[ ↓ skip to navigation ↓ ]

DERİ RAHATSIZLIKLARININ NEDENLERİ

Deri rahatsızlıklarının nedenleri nelerdir?

Köpeklerdeki farklı alerji nedenlerinin tahmini görülme sıklığı

Deri rahatsızlıkları, köpek sahiplerinin veteriner hekimleri ziyaret etmesinin başlıca nedenlerinden biridir.

Deri rahatsızlıklarının pek çok nedeni olması mümkündür:

Besinlere karşı istenmeyen reaksiyonlar

Deri rahatsızlıkları, köpeğinizin mamasındaki belirli bazı proteinlere verilen bir reaksiyonun sonucu olarak ortaya çıkabilmektedir.

Diğer alerjiler

Köpeğiniz toza, polene, küfe ya da nefes yoluyla alındığında alerjik reaksiyona neden olabilen başka çevresel faktörlere karşı alerjik olabilir. Hatta bazı pire tasmaları temas alerjilerine neden olabilmektedir. Köpeklerde, yaşamlarının herhangi bir döneminde alerjiler ortaya çıkabilmektedir.

Parazitler

Pire, bit ve akarların tümü deride tahrişe neden olabilmektedir. Bunların ısırmaları çoğunlukla köpekleri sinirlendirmekte ve onların kendilerini ısırmalarına, tırmalamalarına, derilerine zarar vermelerine neden olmaktadır.

Hormon dengesizlikleri

Belirli bazı hormon düzeylerinin çok yüksek ya da çok düşük olduğu köpekler, deri sorunları geliştirme eğilimindedir. Hormon dengesizlikleri nadiren kaşıntıya neden olmakla birlikte, altta yatan, belirlenmesi ve tedavi edilmesi gereken sorunların daha ciddi olduğunu gösterebilmektedir.

Deri rahatsızlıkları için tedavi yöntemleri

deri

Köpeklerin tümünde, atopi ya da AFR'den kaynaklanan deri rahatsızlıklarının klinik belirtilerinde yalnızca 4 haftada düzelme gözlenmiştir.

Deri rahatsızlıkları için pek çok tedavi yöntemi vardır. Veteriner hekiminiz, beslenme, ilaçlar, takviyeler ya da bu üçünün kombinasyonundan oluşan bir tedavi önerebilir. Doğru beslenme, köpeğinizin deri ve tüylerinin düzelerek iyileşmesine ve kedinizin hızla tamamen sağlıklı durumuna geri dönmesine yardımcı olabilmektedir.

Köpeğinizi, zarar gören derinin hızla düzelmesine yardımcı olan bir kedi mamasıyla beslemeniz önemlidir. Bunu yapmanın bir yolu, yüksek düzeyde Omega-6 yağ asitleri içeren bir mama ile beslemektir. Bu yağ asitleri, deri hücresindeki lipidlerin hidrasyonunu ve cildin elastikiyetini korumaktadır ve deri rahatsızlıklarının yol açtığı semptomların azalmasına yardımcı oldukları kanıtlanmıştır.

Hill’s™ Prescription Diet™ d/d™, yüksek düzeyde Omega-6 yağ asidi içermektedir ve bu yağ asitlerinin derinin yeniden yapılanmasına yardımcı olduğu klinik olarak kanıtlanmıştır.

Köpeklerdeki gıda alerjileri

[ ↑ skip to content ↑ ]