Üriner sağlığın önemi

Kimse evcil hayvanları "kaza" yaptıktan sonra ortalığı temizlemeyi sevmez ve kedinizin idrar yolu sağlığını korumasına yardımcı olarak bu sorunu geçmişte bırakabilirsiniz.

Kedilerde sağlıklı bir idrar yolu, sağlıklı bir böbrek ve sağlıklı bir mesaneden oluşur. Böbrekler kandaki atıkları filtreleme anlamında hayati bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda vücuttaki sıvı ve minerallerin normal bir dengede olmasını da sağlarlar. Kediniz sağlıklı bir mesane ve böbreklere sahip olduğunda, tuvalet kabının dışına yapma ya da kedinizde üriner bir problem veya enfeksiyon ortaya çıkma olasılığı çok düşüktür.

İşte kedinizin idrar yolu sağlığını korumanıza yardımcı olacak bazı ipuçları

 

Kedinize bol bol su verin

 

Hepimiz aslında sudan oluşuyoruz ve kediler de bundan farklı değiller. Su, hayatın temel yapı taşıdır, bu nedenle kedinizin daima bol, temiz ve taze suya erişebildiğinden emin olun. Değişik şekil, boyut veya derinliğe sahip çok sayıda kabı evin etrafında bir yerlere koyarak ona çeşitli su içme yerleri sunmayı deneyin - yaratıcı olun ve en sevdiklerini keşfedin.

Bazı kediler akan suyu tercih ederler. Eğer sizin kediniz de böyleyse, onu mutlu etmek ve susuzluğunu gidermesini sağlamak için bir su çeşmesi kurmayı deneyin. Onu ıslak mama gibi gıdalarla beslemek, kedinizin su alımını doğal olarak artırmasına yardımcı olabilir.

 

Mama ve su kaplarını tuvalet kabından uzakta tutun

 

Kimse tuvalete yakın bir yerde yemek yemekten hoşlanmaz. Yemek kapları ve tuvalet kabının, ideal olarak evin ayrı odalarında, veya en azından odanın farklı köşelerinde bulunduğundan emin olun. Ve kediniz tuvalet kabının dışına çiş yapmakta ısrar ediyorsa, yemek kabını onu rahatsız eden yere koyun ve sorun çözüldü!

 

Dinlenip stres atması için ona sakin bir yer ayarlayın

 

Kedinizi sakin ve stressiz olarak tutmak sandığınızdan çok daha önemlidir. Stres sadece sıkıntı verici bir şey değil aynı zamanda kedilerdeki pek çok üriner problemin de ana sebebidir.

anchor

 

Tuvalet kabını ovarak temizlemeyin

 

Tuvalet kabını ovarak temizleme yerine, kullandıktan sonra boşaltın ve iki haftada bir temizleyin. Kedilerin navigasyon için kokuya ihtiyacı vardır. Tuvalet kabını sık ve ovarak temizleme, tuvalet kabındaki tüm kokuları ortadan kaldırır, bu da kedilerin ilk seferinde o kabın ne için orada olduğunu hatırlamasını zorlaştırır. Tuvaletlerini yaptıktan sonra basit bir kepçeyle almak ve birkaç haftada bir iyice temizlemek bakımlı bir tuvalet kabı için fazlasıyla yeterli olur.

 

Tuvalet mahremiyeti sağlayın

 

Tuvaletimizi yaparken hepimiz biraz huzur ve sessizlik isteriz ve insanlar için geçerli olan bu durum kediler için de geçerlidir. Tuvalet kabını sessiz ve ayrı bir yere koyun ve kediniz onu kullanırken uzak durun. Diğer aile üyelerini, tuvaletini yaparken onu yalnız bırakmaları konusunda uyarmayı unutmayın.

 

Üriner problemler yalnızca yaşlı kedileri etkiliyor değil mi?

 

Yanlış! Bir yavru kedinin idrar sorunu yaşaması çok sıradışı olsa da, strüvit taşlar gibi çoğu mesane problemi kediler henüz bir olgun yetişkin olmadan oluşur ve yetişkinliğe eriştiğinde daha da büyür. Böbrek sorunları her yaşta ortaya çıkabilir ancak kedi yaşlandıkça bu tür riskler artar. Bu nedenle, yetişkinlik yıllarında sağlıklı mesane ve böbrek fonksiyonlarının desteklenmesi özellikle hayati önem taşımaktadır.

 

Beslenme ne gibi bir rol oynar?

 

Kedinizin beslenme şekli genel sağlığı ve zindeliği açısından önemli bir role sahiptir. Kedinizde idrar ile ilgili problemler teşhis edildiyse, sağlıklı bir mesaneyi desteklemek için mineral içeriği ayarlanmış bir mamayı tercih edin. Hill’s™ Science Plan Urinary Health mamanın kedinizin üriner problemleri konusunda yardımcı olup olamayacağını öğrenmek için veterinerinize danışın.

Her Şey Kediniz İçin

MAKALELER VE ARAÇLAR

Evcil Hayvan Bakım Merkezi

 • Yeni Evcil Hayvan Sahibi: Kedi | Hill's Pet

  Eve ilk defa bir evcil hayvan getiriyorsanız, nasıl hazırlanmanız gerektiğini öğrenin. Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.
 • Oyun ve Egzersiz: Kedi | Hill's Pet

  Kedilerin en çok hangi oyuncakları sevdiğini ve bu oyuncakların onlara nasıl harika egzersiz kaynağı olduğunu öğrenebilisiniz. Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.
 • Kedilerin Rutin Bakımı | Hill's Pet

  Kedinize kolay ve basit bir şekilde nasıl bakabilirsiniz? Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.
 • Kediler için Kaynaklar ve Araçlar | Hill's Pet

  Kediler için hazırladığımız detaylı arşivimize bakarak hayatınızı kolaylaştıracak bir çok faydalı bilgili bulabilirsiniz.
 • Besinler ve beslenme: Kedi | Hill's Pet

  Kedinizin mamasını değiştirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, hangi içerikleri tercih etmeniz gerektiğini öğrenin. Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.
 • Kedi Sağlık Bakımı | Hill's Pet

  Kedinizin bazı haraketleri sağlık problemlerinin sinyali olabilir. Bu hastalık belirtilerini ve önlemek için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.