[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Gıda alerjileri

Gıda alerjisi ya da intoleransı nedir?

mama

Gıda alerjileri, bağışıklık sisteminin besindeki belirli bazı maddelere karşı aşırı duyarlı olmasının bir sonucudur. Gıda alerjileri, gıda intoleranslarından daha ciddidir.

Kedinizde gıdaintoleransı varsa, bu sorun bağışıklık sistemiyle ilgili değildir ve bozuk bir mamanın yenmesinden kaynaklanabilmekte ya da altta yatan bir rahatsızlığa bağlı olabilmektedir veya kedinizin besinleri sindirmek için gereken enzimlerden yoksun olması mümkündür.

Kediniz alerjik reaksiyon gösterdiği bir şey yediğinde, vücut histaminler salgılamakta ve histaminler deride kaşıntıya, genel deri kızarıklığına ya da kusma ve ishal gibi sindirim sorunlarına neden olabilmektedir.

Kedinizde gıda alerjisini belirlemenin tek yolu, bir eliminasyon maması kullanmaktır. Eliminasyon maması, bir alerjik reaksiyona yol açma olasılığı en düşük olan maddeleri içermekte ve dolayısıyla, kedinizin düzenli olarak tükettiği mamanın içeriğindeki maddelerin alerjiye neden olup olmadığını saptamanıza yardımcı olmaktadır. Veteriner hekiminiz, belirli bir süre boyunca kedinize alerjen içermeyen bir mama vermenizi önerecektir. Başka mamalar vermeniz kötü sonuçlara yol açabileceğinden, veteriner hekiminizin talimatlarına tam olarak uymanız önemlidir.

Kedilerdeki gıda alerjisi nasıl tedavi edilir

reseptör

Hidrolize olan peptidler, reseptörlere bağlanmak için çok küçüktür; dolayısıyla, histamin salgılanmasını tetikleyerek alerjik belirtilere neden olmazlar.

Gıda alerjilerini tetikleyen, hemen hemen her zaman besinlerdeki proteinlerdir. Kediniz alerjik olduğu bir protein yediğinde, protein vücuttaki duyarlı hale gelmiş ve histamin salgılayan iki reseptör molekülüne bağlanır.

Gıda alerjileri, iki ana yöntemle tedavi edilmektedir.

Hidrolizasyon, protein moleküllerini reaksiyona neden olmayacakları, ancak besin değerlerinin bozulmadan kalacağı bir boyuta kadar küçültmektedir. Hidrolizasyon düzeyi, dalton adı verilen birimle ölçümektedir ve düşük sayılar daha iyi bir düzeyi göstermektedir. Normal kedi mamasındaki protein moleküllerinin büyüklüğü yaklaşık 12.000 daltondur. 4500 daltona kadar küçültülen proteinlerin dahi alerjik reaksiyonlara yol açabildiği bilinmektedir.Yüksek derecede hidrolize edilmiş bir beslenme sağlayan Hill’s™ Prescription Diet™ z/d™ ULTRA'nın içeriğindeki proteinlerin büyük bir bölümü 3.000 daltondan küçüktür.

Yeni bir protein, kedinizin muhtemelen daha önce hiç yememiş olduğu bir proteindir. Bu nedenle vücudundaki reseptör molekülleri bu proteine karşı duyarlı hale gelmemiştir; dolayısıyla bir alerjik reaksiyona neden olması mümkün değildir. Örneğin Hill’s Prescription Diet d/d™ bileşiminde, protein kaynağı olarak geyik eti kullanılmaktadır.

Hill’s™ nasıl yardımcı olabilir?

[ ↑ skip to content ↑ ]