[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Yavru köpeğiniz bir yetişkin oluyor

Yavru köpeğiniz bir yetişkin oluyorKöpek ve mama

Bir yaşına geldiğinde, yavru köpeğiniz yetişkin bir köpek olacaktır. Hala yaramaz bir yavru köpek gibi davranıyor olabilir; ancak gereksinimleri değişmiş ve artık tam olarak büyümüş olacaktır, gereksinim duyduğu tüm besin maddelerini, vitaminleri ve mineralleri sağlayacak bir yetişkin mamasına ihtiyaç duyacaktır.

Yetişkin köpekler, yavru köpekler kadar fazla enerji kullanmaz; bu nedenle bir yavru köpek mamasına devam edilmesi, onun aşırı kilolu olmasına yol açabilir. Veteriner yekiminiz, evcil hayvanınızın beslenmesi konusunda size tavsiyelerde bulunmaktan ve uygun bir yetişkin maması önermekten mutluluk duyacaktır. En iyi yöntem, yeni mamaya geçerken, değişikliği 5-7 günlük bir dönemde kademeli olarak yapmaktır Bu şekilde, lezzet ve kıvamdaki herhangi bir değişikliğe alışacaktır.

Köpeğinizden yavru elde etmeyi planlamıyorsanız, onu kısırlaştırmayı düşünmelisiniz. Veteriner hekiminiz, kısırlaştırmanın köpeğiniz için sağladığı avantajlar konusunda sizinle konuşmaktan mutluluk duyacak ve prosedür ve operasyondan sonra neler beklemeniz gerektiği konusunda bilgi verecektir.

Yaklaşık 14 aylık olduğunda veteriner hekiminiz, köpeğinizin rahatsızlıklara karşı kazandığı bağışıklığın devam etmesini sağlamak için, aşının pekiştirme dozunun uygulanmasını da önerecektir. Bu, pire ve kurt dökme tedavilerini yenileyerek, köpeğinizin parazitlerden korunmasını sağlamak için de uygun bir zamandır.

Madem ki köpeğiniz artık daha büyük ve daha kaslı, o halde formunu ve sağlığını korumak için düzenli egzersiz yapması gerekiyor. Egzersiz yalnızca vücudunun şeklini korumakla kalmaz, aynı zamanda köpeğinizin zihninin aktif kalmasını, sağlığı ve mutluluğunun sürekli olmasını da sağlar.

 


[ ↑ skip to content ↑ ]