Köpeklerde Deri ve Gıda Hassasiyetleri

 

Köpeğiniz Kaşınıyor mu?

 

 

Köpeğinizde kaşıntı, döküntü, yalama veya normalden fazla sürtünme fark ederseniz, o zaman bir deri problemi olabilir. Köpeğinizde bu davranışlardan herhangi birini fark ederseniz, en sorunlu olduğu alanları incelemelisiniz. İşte köpeklerdeki deri problemlerinin en yaygın nedenlerinden bazıları:

  • Kırmızı Lekeler, Noktalar veya Sivilce
  • İyileşmeyen Yaralar, Kabuklar Veya Deride Kalınlaşma
  • Pul pul veya Döküntülü Lekeler
  • Kaşıntı, Sürtünme veya Yalama
  • Tüy Dökülmesi
  • Deride Kötü Koku 

 

yukarıda belirtilen herhangi bir deri problemini farkederseniz,köpeğinizi muayene için mutlaka veterinere götürmelisiniz.

 

Köpeklerde Deri Problemlerinin Nedenleri

 

Çevresel Alerjiler

Köpeklerde deri problemleri bazen çevresel allerjenlerden kaynaklanmaktadır. Köpeklerde deri alerjileri, yüz, kulaklar, pençeler, kuyruk sokumu, dirseklerin altı ve kasık bölgeleri olmak üzere köpeğinizin çok spesifik yerlerinde görülme eğilimindedir. Alerjiler genellikle 3 aylık ve 6 yaş arası köpeklerde görülür. Köpeğiniz için bir alerji testi gerekli olup olmadığını veterinerinize sorun.

Çevresel alerjiler arasında polen, küf sporları ve toz akarları sayılabilir. Bu alerjenler havayla taşınır ve ilkbahar aylarında daha yaygın olan polen hariç tüm yıl boyunca görülebilir. Yavru köpeğinizin derisi, onu sağlıklı tutmak amacıyla allerjenlere karşı önemli bir engel oluşturur, bu nedenle köpeğinizin cilt bakımının öncelikli olması gerekir.

Köpek deri alerjileri kroniktir ve yaşam boyu süren bir bakımı gerektirir. Bu, derisini rahatlatmaya yardımcı olmak için köpeğinizi bir kaşıntı giderici şampuanla yıkamak anlamına gelir. Beslenme aynı zamanda köpeğinizin cilt sağlık açısından hayati bir rol oynar - cilt sağlığını desteklemek için formüle edilmiş bir köpek gıdasına geçiş, tahrişi gidermeye yardımcı olabilir.

Parazitler ve Pireler

Pire, bit ve toz akarlarının tümü cilt tahrişine yol açabilir. Parazitlerin ısırıkları tahriş edicidir ve köpeklerin kendilerini ısırmaları ve kaşırken tırmalamaları bunun sonucunda da derilerine zarar vermelerine neden olur. Parazit sırıklarına karşı bazı köpekler özellikle hassas veya "aşırı hassas" olabilir ve tek bir pire ısırığı köpek yavrunuzda rahatsızlık yaratabilir.

Enfeksiyonlar

Köpeğinizin genel sağlığı gibi bakteri ve mantar enfeksiyonları da köpeğinizde deri problemlerine neden olabilir. Enfeksiyonlar, alerjiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir, ancak açık yaralar veya kesikler enfeksiyona karşı daha duyarlıdır ve genellikle köpeğinizin cildi ve genel sağlığı için en büyük tehdit teşkil eder. Köpeğinizde deri enfeksiyonu yaşadığını düşünüyorsanız, veterinerinize danışın.

Gıda Alerjileri

İnsanlarda görülene benzer şekilde, köpekler de mamalarında yer alan bazı protein türlerine reaksiyonun bir sonucu olarak gıda hassasiyetleri gösterebilir. Veterineriniz, köpeğinizin herhangi bir gıda alerjisi olup olmadığını belirlemek için alerji testi yapabilir ve gıda hassasiyetine sahip köpekler için problemleri hafifletmek için formüle edilmiş bir köpek maması önerebilir. 

 

Köpeğinizin Deri Sağlığını Destekleme

 

Köpeğinizde bir çeşit deri sorunu olduğundan şüpheleniyorsanız ilk yapmanız gereken şey veterinerinize danışmaktır. O, size en iyi çözüm yolunu seçmenize yardımcı olmak için herhangi bir cilt tahrişinin nedenlerini belirlemeye çalışabilir. Sundukları tavsiyeler aşağıdakilerden birini veya tümünü içerebilir: 

 

İLAÇ TEDAVİSİ

deri enfeksiyonları veya ciddi kaşıntıları gidermeye yardımcı olabilir

Beslenme

hassas deriyi yatıştırmaya beslenme yardımcı olabilir. Sebebi tanımlamaya yardımcı olarak sorunun temelinde yatan şeyi ortaya çıkartmayı sağlayabilir (örn. bir gıda hassasiyeti gibi). Bol miktarda faydalı yağ asitlerini içeren mamalar sağlıklı deriyi ve parlak bir kürkü destekler.

KATKI MADDELERİ

köpeğinizin iyileşmek için ihtiyaç duyduğu bazı yağ asitleri veya besin maddelerini almasına yardımcı olur.

 

Veterinerinizle konuşun

 

Köpeğinizin deri sağlığı, genel sağlığı için hayati önem taşır. Köpeğinizi mutlu ve sağlıklı tutmak için düzenli banyo, deri ve kürk muayenelerinin yanı sıra yıllık veteriner hekim kontrolleri, köpeğinizdeki deri problemlerini önlemek için mükemmel bir yoldur. Ayrıca, Hill’s tarafından sunulan Food Sensitivity ve Skin Care Köpek Maması ve Ödül Mamaları ürün serisi hakkında veterinerinizle konuştuğunuzdan emin olun ve bunların köpeklerin deri sağlığı için iyi bir seçenek olup olmadığını inceleyin.

 

Her Şey Köpeğiniz İçin

MAKALELER VE ARAÇLAR

Evcil Hayvan Bakım Merkezi