[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Beslenme

Su

Su, tüm besinler arasında en önemlisidir ve yaşam için zorunludur. Hayvanlar, neredeyse tüm yağı ve proteinlerinin yarısını kaybedebilmekte ve yine de yaşamını sürdürebilmektedir; ancak vücutlarındaki suyun %15'ini kaybetmeleri, ölüm anlamına gelecektir.

DEVAM

Karbonhidratlar

Besinlerdeki basit karbonhidratlar ve nişastalar, vücut tarafından glukoz kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle birkaç önemli fonksiyonları vardır.

DEVAM

Proteinler

Bir protein oluşturmak için, amino asitler uzun bir zincir halinde birbirine bağlanmaktadır. Bu zincir daha sonra, karışmış bir iplik yumağı gibi üç boyutlu bir yapıya dönüşerek dallara ayrılmaktadır. Yüzlerce farklı amino asit olmasına karşın, yalnızca 21'inde hayvansal proteinler kullanılmaktadır.

DEVAM

Yağlar

Besin yoluyla alınan yağlar gereklidir.

DEVAM

Mineraller

On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir. Sülfür dışındaki tüm makromineraller metin içinde tanımlanmaktadır.

DEVAM

Antioksidanlar

Serbest radikal tehdidi Hücreler, sürekli olarak 'serbest radikaller' adı verilen bileşenlerin saldırısı altındadır. Vücudun kendi metabolizmasının bir 'yan ürünü' olarak ya da çevre kirliliği gibi dış faktörler sonucunda oluşan serbest radikaller, membrana, enzimlere ve içinde bulunan DNA'ya zarar vererek hücreleri öldürebilmektedir.

DEVAM

Vitaminler

Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

DEVAM
[ ↑ skip to content ↑ ]