[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Sağlık ve refah

Sağlık ve refah

İlk üç ay

Irkı ne olursa olsun, tüm yavru köpekler aynı şekilde gelişir; bebeklikten olgunluğa kadar hepsi aynı evrelerden geçer. Bu evreler hakkında bilgi sahibi olmak sizin için yalnızca ilgi çekidi değil, aynı zamanda yavru köpeğinizin yaşamının herhangi bir anında neler yapabileceğini bilmeniz açısından önemlidir.

Devam

Yavru köpeğinizin eve getirilmesi

Yeni yavru köpeğinizi seçtiniz, yetiştiriciye ve yavru köpeğin geri kalan ailesine 'hoşçakal' dediniz ve eve doğru yola koyuluyorsunuz. Umuyoruz ki, yeni arkadaşınızı eve getirme beklentisinin heyecanı, bazı önemli hazırlıklar yapmayı unutmanıza neden olmamıştır.

Devam

Yavru köpeğinizin beslenmesi.

Ve dolayısıyla ilk maması. lk günlerde, yavru köpeğinize yetiştiricinin kullandığı aynı mamayı vermelisiniz.

Devam

Veteriner hekimle görüşme

Yavru köpeğinizi eve getirdiğinizde yapmanız gereken ilk işlerden biri, veteriner hekimden randevu almaktır. Ama sizin için doğru olan bir veteriner hekimi nasıl bulacaksınız? Ailenizin ve arkadaşlarınızın önerileri yararlı olabilir; ancak bu öneriler olmadığında, içgüdülerinize güvenmeniz gerekecektir.

Devam

Kısırlaştırma konusunda bilmeniz gereken her şey

Kısırlaştırma, yavru köpeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir. İşte nedenleri: Dişi yavru köpeğinize fazlasıyla düşkünseniz, kısırlaştırmanın meme kanseri, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri gelişme olasılığını azaltabildiğini duymak ilginizi çekecektir.

Devam

Altıncı ay sağlık kontrolü

Altı aylık olduğunda, kapsamlı bir sağlık kontrolünden geçmesi için yavru köpeğinize bir veteriner hekimden randevu almanız tavsiye edilmektedir. Veteriner hekiminiz, yavru köpeğinizin büyüme ve gelişmesinin yolunda gittiğinden emin olmak isteyecek ve bu nedenle kilosunu kontrol ederek genel bir sağlık değerlendirmesi yapacaktır.

Devam

Yavru köpeğinizin tüy bakımı

Tüm yavru köpeklerin tüy bakımı her gün yapılmalıdır ve bunun amacı, yalnızca deri ve tüy durumunun düzelmesi değildir. Tüy bakımı, yavru köpeğinizin kucağa alınmayı kabul etmeyi öğrenmesine yardımcı olur; ayrıca ikiniz arasındaki bağı da güçlendirir.

Devam

Yavru köpeğinizin formunun korunması

Yeni yavru köpeğinizi eve ilk getirdiğinizde, onun hakkında öğrenmeniz gereken çok şey vardır ve bunlar arasında, hiç de hafife alınmayacak bir konu olan beslenmesi de yer almaktadır. Onun için seçeceğiniz mama her ikinize de bağlı olacaktır; ancak büyüyen bir yavru köpeğin, yetişkin bir köpekten daha fazla kaloriye, minerale, protein ve vitamine ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Devam

Yavru köpeğinizin kilosunun takibi

Obez bir evcil hayvanın, vücut ağırlığında ideal kilosuna kıyasla %15 ya da daha büyük bir fazlalık olması şeklinde tanımlandığını biliyor musunuz? Bu tanım, Chihuahua gibi küçük bir köpek için yalnızca 330 grama dönüşürken, bir Rottweiler için 7.5 kilogramdan fazladır. Yağların yavaşça yerleşmesi nedeniyle, pek çok evcil hayvan sahibi, evcil hayvanlarının ne kadar aşırı kilolu hale geldiğini fark etmemektedir. Bunun yanı sıra, bu sorun için yardım istemek üzere nadiren veteriner hekimlerini ziyaret etmektedir.

Devam

Yavru köpeğiniz bir yetişkin oluyor

Bir yaşına geldiğinde, yavru köpeğiniz yetişkin bir köpek olacaktır. Hala yaramaz bir yavru köpek gibi davranıyor olabilir; ancak gereksinimleri değişmiş ve artık tam olarak büyümüş olacaktır, gereksinim duyduğu tüm besin maddelerini, vitaminleri ve mineralleri sağlayacak bir yetişkin mamasına ihtiyaç duyacaktır.

Devam

Yavru köpeğinizin rahatsızlıklara karşı aşılanması

Yavru köpeğinizin aşılanması, onun çeşitli önemli rahatsızlıklardan korunmasına yardımcı olabilir. Aşağıdaki rahatsızlıklar kulağa ürkütücü gelse de, yavru köpeğinizin tüm aşılarını yaptırırsanız, artık bu konuda endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

Devam

Aşısını yaptıramayacağınız sağlık sorunları

Elbette ki, aşı uygulanmış bir yavru köpek dahi, bazen sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Karşı karşıya kalabileceğiniz bazı sorunları burada bulacaksınız: Çoğu durumda, ishal yalnızca geçici bir rahatsızlıktır.

Devam

İlk yardım

Umarız ki, yavru köpeğiniz kendisini asla ciddi şekilde yaralamaz; ancak enerji düzeylerinin yüksek olması, bazen birkaç yara almalarına ve dolayısıyla yararlı temel İlk Yardım bilgileri edinmenize neden olmaktadır. İlk Yardım Çantası Acil durumlar için, birkaç temel malzemeyi her zaman elinizin altında bulundurmalısınız: pamuklu bandajlar; hidrofil pamuk ya da temiz sargı bezleri; yaraları yıkamak için havan dostu hafif bir antiseptik ve batan iğneleri ya da objeleri ağzından çıkarmak için cımbız.

Devam

[ ↑ skip to content ↑ ]