Fazla kilolar köpekler için büyük risk oluşturur

Köpek sahipleri, köpeklerinin formdan düşmüş olduğunu her zaman fark etmez. Avrupa'daki evcil hayvanların neredeyse yarısının fazla kilolu olmasının nedeni belki de budur!

 

Bununla birlikte, fazla kilolu bir köpek ciddi sağlık sorunlarına da sahip olabilir. Sadece birkaç fazla kilo bile sağlığı açısından aşağıdakiler gibi bir dizi risk yaratabilir:

  • Pankreatit
  • Daha kısa bir yaşam beklentisi
  • Deri hastalıkları
  • Diyabet
  • Artrit ve hareket kabiliyetinde azalma

Köpeğinizin fazla kilolu olduğunu düşünüyorsanız, onun için güvenli bir çözüm konusunda danışmak üzere veteriner hekiminize başvurun.

Köpeğinizin fazla kilosu mu var?

 

Vücut kondisyon skoru ya da BSC, vücuttaki yağ seviyesini değerlendirmek ve hayvanlarda uygun vücut durumunu belirlemek için kullanılan bir araçtır. Bir veteriner, köpeğinizin ideal kiloda olup olmadığını veya biraz yardıma ihtiyacının bulunup bulunmadığını anlamak için onun BCS'sini değerlendirir. Pratik BCS aracımızla bunu kendiniz de deneyebilirsiniz.

 

Köpeğinizin Skorunu Hesaplayın

 

Sağlıklı kilo, kendine has yararlar sağlar

 

Yapılan araştırmalar, bir köpeğin kilosuyla yaşam kalitesi arasında net bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Sağlıklı kiloya ulaşan ve bu kilosunu koruyan köpekler, kronik olarak fazla kilolu veya obez köpeklerden daha uzun ve mutlu yaşarlar:

 

 

Daha iyi koşabilir, atlayabilir, oynayabilir ve aile faaliyetlerine daha iyi katılabilirler

Sağlıklı kiloya sahip köpekler, kilo ile ilişkili çeşitli hastalıklar için daha düşük risk altındadır

İdeal kilodaki köpekler, kendilerini rahat ve konforlu hissetmelerine yardımcı olan uyarılara karşı daha açık olurlar ve çevresel durumlara daha iyi tepki verebilirler

Fiziksel olarak daha rahattırlar ve kendilerini kolayca bir kaşıyabilir, daha serin bir yere kolayca taşınabilirler vb

Bazı ırklar solunum veya kalp rahatsızlığına daha yatkındır, ancak bu durum sağlıklı kilodaki köpekler için daha düşük bir olasılık olabilir

Sağlıklı kilo için kendi yönteminizi hayata geçirin

 

İşte köpeğiniz ve sizin birlikte eğlenceli bir şekilde egzersiz yapmanıza yardımcı olacak bazı oyun önerileri.

 

Kovalamaca ve koşturmaca

 

Oyuna başlamadan önce köpeğinizin cinsini gçz önünde bulundurun - bir av köpeğiniz mi var yoksa bir çoban köpeği mi? Bir av köpeği alıp getirme gibi oyunlarla saatlerce eğlenebilirken, sürü cinsileri top kovalama veya oyuncak düzenleme gibi oyunlardan hoşlanacaktır. Av köpekleri koku izini koklamaya bayılır – sizi veya bir aile üyesini bulabiliyor mu?

 

Saklambaç oyunu

 

Saklambaç, kavraması için önce birkaç deneme yapması gerekse de, köpeğinizle oynayabileceğiniz harika bir oyundur. Başka bir odaya “saklanın” ve onu çağırın ve ardından sizi bulduğunda, ona büyük sevgi göstererek veya düşük yağ oranına sahip bir ödül maması vererek onu ödüllendirin. Yakalamak için birkaç deneme yapması gerekebilir, ancak hazır olduğunda daha iyi saklanacak yerlerle bu oyunu daha yaratıcı hale getirerek biraz daha zorlaştırabilirsiniz. Sadece cesaretini kırmadığınızdan emin olun.

 

Turnuva

 

Bu, harika bir grup oyunu olmasının yanı sıra, köpeğinizin çağrıldığı zaman gelme eğitimini güçlendirme yöntemidir. Köpeğiniz hazır olduğunda, tüm enerjisini ve dikkatini vermesini sağlamak için her biri sırayla farklı yerlerde duran birkaç kişi ellerindeki çubuğu kaldırıp köpeğinizin adını söyleyerek onu çağırsın.

 

Bir engelli veya çeviklik parkuru oluşturun

 

Bu, ev içerisinde bile kolayca yapılır. Yaratıcı olun ve içerisinden koşması için labirentler ve engeller oluşturmak üzere, sarılmış battaniye veya karton kutular gibi güvenli ev eşyaları kullanın. Alanın güvenli olduğundan emin olun ve oluşturduğunuz rotanın köpeğinizin becerileri ve boyutuna göre ayarlayın. Köpeğiniz kilo verdikçe, daha zorlu başarılarına doğru ilerleyebilir.
 

Yürüyüş

 

Bu başlı başına bir oyun olmamakla beraber, birçok köpek güzel ve uzun bir yürüyüşten keyif alır. Köpeğiniz aşırı kiloluysa, büyük bir maceraya atılmadan önce biraz kilo vermelidir. Köpeğinizin “kendi bölgesini” (yaşadığınız muhit veya düzenli olarak yürümeyi sevdiğiniz bir yer) günlük olarak yoklaması önemli bir rutindir. Tüm köpekler, öngörülebilir rotalarda rutin yürüyüşler ve yeni ufuklara odaklanma birleşiminden yarar görebilir.

 

 

 

 

 

Dengeli beslenme hayat kurtarıcı olabilir

 

Köpeğinizin fazla kiloları varsa, günlük aktiviteleri ve ruh hali bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Dengeli bir beslenme sağlayan mamalar, onu helen eksiksiz koruyup tam olarak tatmin ederken sağlıklı bir kiloya ulaşmasına da yardımcı olabilir. Hill’s™ Science Plan™ Perfect Weight mamaları, köpeklerin en sevdiği ağız sulandırıcı tavuk lezzetini ortaya çıkarmak için özenle bir araya getirilen kaliteli malzemeler içerir. Hill’s™ Science Plan Perfect Weight mamalarını internetten, veteriner hekiminizden veya en yakın evcil hayvan malzemeleri satan bir mağazadan edinin.

 

 

anchor

Her Şey Köpeğiniz İçin

MAKALELER VE ARAÇLAR

Evcil Hayvan Bakım Merkezi