun olması halinde, köpeğinizin patileriyle ağzını kurcaladığını ya da çenesini kapatmakta zorlandığını fark edebilirsiniz. Bu objeyi elinizle ya da cımbızla çıkarabilirsiniz; ancak çıkaramıyorsanız, bunu yapması için köpeğinizi veteriner hekiminize götürmeniz gerekecektir. Sakinleştirici ilaç kullanıldığında, bunların çıkarılması daha kolay olacaktır. Her zaman olduğu gibi, önlemek her zaman iyileştirmekten daha iyidir; bu yüzden, köpeğinizin küçük toplarla oynamasına izin vermeyin ve sopaları atmaktan kaçının.

 

Yanıklar

Yavru köpeğinizin sıcak su, yağ, kimyasal maddeler ya da buzdan kaynaklanan bir yanığı varsa, hemen ilgiye ihtiyacı olacaktır. Hafif yanıklar evde tedavi edilebilir - yalnızca etkilenen bölgeyi hafif bir antiseptikle temizleyin ve aloe vera gibi rahatlatıcı bir krem ya da jel uygulayın. Ciddi yanıklarla veteriner hekimin ilgilenmesi gerekecektir; bu nedenle yavru köpeğinizi derhal veteriner hekime götürmelisiniz.

 

Kesikler ve yaralar

Kırık cam parçaları gibi keskin şeylerin üzerinde koşarlarsa, yavru köpeklerin özellikle ayaklarında kesikler ya da yaralar oluşabilir. Etkilenen bölgeyi, hafif bir dezenfektanla temizleyin ve gerekiyorsa bir bandaj uygulayın. Kanamayı durduramıyorsanız ya da yara ciddiyse veteriner hekiminize danışın.

 

Köpek ısırmaları

Köpeğiniz başka bir köpek tarafından ısırılacak kadar şanssızsa, her zaman bir veteriner hekim tarafından kontrol edilmelidir. Isırık ya da ısırıklar hafifse rutin bir randevu alın ve eğer ısırıklar ciddiyse, evcil hayvanınızın acil durum olarak kabul edilmesini sağlayın.

 

Kulak Sorunları

Yavru köpeğinizin kulaklarının içi parlak, açık pembe rekte olmalı, kulak kiri ya da akıntı mevcut olmamalıdır. Kötü bir kokuları olmamalıdır.

Tüm kulak sorunlarıyla bir veteriner hekimin ilgilenmesi gereklidir.

 

Göz sorunları

Yavru köpeğinizin gözlerinde kaşınma ya da konjunktivit gibi herhangi bir sorun varsa, veteriner hekiminizle görüşmelisiniz. Başarabildiğiniz ölçüde gözlerini ovuşturmasını önlemelisiniz.

 

Nöbetler

Nöbet, sıklıkla çeneyi ısırma ve salya akıtmayla birlikte ortaya çıkan ani, kontrol edilemeyen kasılma hareketleriyle fark edilebilir. Nöbet geçiren bir köpek, çoğunlukla yan tarafına doğru düşecek ve çevresindekilerin farkında olmayacaktır.

Yavru köpeğiniz bir nöbet geçiriyorsa, onu dizginlemeye çalışmayın. Bunun yerine, çevresindeki yaralanmaya neden olabilecek mobilyaları ya da sert objeleri kaldırın. Daha sonra, ışık, radyo, televizyon, çamaşır makinesi gibi tüm uyaranları kapatın ve sessizce düzelebilmesi için odayı karartın.

Köpeğinizde bir nöbet söz konusuysa, daima veteriner hekiminize danışmalısınız.

 

Kırık ya da kopmuş tırnaklar

Bu durumlar çok acı verici olabilmekte ve hızla enfekte olma eğilimi göstermektedir. Kanama sıklıkla fazladır. Mümkünse ayağa bandaj uygulamaya çalışın ve sıklıkla antibiyotik kullanımının gerekli olabilmesi ve bazen tırnakların sakinleştirici veya anestezi etkisi altında kesilmesinin gerekli olabilmesi nedeniyle yavru köpeğinizi veteriner hekime götürün

 

Güneş Çarpması

Güneş çarpması konusunda olabilecek en iyi tavsiye, önlemenin iyileştirmekten daha iyi olduğudur. Sıcak günlerde yavru köpeğinizin güneşte çok uzun süre kalmamasını sağlayın ve öğle sıcağında dışarıya çıkmasını engelleyin.

Tüm çabalarınıza rağmen hafif bir güneş çarpması ortaya çıkarsa, yapabileceğiniz en iyi şey, onu ıslak havlular ya da bir vantilatörle serinletmek ve bol miktarda soğuk su içmesini ve bol bol dinlenmesini sağlamaktır.

Ciddi güneş çarpması durumunda, bir veteriner hekimin ilgilenmesi gerekecektir.

 

Topallama

Yavru köpeğinizin belirgin bir ağrısı varsa ve bacağına ağırlığını veremiyorsa, bir kırık olasılığını ekarte etmek için, onu derhal veteriner hekime götürmelisiniz.

Çok ciddi olmayan durumlarda, hasarlı tırnakları inceleyin ve taban yastıklarını batmış olan dikenler, kum taneleri ya da kesikler açısından kontrol edin.

 

Zehirlenme

Yavru köpekler son derece meraklıdır ve köpeğinizin, almaması gereken bir şeyi ele geçirme olasılığı her zaman vardır. Tıpkı güneş çarpmasında olduğu gibi, önlemek iyileştirmekten daha iyidir ve eviniz ve bahçeniz, salyangoz ilaçlı peletler, çamaşır suyu ve çikolata gibi onun sağlığı için zararlı olabilecek şeylere erişememesini sağlayacak şekilde bir yavru köpek için güvenli olmalıdır. Evcil hayvanınızın sindirim sisteminde zararlı bir şey olduğundan kuşkulanırsanız, sorunun ve panzehirin belirlenmesine yardımcı olacağı için, daima ambalajı da veteriner hekiminize götürmelisiniz.

En kötü durum gerçekleşirse, acil olarak veteriner hekiminizle görüşmelisiniz.

 

Trafik Kazaları

Yavru köpeğinizin bir trafik kazası geçirmesi halinde, derhal veteriner hekiminizi aramalısınız. Yavru köpeğiniz şokta olabilir ve beklenmeyen tepkiler verebilir. Bu nedenle ona dikkatle yaklaşmalısınız. Mümkünse, köpeğinizi bir battaniyenin (ya da otomobilden alacağınız paspası da kullanabilirsiniz) üzerine alarak kaldırın ve olabildiğince hızlı bir biçimde onu veteriner hekime götürün. Hareket edemiyorsa, veteriner hekiminizden doğrudan olay yerine gelmesini istemeniz gerekebilir.

 

Arı sokmaları ve böcek ısırıkları

Bir arı sokması nedeniyle yavru köpeğinizin ağzı, burnu ya da boğaz çevresinde solunum güçlüğüne neden olan şişme varsa, onu derhal bir veteriner hekime götürmelisiniz.

Bir böcek sokması ya da ısırığı ciddi herhangi bir soruna yol açmazsa, etkilenen bölgeye soğuk kompres uygulayarak köpeğinizin rahatsızlığını azaltabilirsiniz.

 

 

[ ↑ skip to content ↑ ]