[ ↓ skip to navigation ↓ ]

İdrar kesesi taşları oluşma riskinin azaltılmasına yardımcı olur

Struvit, genç kedilerde ortaya çıkan başlıca üriner sistem taşıdır. Fosfor, magnezyum ve amonyaktan oluşmakta ve çoğunlukla bazik idrarda meydana gelmektedir. Moleküller, yüksek afiniteli olan bu farklı iyonların elektrostatik çekim güçlerinin sonucu olarak oluşmaktadır. Birkaç molekül bağlanarak bir struvit kristaline (mikroskopik) yol açmakta ve daha sonra birkaç kristal, taş (makroskopik) oluşturacak şekilde birbirine bağlanmaktadır. Bu nedenle, bu minerallerin alımını azaltarak, bu şekilde idrara ulaşan miktarların da azaltılması önemlidir.

Daha düşük pH düzeyinin iyonlararasındaki afiniteyi zayıflatması ve böylece bu iyonların bir struvit kristali ve taş oluşturmak üzere bağlanma eğiliminin azalmasına yol açması nedeniyle, idrarın pH düzeyinin değişmesi, bu taşların önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Yaşın ilerlemesiyle böbrek fonksiyonu azalabildiğinden, yaşlı kedilerin aldığı mineral düzeylerinin izlenmesi daha da önemlidir. Bu, Hills'in genç yetişkin ve yaşlı kediler için farklı formüller geliştirmesinin nedenlerinden biridir.

 

Kısırlaştırılmış kediniz risk altında olabilir


Uygulanan özel bir beslenme, kısırlaştırılmış olan kediniz için sağlık sorunları riskininin azaltılmasına yardımcı olabilir

Kısırlaştırılmış Kedilerin İhtiyaçları ve Gerçekler

Hill's™ Science Plan™ Sterilised Cat broşürünü PDF formatında bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Şimdi indirŞimdi yükle

[ ↑ skip to content ↑ ]