[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Yetişkin mamasına geçiş

Yavru köpeğiniz artık neredeyse tamamen büyümüş durumda ve onu, kullandığınız normal yavru köpek mamasından, gereksinimlerine daha uygun bir yetişkin mamasına geçirmeyi düşünmeye başlamalısınız.

Köpeğiniz hoşlanmış gibi görünse de, yeni bir mamaya her zaman kademeli olarak başlanmalıdır. Bu uygulama, mama değişikliğinin ardından, köpeğinizde mide rahatsızlığı gelişme olasılığını azaltacaktır. Beslenme değişiklikleri farklı hayvanları farklı şekilde etkilemektedir; bu nedenle, değişikliklerin dikkatle düzenlenmesi önem taşımaktadır. Genel olarak, köpekler alışkanlıklarına bağlı canlılardır. Özellikle yalnızca tek bir mama türü kullandığınızda, mamaları değiştirirken köpeğinizin biraz yardıma ihtiyacı olması mümkündür. Bir başka örneği de, çeşitler içeren bir beslenme uygularken, alerjiler, böbrek rahatsızlığı ya da kilo kaybının gerekli olması nedeniyle veteriner hekiminizin daha kontrollü bir beslenme önermesi oluşturacaktır.

Mama değişikliklerini kolaylaştırmak için aşağıdaki önerilerden bazılarını denemek isteyebilirsiniz:

  • Mamaya, 5-10 gün boyunca miktarını kademeli olarak arttırarak başlayın.
  • Her gün eski mamaya yaklaşık %10 oranında yeni mama karıştırarak başlayın. Tüketilen besinin tümünü yeni mama oluşturuncaya kadar, yeni mama miktarının her gün %10 oranında arttırın.
  • Soğutulmuş mama vermekten kaçının.
  • Yumuşamasını sağlamak ve eski mama ile yeni mamanın karışmasını kolaylaştırmak için, az miktarda sıcak su ekleyerek konserve mamanın kıvamını değiştirebilirsiniz.
  • Yeni beslenme şekline insanlar için hazırlanmış ev yemekleri ilave edilmemelidir. Köpeklerin çoğu, insanlar için hazırlanmış besinleri tüketmek yerine, yemeyi bırakacaktır ve bu da, uzun dönemde kötü bir alışkanlık gelişmesine neden olabilir.
  • Her zaman bir kap taze içme suyunu hazır bulundurun.
  • Köpek, yeni bir mamaya başlama denemesi yapılırken aç bırakılmamalıdır.
  • Köpeğinizin mamasını değiştirmek için gerçekten mücadele veriyorsanız, davranış konusunda size yardımcı olacak herhangi bir ipucu verip veremeyeceğini öğrenmek için veteriner hekiminiz ile konuşmalısınız.

Tıbbi bir rahatsızlığın tedavisine yardımcı olmak için, köpeğiniz bir mama değişikliğine gereksinim gösterebilir. Böyle bir durumda, veteriner hekiminizin verdiği tüm talimatlar uymanız önem taşımaktadır. Rahatsızlık köpeğinizin iştahını etkileyebilir; bu nedenle köpeğiniz için özel bir beslenme tavsiyesi olup olmadığını öğrenmek üzere veteriner hekiminizle konuşmalısınız.

[ ↑ skip to content ↑ ]