[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Yavru köpeğinizin formunun korunması

Beslenme ve egzersiz: yavru köpeğinizin büyüyerek formunda ve sağlıklı bir köpek olmasını nasıl sağlarsınız?

Yeni yavru köpeğinizi eve ilk getirdiğinizde, onun hakkında öğrenmeniz gereken çok şey vardır ve bunlar arasında, hiç de hafife alınmayacak bir konu olan beslenmesi de yer almaktadır. Onun için seçeceğiniz mama her ikinize de bağlı olacaktır; ancak büyüyen bir yavru köpeğin, yetişkin bir köpekten daha fazla kaloriye, minerale, protein ve vitamine ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Günümüzde, satın alabileceğiniz çok fazla sayıda ticari evcil hayvan maması mevcuttur ve fiyat ve kalite büyük oranda değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, köpeğiniz için en iyi ve doğru seçimi yapabilmek amacıyla, mevcut olan mamaların bileşimini bilmeniz size yardımcı olacaktır.

 

Yavru köpeğinizin menüsünde ne var?

Tavuk, karaciğer, soya, pirinç, mısır ve yağ. Bunlar, yavru köpeğinizin mamasının içeriğindeki hammaddelerdir. Ancak hammaddelerin kalitesi, seçeceğiniz mamanın sindirilebilirliğini ve besleyici değerini belirleyen faktördür.

Bu besin maddeleri, yavru köpeğinize temel besin maddelerini sağlamaktadır: bunlar; protein, yağ, karbonhidrat, vitaminler ve minerallerdir. Ancak bu besin maddelerinin doğru oranlarda olması önemlidir. Bazı evcil hayvan mamalarında bu besin maddelerinin yanlış ve uygun olmayan oranlarda bulunması ve düşük kaliteli, sindirimi güç maddelerin bulunması şaşırtıcı değildir. Önemli besin maddelerine ilişkin daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

Günümüzde, seçebileceğiniz çok fazla sayıda bu türden farklı mama mevcuttur ve yavru köpeğiniz için en iyisinin hangisi olduğunu anlamakta güçlük çekebilirsiniz; karar vermeden önce veteriner hekiminize tavsiyesini sormanız kesinlikle iyi bir fikirdir.

 

Yavru köpeğinizi nasıl beslemelisiniz?

Kulağa komik bir soru gibi geliyor değil mi? Hiç de değil. Aslına bakarsanız, köpekleri beslemenin birkaç yolu vardır.

İlk olarak, kuru mama, konserve mama ya da ikisinin karışımı arasındaki tercihinizin hangisi olduğuna karar vermelisiniz. Kuru mamalar, özellikle büyük köpek ırkları için genellikle daha ekonomiktir. Ancak hem konserve, hem de kuru mamalar, beslenme açısından eksiksiz ve dengeli olmalıdır. Veteriner hekiminizden beslenme konusunda tavsiyede bulunmasını rica edin.

 

Tam mama mı, yoksa tamamlayıcı mama mı?

Günümüzde, seçebileceğiniz çok fazla sayıda bu türden farklı mama mevcuttur ve yavru köpeğiniz için en iyisinin hangisi olduğunu anlamakta güçlük çekebilirsiniz; karar vermeden önce veteriner hekiminize tavsiyesini sormanız kesinlikle iyi bir fikirdir.

 

Egzersiz: yavru köpeğiniz için zorunlu, sizin için iyi

Yavru köpeğinizin aşılarının uygulandığı dönemde, onun bir an önce toparlanmasını isteyeceksiniz. Egzersiz çok önemlidir. Yalnızca fiziksel formunu geliştirmekle kalmaz, mental açıdan da uyarıcıdır ve sosyal temas sağlar. Sosyalleşme konusuda daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

Başlamadan önce, uygun bir tasma kayışına karar verin; yavru köpeğinizin biraz çekiştirmesi halinde tasma kayışından kurtulmayacağından ya da kaçmayacağından emin oluncaya kadar, uzatılabilen bir tasma kayışı kullanabilirsiniz.

Dolayısıyla, köpeklerin tasma kayışlarının çıkarılmasına olanak sağlayan parkları ve bahçeleri bulmak için biraz ön çalışma yapmak zorunda kalacaksınız. Büyük kırsal yaşam parkları ve alanları, köpekler için harika olabilmekle birlikte, bu parklarda tasma kayışının çıkarılıp çıkarılamadığını kontrol edin ve çiftlik hayvanları açısından inceleyin. Ve dışkı toplama küreğini de unutmayın.

 

Lütfen aşırıya kaçmayın

Günlük egzersiz, yavru köpeğinizin kas mukavemetini ve dayanıklılığını geliştirecektir, ancak dozunu kaçırmamak koşuluyla. Kısacası sık yürüyüşler, günün yapılması gereken işleridir. Kocaman dış dünyayı yeni arkadaşınızla birlikte dolaşmak isteseniz de, onun hala bir bebek olduğunu ve sürekli olarak büyüdüğünü unutmayın. Bu nedenle, tüm "adımlarınızı" uzun doğa yürüyüşlerine ve hafta sonlarına saklamamaya çalışın; bu uzun yürüyüşler yavru köpeğinizi çok yoracak ve kemik ve eklem sorunlarına yol açabilecektir.

Egzersiz hızı ve sıklığını kontrol altında tutmanın ne kadar önemli olduğu üzerinde fazla duramadık. Ancak yavru köpeğiniz için ne kadar egzersizin çok fazla olduğu konusunda pek de emin değilseniz, lütfen veteriner hekiminizin tavsiyelerine ve rehberliğine başvurun.

[ ↑ skip to content ↑ ]