[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Mevsimlerle ilgili ipuçları

Mevsimlerle İlgili Aksaklıklar: Yavru köpeğinizin korunmasıbilgi alanı

Yavru köpeğiniz, gelişme dönemindeki ilk yılın haftaları ve ayları boyunca çok çeşitli deneyimlerle karşılaşacak ve tümü olmasa da, bu deneyimlerin çoğu mutluluk verici ve zevkli olacaktır. Bu nedenle, bu günlere önceden hazırlanmanıza yardımcı olmak için, dikkat etmeniz gereken birkaç güçlüğü sunuyor ve evcil hayvanınızın bazen yaşamak zorunda kalacağı pek de hoş olmayan deneyimlere ilişkin bazı tavsiyelerde bulunuyoruz.

 

Yavru köpeğinizin güvenli bir yaz mevsiminin tadını çıkarmasına yardımcı olun

Hava sıcak olduğunda, hepimiz dışarıda daha fazla zaman geçirmeyi severiz. Ancak yaz mevsimi yavru köpeğiniz için tehlikeli olabilir ve tehlikelerin farkında olmadığından, yardımınıza ihtiyacı olabilecektir.

 

Güneş banyosu: Yavru köpeğiniz muhtemelen güneşte yatmayı sevecektir; ancak açısı sıcakta kalmaması ve hatta güneş yanığı ortaya çıkmaması için onu gözlemelisiniz. Günün en sıcak saatlerinde, yavru köpeğinizi gölgede yatması ya da evin içinde kalması için teşvik edin. Ve ayrıca, kış bahçesinde uzun süre kalmasına da izin vermeyin; sıcak havada, her zaman serin, gölçgeli bir yere ulaşabilmelidir.

Tüyleri ince, kulakları ve/veya burunları açık renk olan beyaz köpekler, güneş yanığına özellikle eğilimli olabilmektedir. Yavru köpeğiniz hassassa, veteriner hekiminiz güneş kremi ve güneş losyonu kullanmanızı tavsiye edebilecektir. Köpekler tüyleri ya da derileri üzerindeki herhangi bir şeyi içgüdüsel olarak yaladıklarından, veteriner hekiminiz toksik olmayan bir formülasyon önerecektir. Köpeğinizin derisinde size yabancı gelen bir lezyonla karşılaşırsanız, bu lezyon deri kanseri olabileceğinden, incelemesi için köpeğinizi veteriner hekiminize götürmelisiniz. Erken fark edilmesi durumunda, deri kanserleri başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

 

Yaz yürüyüşleri: Yavru köpeğinizi sıcak havada yürüyüşe çıkardığınızda, yanınızca su ve bir kap bulundurun. Su içmesine ve serinlemesine olanak sağlamak için sık sık durun. Çok uzun bir süre boyunca çok yüsek sıcaklığa maruz kalmaları halinde, köpeklerde sıcak çarpması ortaya çıkabilir; hızlı hareket etmiyorsa, komaya girmiş olabilir. Yavru köpeğinizi sıcak çarptığını düşünüyorsanız - belirtileri çok fazla kesik kesik nefes alma ve salya artışını içerir - onu soğuk suyla yıkayın, nemli bir havluya sarın ve derhal veteriner hekiminizi arayın.

 

Yaz mevsiminde yiyecek ve içecekler: Sıcak havada yavru köpeğiniz kesik kesik nefes alarak nem kaybedebilir ve bu yüzden normalden daha fazla su içmek isteyecektir. Kabında taze su bulundurmayı unutmayın ve mutfak kapısının dışına fazladan bir kap daha koyabilirsiniz. Ancak sıcak günlerde suyun daha çabuk buharlaştığını unutmayın; bu yüzden bol miktarda su koyun. Mama söz konusu olduğunda, sineklerin kirletmesini ve sıcak havada bozulmasını önlemek için, artan mamayı kaldırın.

 

Yaz parazitleri: Parazitler sıcak havada çoğalırlar; bu nedenle, pire ve kenelere dikkat etmeniz gerekecektir. Yavru köpeğinizin tüylerini düzenli olarak kontrol edin ve yatağını da kontrol etmeyi unutmayın. Veteriner hekiminiz, kullanabileceğiniz en iyi koruyucu ürünleri tavsiye edecektir.

 

Yaz yaraları: Yaz mevsiminde muhtemelen daha fazla yürüyüşe çıkacaksınız; bu nedenle, yavru köpeğinizi kesikler ve yaralar açısından sık sık kontrol edin - fark edilmemesi halinde, bu kesik ve yaralar enfekte olabilir. Ayrıca, çim tohumları, kulaklarının içine ve taban yastıklarının arasına iyice derine gömülmüşolabilir; bunlar derinin içine işleyip hareket ederek enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Yavru köpeğinizin taban yastıklarının arasına küçük taşlar da girebilir. Çıkarmazsanız, bu minik taşlar da sorunlara neden olabilir. Gerekli olması halinde, veteriner hekiminizin tedavisine ve tavsiyesine başvurun. Yaz mevsiminde tüylere biraz daha fazla bakım yapmanız, küçük herhangi bir yarayı fark etmenize olanak sağlayacaktır.

 

Yaz sokmaları: Oyuncu yavru köpekler, her şekil ve her büyüklükteki karşı koyamayacakları böcekleri bulacak ve yerde buldukları herhangi bir şeyi ağızlarına atacaktır. Yavru köpeğinizin ağzında ya da boğazında böcek sokması ya da ısırığı varsa veya sokmalara karşı alerjisi olabileceğinden kuşkulanıyorsanız, hiç beklemeden onu veteriner hekiminize götürmelisiniz.

 

Yaz zehirlenmesi: Yavru köpeğinizin yaz mevsiminde kulübelere ve garajlara girme olasılığı yüksektir ve burnunu nerelere sokabileceğini bilmelisiniz. Bahçenizdeki kimyasalların güvenli bir biçimde ondan uzakta olmasını sağlayın. Ve bitkilerinizi, çimlerinizi ilaçlarken ya da salyangoz ilaçlı peletler serperken yavru köpeğinizi evin içinde tutun.

Evcil hayvanınızın zehirlenmiş olabileceğini düşünüyorsanız, onu derhal veteriner hekime götürmelisiniz. Ve ne yediğini biliyorsanız, bunu da yanınızda götürmelisiniz. Bu, veteriner hekiminizin doğru panzehiri belirlemesine yardımcı olacaktır.

 


[ ↑ skip to content ↑ ]