[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Yavru köpeğinizin kilosunun takibi

Yavru köpeğinizin kilosunun takibi

Obez bir evcil hayvanın, vücut ağırlığında ideal kilosuna kıyasla %15 ya da daha büyük bir fazlalık olması şeklinde tanımlandığını biliyor musunuz? Bu tanım, Chihuahua gibi küçük bir köpek için yalnızca 330 grama dönüşürken, bir Rottweiler için 7.5 kilogramdan fazladır. Yağların yavaşça yerleşmesi nedeniyle, pek çok evcil hayvan sahibi, evcil hayvanlarının ne kadar aşırı kilolu hale geldiğini fark etmemektedir.

Bunun yanı sıra, bu sorun için yardım istemek üzere nadiren veteriner hekimlerini ziyaret etmektedir.

Yavru köpeğiniz, büyüme döneminde, tam olarak gelişmiş bir yetişkin köpeğe kıyasla daha fazla mamaya ihtiyaç duyacaktır; ancak hiçbir zaman her istediğinde mama vermemelisiniz. Günün belirli saatlerinde üç-dört öğünle başlayın. Mama yaklaşık 15 dakika süreyle bırakılmalı ve bu sürenin sonunda, geriye mama kalmış olsa da kaldırılmalıdır. Ve yeni bir mamaya başladığınızda, kabına, kutu ya da torbanın üzerindeevcil hayvanınızın büyüklüğü için önerilen miktarda mama koyun.

Obeziteye eğilimli olan ırklar için, küçük bir miktarla başlayın ya da daha iyisi, veteriner hekiminizden tavsiye isteyin. Beslenme kılavuzunun yalnızca bir kılavuz olduğunu unutmayın. Yavru köpeğiniz bir bireydir ve bireysel olarak tedavi edilmelidir. Deri altındaki yağı değerlendirmek için, evcil hayvanınızın kaburgalarının üstünü hafifçe yoklayarak basit bir obezite kontrolü yapabilirsiniz; parmaklarınızla kaburgaları hissedebilmelisiniz. Aşırı kiloluysa, bu şekilde kaburgalarını hissetmeniz daha güç olacaktır. Bununla birlikte, evcil hayvanınızın kilosu konusunda kaygılarınız varsa, veteriner hekiminizden bir randevu almalısınız. Veteriner hekiminiz, yavru köpeğiniz bir yaşına gelinceye kadar, kilo kontrolünü ücretsiz olarak yapabilir. Genel olarak, yavru köpeğinizi ayda bir kez kilo kontrolüne götürmeniz gerektiği kabul edilmektedir; sonuç, özel bir yavru köpek büyüme eğrisi üzerinde grafiksel olarak gösterilmelidir.

 

Kısaca mama konusunda seçicilik

Neredeyse hiç istisnasız, mama konusunda seçici hale gelen yavru köpekler, sahiplerinin çok fazla üstüne titrediği köpeklerdir. Arada sırada verilen köpek ödül bisküvisi dışında, yavru köpeğinizi yalnızca onun için özel olarak üretilmiş bir mamayla beslemelisiniz. Ona masadaki ev yemeklerini vermeyi alışkanlık haline getirmeyin; onu mama konusunda seçici bir köpeğe dönüştürme tehlikesiyle karşılaşırsınız.

 

[ ↑ skip to content ↑ ]