Kilolu Kediler: Riskleri Öğrenin

Obezite, kedilerde ciddi bir sağlık sorunudur, ancak kilo alması kademeli şekilde geliştiği için çoğunlukla fark edilmeyecektir. Avrupa'daki evcil hayvanların neredeyse yarısının fazla kilolu olmasının bir nedeni budur.

 

Fazla kilolu bir kedi için, sadece birkaç kilo bile sağlığı açısından büyük bir fark yaratabilir ve onu aşağıdakiler gibi bir dizi ciddi sağlık sorunu için risk altına sokabilir:

 • Deri hastalıkları
 • Diyabet
 • Artrit ve hareket kabiliyetinde azalma
 • Üriner hastalık

Kedinizin fazla kilolu olduğunu düşünüyorsanız, onun için güvenli bir çözüm konusunda danışmak üzere veteriner hekiminize başvurun.

 

Sorunu tespit etmek:
Vücut kondisyon skoru

 

 

Vücut kondisyon skoru, vücuttaki yağ seviyesini değerlendirmek ve hayvanlarda uygun vücut durumunu belirlemek için kullanılan bir araçtır. Bir veteriner, kedinizin sağlıklı bir kiloya sahip olup olmadığına bakmak için kaburga ve karın bölgesine dokunarak bıyıklarından kuyruğuna kontrol eder. Basit BCS aracımızı kullanarak bunu kontroller arasında kendiniz de yapabilirsiniz.

 

Kedinizin Skorunu Hesaplayın

Onun içgüdülerini kullanın: Oyun yoluyla egzersiz

 

Yaptığınız şey bir egzersiz gibi görünmüyorsa daha eğlenceli olabilir. İşte kedinizle birlikte, onu hareket ettirmek için oynayabileceğiniz ve fazla kilolarını vermesine yardımcı olabileceğiniz bazı oyunlar.

 

Avlanma oyunu

 

Ne kadar arkadaş canlısı bir tüy yumağı gibi gözükse de, kediniz işin özünde gerçek bir avcıdır. Evin çevresinde bir yere bir kaç mama taneciği saklayın (veterineriniz size iyi bir kilo kontrol maması önerebilir) onu "gizli av" gibi bulmasını sağlayın. Mama tanelerini, kedinizin ulaşmasını, zıplamasını, vb. gerektirecek çeşitli yerlere saklayın.

 

Kovalamaca ve koşturmaca

 

Bir ışık ya da tüylü oyuncağını kovalamasını sağlayın. Kediniz bu ilgiden ve kalıtsal "yakalama" becerilerini bilemesi için verilen bu şanstan çok hoşlanacaktır. Kediniz kilo verdikçe, daha uzun süreler daha aktif şekilde oynayabilecektir.

 

Başarılı oyun zamanları yaratmak için ipuçları

 • Kedinize zararsız oyuncaklar alın ve bu oyuncakları sıkça değiştirin. Kediler aynı şeylerden sıkılabilir ancak uzun süredir görmediği eski oyuncaklar onun için yeni gibi olabilir.
 • Kediler sürprizleri pek sevmezler; bu nedenle, kedinizle yemekten önce veya eve geldiğiniz zaman gibi hep aynı zamanlarda oynamaya çalışın.
 • Kediler genellikle sık ancak yoğun olmayan etkileşimleri tercih eder. Kediniz için onunla günde birkaç kez birkaç dakika oynamak, günde sadece bir kez 30 dakika oynamaktan daha iyidir ve ona toplamda daha iyi bir egzersiz sağlar.

 

Kediniz açısından sağlıklı bir kiloya

ulaşmanın faydaları

 

Kediniz ideal kilosuna ulaşabilir ve bunu koruyabilirse kendisini daha çok genç hissedecek. Sağlıklı kilosunu koruyan kediler, aşağıdaki durumlarda daha fazla avantaj sağlayabilir:

 

OYUN ZAMANI

Daha iyi koşabilir, atlayabilir, oynayabilir ve aile faaliyetlerine daha iyi katılabilir

HASTALIK RİSKİNİ AZALIR

İdeal ağırlıktaki kediler fazla kilo ile ilgili çeşitli hastalıklar için daha düşük risk altındadır

TÜY TEMİZLİĞİ

Optimum kiloya sahip kediler kendilerini kolayca temizleyebilir

SAĞLIK PROBLEMLERİNİ ÖNLER

Su kabına veya tuvalet kabına daha sık giderler bu da üriner sistem rahatsızlığı gibi sorunlardan kaçınmaya yardımcı olur

KONFOR

Sağlıklı kediler çevrelerindeki en rahat noktaları ararlar

HARAKETLİLİĞİ ARTTIRIR

Çok fazla egzersiz yapmasalar bile doğal olarak çok daha fazla hareket ederler

RAHATLIK

Günlük rutini korumak kedilerin kendilerini rahat hissetmesine yardımcı olur ve çevrelerini kontrol etmelerini sağlar

RUH SAĞLIĞI

Sağlıklı kilo kedilerde daha iyi bir duygusal ve zihinsel sağlığa katkıda bulunur

 

Dengeli beslenme hayat kurtarıcı olabilir

 

Kediniz sağlıklı bir kiloda değilse gündelik faaliyetleri bundan olumsuz etkilenebilir. Dengeli bir beslenme sağlayan mamalar, onu halen eksiksiz koruyup tam olarak tatmin ederken optimum kiloya ulaşmasına da yardımcı olabilir. Hill’s™ Science Plan™ Perfect Weight mamaları, kedilerin en sevdiği ağız sulandırıcı tavuk lezzetini ortaya çıkarmak için özenle bir araya getirilen kaliteli malzemeler içerir. Hill’s™ Science Plan Perfect Weight mamalarını internetten, veteriner hekiminizden veya size en yakın evcil hayvan ürünleri satan mağazadan bulabilirsiniz

 

anchor

Her Şey Kediniz İçin

MAKALELER VE ARAÇLAR

Evcil Hayvan Bakım Merkezi

 • Yeni Evcil Hayvan Sahibi: Kedi | Hill's Pet

  Eve ilk defa bir evcil hayvan getiriyorsanız, nasıl hazırlanmanız gerektiğini öğrenin. Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.
 • Oyun ve Egzersiz: Kedi | Hill's Pet

  Kedilerin en çok hangi oyuncakları sevdiğini ve bu oyuncakların onlara nasıl harika egzersiz kaynağı olduğunu öğrenebilisiniz. Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.
 • Kedilerin Rutin Bakımı | Hill's Pet

  Kedinize kolay ve basit bir şekilde nasıl bakabilirsiniz? Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.
 • Kediler için Kaynaklar ve Araçlar | Hill's Pet

  Kediler için hazırladığımız detaylı arşivimize bakarak hayatınızı kolaylaştıracak bir çok faydalı bilgili bulabilirsiniz.
 • Besinler ve beslenme: Kedi | Hill's Pet

  Kedinizin mamasını değiştirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, hangi içerikleri tercih etmeniz gerektiğini öğrenin. Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.
 • Kedi Sağlık Bakımı | Hill's Pet

  Kedinizin bazı haraketleri sağlık problemlerinin sinyali olabilir. Bu hastalık belirtilerini ve önlemek için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.