[ ↓ skip to navigation ↓ ]

FLUTD nedir?

Kedi Alt Üriner Sistem Rahatsızlığı (FLUTD), kedilerin alt üriner sistemini etkileyen bir grup rahatsızlığın (idrar kesesi taşları, üretra tıkanıklığı, enfeksiyonlar, sistitis, vb. rahatsızlıkları içerir) genel adıdır. Kedi Alt Üriner Sistem Rahatsızlığı (FLUTD), kedilerin alt üriner sistemini etkileyen bir grup rahatsızlığın (idrar kesesi taşları, üretra tıkanıklığı, enfeksiyonlar, sistitis, vb. rahatsızlıkları içerir) genel adıdır.

Kedinizde bu rahatsızlığın bulunması halinde, sık bir şekilde zorlanarak çişini yapma girişiminde bulunabilir ve sıklıkla idrarda kan görülebilir. Ayrıca dışarıda ya da kum kabının çevresinde uygun olmayan yerlere de çiş yapabilir.

FLUTD, her yaş ya da cinsiyetteki kedilerde tekrarlayan bir sorun olabilmektedir. İdrar yolunun tıkanmasına yol açarak normal idrar geçişini önleyebilmesi nedeniyle, erkek kedilerde özellikle sorun oluşturabilmektedir.

Bu ağrılı rahatsızlığın pek çok nedeni vardır

Bladder Health

1. Kedilerdeki İdiyopatik Sistitis (FIC): Kedilerde en sık görülen FLUTD nedenidir. 1. Kedilerdeki İdiyopatik Sistitis (FIC): Kedilerde en sık görülen FLUTD nedenidir. İdrar kesesi duvarının bir tür steril yangısıdır. Nedeni bilinmemekle birlikte, stresli durumlar FIC için tetikleyici faktör olabilmekte ve sistitisi olan insanlarda görülenlere benzer semptomlar oluşturabilmektedir.

2. Üretra tıkanıklıkları: Mukus ve çok küçük struvit kristalleri, bir tıkaç oluşturacak şekilde birleşebilmektedir. 2. Üretra tıkanıklıkları: Mukus ve çok küçük struvit kristalleri, bir tıkaç oluşturacak şekilde birleşebilmektedir. Tıkaç, kedinizin üretrasında aşağıya doğru hareket edebilmekte ve çok ciddi bir blokaja neden olabilmektedir.

3. Struvit ve oksalat kristalleri: Beslenme, hassas kedilerde kristallerin oluşumunu etkileyebilmektedir. 3. Struvit ve oksalat kristalleri: Beslenme, hassas kedilerde kristallerin oluşumunu etkileyebilmektedir.

4. Struvit ve oksalat taşları: Kristaller, taşları oluşturacak şekilde birleşerek rahatsızlığa ve muhtemelen üriner tıkanma ya da blokaja neden olabilmektedir. 4. Struvit ve oksalat taşları: Kristaller, taşları oluşturacak şekilde birleşerek rahatsızlığa ve muhtemelen üriner tıkanma ya da blokaja neden olabilmektedir.

Risk faktörleri

Mama: Taşlar minerallerden oluştuğundan, kedinizin mamasında bu minerallerin çok fazla miktarda bulunması, struvit ve oksalat kristaller ve taşların oluşma riskini arttırabilir. Mama: Taşlar minerallerden oluştuğundan, kedinizin mamasında bu minerallerin çok fazla miktarda bulunması, struvit ve oksalat kristaller ve taşların oluşma riskini arttırabilir.

Diğer risk faktörleri: Aşırı kilolu olma, aktivitenin yetersiz olması, yeterli su içilmemesi ve stres, üriner sorunlara katkıda bulunabilmektedir. Diğer risk faktörleri: Aşırı kilolu olma, aktivitenin yetersiz olması, yeterli su içilmemesi ve stres, üriner sorunlara katkıda bulunabilmektedir.

Belirtileri araştırın

Sık görülen FLUTD belirtileri şunlardır:

 • İdrarda kan
 • İdrar yaparken aşırı zorlanma
 • Kum kabına sık gitme
 • İçeriye ya da uygun olmayan yerlere çiş yapma
 • Huzursuzluk, saklanma, mama yemeyi reddetme

Önemli: Kediniz rahatça idrara çıkamıyorsa, bunun nedeni bir üriner blokaj olabilir. Önemli: Kediniz rahatça idrara çıkamıyorsa, bunun nedeni bir üriner blokaj olabilir. Bu rahatsızlığın acil bir durum olması ve tedavi edilmemesi halinde ölümcül olabilmesi nedeniyle, derhal veteriner hekiminizle iletişim kurunuz.

Normal İdrar Yapma Duruşu

Normal İdrar Yapma Duruşu

Zorlanma Durumundaki Duruş

Normal İdrar Yapma Duruşu
 • Baş hafifçe aşağıya eğilmiş durumdadır
 • İdrarını yaparken ağlama olabilir
 • Kamburunu çıkarır
 • Ön bacaklar dik konumdadır
 • Arka bacaklar normale göre daha diktir
 • Sırtı kavislidir
 • Kasları gergindir
 • Daha ileriye doğru bastırılmış eklem

Tedavi Seçenekleri

Tedavi Seçenekleri

Veteriner hekiminiz ilaç reçete edebilir ve doğru mama kedinizin sağlığını daha hızlı bir şekilde kazanabilmesine yardımcı olabildiğinden, kedinize özel bir mama vermenizi de önerebilir.

[ ↑ skip to content ↑ ]